kolor roku viva magenta

Kolor roku 2023 – viva magenta

Co roku Instytut Pantone ogłasza kolor, który ma przeważać w nadchodzącym roku i zdobyć popularność wśród konsumentów na całym świecie. Na rok 2023 wybrano kolor Viva Magenta o numerze 18-1750. To odcień czerwieni o lekko karminowym zabarwieniu. Według ekspertów Pantone, kolor ten odzwierciedla dynamikę między sztuczną inteligencją a ludzką kreatywnością.

Zobacz jakie kolory były wybierane w poprzednich latach. Przejdź do artykułu: Kolor roku – ranking PANTONE.

Viva magenta – jaki to kolor?

Magenta to kolor będący odcieniem fioletu. Jest często opisywany jako żywy fioletowo-różowy kolor. Nazwa magenta pochodzi od koloru o tej samej nazwie, który został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1859 roku przez francuskiego chemika François-Emmanuela Verguina. Kolor jest często używany w sztuce i projektowaniu i dlatego kojarzy się z kreatywnością i indywidualnością.

kolor viva magenta
fioletowo-różowy kolor viva magenta

Niecodzienny kolor na niecodzienne czasy

W czasach kryzysów, które dotknęły świat, niezbędny jest optymizm, aby przezwyciężyć trudności i stawić czoła wyzwaniom. Nowy kolor roku ma przynieść konsumentom oraz pracownikom branży kreatywnej ożywienie i pozytywne emocje po ponurych i smutnych doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa.

Kolor roku 2023, Viva Magenta jest barwą, która ma wiele wspólnego z naturą i światem zewnętrznym. Jednocześnie nawiązuje do estetyki i kolorystyki charakterystycznej dla metaverse. Podobnie było w przypadku koloru Very Peri – wybranego w 2022. Według Leatrice Eiseman, wybierającej kolor roku, tegoroczna barwa jest inspirowana koszenilą, jednym z najmocniejszych i najbardziej jaskrawych naturalnych barwników na świecie. A przy tym jednocześnie odzwierciedla erę technologii, gdzie inspirację czerpiemy z natury i rzeczywistości wirtualnej.

Viva Magenta to pełna energii, ale jednocześnie niezbyt krzykliwa barwa, która ma inspirować do działania i reprezentować wiarę we własne możliwości. Czerwień, z której Viva Magenta się wywodzi, jest uważana za barwę mocy we wszystkich kulturach i zawsze kojarzyła się z pojęciem sił życiowych. Symbolizuje siłę, radość i odwagę, co dodatkowo zachęca do wykorzystywania jej w codziennym życiu.

Makijaż z magentą

Makijaż w kolorze magenta może wyglądać bardzo odważnie i intensywnie. Jeśli nie czujesz się komfortowo w tak intensywnym kolorze, możesz użyć go jako akcentu w makijażu lub po prostu ograniczyć jego użycie do ust lub oczu. Zawsze też możesz postawić na ten awangardowy kolor na paznokciach. Manicure w kolorze viva magenta to bardzo modny trend. Niemniej jednak kolor wygląda pięknie na twarzy w makijażu, szczególnie na specjalne okazje.

Jak używać Viva Magenty?

Musimy zdać sobie sprawę, że jest to bardzo odważny i intensywny kolor, który nie lubi konkurencji. Nie dla niego bycie w tle. To on jest bohaterem i gra główną rolę w stylizacjach. Używając magenty w kreacjach, nie stosujmy już innych krzykliwych kolorów. Najlepiej zestawiaj tę przygaszoną czerwień z neutralnymi barwami jak beże, szarości czy subtelne śmietanki.

modna viva magenta
najmodniejszy kolor 2023 – Viva magenta

Wbrew swej mocnej barwie, magenta doskonale sprawdzi się w stylizacjach casualowych. Sweter, narzutka, torebka czy buty w tym kolorze będą wygadać bardzo modnie. Jeśli oczywiście będzie to jedyny mocniejszy akcent kolorystyczny naszej stylizacji. Nie wszystkie te rzeczy na raz, tylko każdą w innym zestawie.

Viva Magenta we wnętrzach

A co jeśli chcielibyśmy trochę odświeżyć wygląd naszego mieszkania i nadać mu bardziej modnych akcentów? Tu także sprawdzi się nasza magenta. Musimy jednak używać go ostrożnie i z umiarem. Najlepiej postawić na dodatki w tym kolorze. Jak każda barwa pochodząca od czerwonego, także i magenta jest w nadmiarze przytłaczająca.

Czerwień tę łatwo będzie łączyć z neutralnymi odcieniami, co nieco złagodzi jej oddziaływanie. Bez obaw można użyć w jej towarzystwie klasycznych beżów i kremów oraz dla kontrastu głębokich brązów i czerni. Karmin bez obaw połączysz też ze zgaszonymi niebieskościami (stłumią ciepło czerwieni), albo w dopełnieniu z zielenią – jasną szałwiową lub głęboką i ciemną butelkową.