kolor roku

Kolor roku

Corocznie Instytut PANTONE wybiera przewodni kolor roku. Ma on odzwierciedlenie zarówno w przemyśle poligraficznym jak i odzieżowym czy wnętrzarskim. Pantone Color Institute jest firmą o światowej sławie zajmującą się typowaniem globalnych trendów kolorystycznych i biznesowym doradztwem kolorystycznym. Każdego roku w grudniu, po wielomiesięcznych pracach, pracownicy Pantone ogłaszają barwę, która ich zdaniem zdominuje branżę urządzania wnętrz oraz mody w kolejnym roku.

Kolor roku 2022 – Very Peri

Według Instytutu Pantone kolor roku 2022 to kolor Very Peri, czyli łagodny odcień niebieskiego wpadający w fiolet. Kolor roku 2022, czyli Very Peri, to delikatne i subtelne połączenie barwy niebieskiej, fioletowej oraz ciepłej czerwieni. Odcień ten może przypominać np. kolor kwiatu barwinka i idealnie wpisuje się w najgorętsze trendy kolorystyczne w 2022 roku. Według twórców kolor ten zachęca do kreatywności i szukania nowych, nietypowych rozwiązań.

kolor roku Pantone 2022
W 2022 kolorem roku został Very Peri

Kolor roku 2022 według Instytutu Pantone, czyli Very Peri, ma być symbolem przemian, które towarzyszą nam na co dzień. Po dwóch latach pandemii i izolacji cyfrowy świat stał się dla nas bliski jak nigdy dotąd. Kolor Very Peri symbolizuje połączenie świata cyfrowego z fizycznym, a także otwarcie się na zmiany i nowe scenariusze pisane przez życie.

Kolory roku 2021 według Instytutu PANTONE

Kolorami roku 2021 według Instytutu Pantone uznano szary w odcieniu Ultimate Gray („Ostateczna Szarość”) oraz Żółty w odcieniu Illuminating („Świetlny”). Pierwszy kolor ma się kojarzyć z praktycznością i kamienną stałością, drugi zaś ze słoneczną energią, optymizmem i radością życia. Według ekspertów Pantone, ich połączenie symbolizuje siłę, głęboką refleksję oraz nadzieję na lepszą przyszłość. To niezwykłe połączenie barw, przypominające słoneczny dzień na kamienistej plaży, ma dać nam wytrwałość i nadzieję w niepewnych czasach. Odnosi się do poszukiwania sensu, ale także symbolizuje spokój i jednocześnie radość. Bez względu na to, co oznaczają, w przyszłym roku na pewno nie może zabraknąć tych barw w Twoim domu! Kolor roku 2021, czy raczej połączenie tych dwóch odcieni, jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

dwa kolory roku 2021
kolorami roku w 2021 zostały żółty Illuminating oraz szary Ultimate Gray

To nie pierwszy raz, kiedy amerykański instytut Pantone wybrał dwa kolory roku. Taka sama sytuacja miała miejsce w 2016 roku, gdy królowały odcienie Serenity i Rose Quartz.

Kolor roku 2020 według PANTONE

W 2020 roku jest to PANTONE Classic Blue 19-4052 (klasyczny niebieski). Wiele tegorocznych projektów marketingowych zawiera właśnie ten kolor bądź jego pokrewne odcienie. Kojący kolor Classic Blue ułatwia koncentrację, która jest niezwykle ważna w czasach, w których technologia wyprzedza nasze zdolności przetwarzania wszystkiego.

PANTONE Classic Blue 19-4052

PANTONE 19-4052 Classic Blue, niebieski odcień przywodzący na myśl niebo o zmierzchu. Ponadczasowy i trwały niebieski odcień przynosi poczucie ciszy i spokoju, a także pewność siebie, która pozwoli nam śmiało wejść w nową dekadę. Classic Blue to solidny i niezawodny kolor, na którym zawsze możemy polegać, dający nadzieję na lepszą przyszłość.

classic blue kolor roku pantone 2020
kojący odcień koloru roku 2020

Dodatkowo Classic Blue to kolor, który pozwala się zrelaksować, wyciszyć i zebrać myśli. Dlatego znajdzie szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz, tworząc atmosferę sprzyjającą refleksji, duchowym poszukiwaniom i pełnemu wypoczynkowi. Klasyczny niebieski będzie głównym tematem trendów wnętrzarskich w roku 2020. Ze względu na swoje właściwości uspokajające ten kolor PANTONE może być z powodzeniem stosowany w sypialni czy salonie, zarówno na dużych powierzchniach takich jak ściany, zasłony czy dywany, jak również w małych dekoracjach: poduszkach, ramkach na zdjęcia, świecach, wazonach.

Głęboki odcień niebieskiego idealnie wpasowuje się w kolory ziemi, takie jak beż, piasek i brąz. Aby nadać swojemu wnętrzu odrobinę elegancji warto połączyć Classic Blue z odrobiną złota, szmaragdu lub burgunda. Świat mody wykorzystuje również kojące właściwości błękitu. W sezonie wiosna-lato 2020 jednym z topowych kolorów będzie Classic Blue.

Hex#0f4c81
Rgbrgb(15,76,129)
Hsl208° , 79% , 28%
Rgbargba(15,76,129,1.00)
lab XyzColor6.744, 6.855, 21.737
HsvaColorhsva(207.89,88.37%,50.59%,1)
HsvColor208° , 88% , 51%
CIE L*a*b*31.48, 2.36, -35.03

Kolor roku 2019 – Living Coral

Po jasnozielonym Greenry w 2017 roku oraz zaskakującym Ultraviolecie w roku 2018, kolejne dwanaście miesięcy należeć ma do koloru Living Coral (o kodzie 16-1546). Ten związany z naturą i afirmujący życie koralowy odcień jest zarówno energetyzujący, jak również delikatny. Wprowadzony do pomieszczenia ma go ocieplać i ożywiać, jednocześnie zapewniając komfort przebywającym w jego otoczeniu osobom.

Ciepła barwa Living Coral, dzięki tym cechom, doskonale sprawdzi się zarówno w salonie, napawając mieszkańców optymizmem, jak również w sypialni, która nabierze intymnego charakteru. Można stosować go do malowania dużych powierzchni, np. ścian, ale także do tworzenia ciekawych akcentów kolorystycznych (np. geometrycznych wzorów na ścianach czy lamperii). Koralowy z pewnością pojawi się również w ofercie producentów mebli oraz dekoracji wnętrzarskich, dzięki czemu będzie można wprowadzić go również do wnętrz o stonowanych barwach. Najlepszym sposobem na dobór barw pasujących do Living Coral jest inspirowanie się naturą – czyli sięganie po kolory takie jak beże, brązy, błękity czy biel.

Kolor roku 2018 – Ultra Violet

Ten odcień fioletu w skali PANTONE ma kod 18-3838

Greenery kolorem roku 2017

Soczysty zielony królował w zestawieniu PANTONE w 2017. Kod koloru Greenery to 15-0343.