kolor czerwony

Kolor czerwony

Czerwień to najmocniejszy z kolorów. Wagner komponował swoje symfonie wyłącznie w czerwonych pokojach. W wielu cywilizacjach kolor czerwony uchodzi za najpiękniejszy. Po łacinie coloratus znaczy kolorowy, a także czerwony. Polska nazwa koloru wywodzi się od larwy czerwca polskiego, z którego pozyskiwano koszenilę – barwnika służącego do uzyskania koloru czerwonego właśnie.

Znaczenie koloru czerwonego

Krew stanowi przyczynę, dla której kolor czerwony uważany jest za barwę życia. Już w czasach prehistorycznych, kojarzono ten kolor z energią życiową, ze względu na fakt, że czerwony tlenek żelaza był łatwo dostępny i powszechnie wykorzystywany jako barwnik. W wyniku tego, szybko nadano mu symboliczne znaczenie. Archeolodzy odkryli pochówki, w których ciała zmarłych były pokryte czerwoną ochrą, jednak nie symbolizowała ona żałoby, lecz była uważana za zapewnienie życia pozagrobowego w tamtym świecie.

Symbolika chrześcijańska wykorzystuje kolor czerwony jako atrybut Ducha Świętego, który miał rozpalić w ludziach ogień miłości oraz objawił się apostołom w postaci ognistych języków. Jednakże, w Kościele, kolor czerwony nie tylko pojawia się w liturgii Zielonych Świątek, ale jest także związany z Męką Pańską, ofiarą złożoną przez Chrystusa oraz poświęceniem życia przez męczenników. Według Dorothei Forstner, czerwień łączy w sobie silnie ogień i krew, ponieważ ogień miłości niesiony przez Ducha Świętego sprawia, że wyznawcy Chrystusa są gotowi oddać życie i złożyć ofiarę krwi dla swojej wiary.

W Japonii czerwień to kolor słońca. Flaga japońska z czerwoną kropką na białym tle to właśnie przedstawienie słońca.

Zakres widzialnego światła czerwonego obejmuje długość fali między około 630 a 780 nm i jest to zakres, w którym ludzkie oko może rozpoznawać najniższe częstotliwości. Promieniowanie o długości fali powyżej tego zakresu nazywa się podczerwonym i jest niewidoczne dla człowieka.

Czerwony w RGB i HEX

Czerwony to intensywny kolor, który jest jednym z trzech podstawowych kolorów w paletach barw RGB i CMYK. W notacji RGB, wartość koloru czerwonego wynosi R: 255, G: 0, B: 0. Oznacza to, że czerwony składnik koloru wynosi 255, a pozostałe składniki, zielony i niebieski, są równe 0. W notacji szesnastkowej, kod koloru czerwonego to #FF0000.

Kolor czerwony HEX #FF0000

Odcienie koloru czerwonego – nazwy

 1. Karmazynowy – bardzo intensywny, ciemny odcień czerwieni, czasem z domieszką fioletu.
 2. Czerwień jaskrawa – bardzo jasny, soczysty odcień czerwieni, często określany jako „czerwień pomidorowa”.
 3. Cynober – intensywny, ciemny odcień czerwieni, bliski karmazynowemu, ale z mniejszą domieszką fioletu.
 4. Bordowy – ciemny, głęboki odcień czerwieni, z domieszką brązu.
 5. Burgundowy – ciemny, bogaty odcień czerwieni, który nawiązuje do wina z regionu Burgundii we Francji
 6. Szkarłatny – intensywny odcień czerwieni, który charakteryzuje się jaskrawym, mocnym i nasyconym kolorem.
 7. Wiśniowy – odcień czerwieni, który ma charakterystyczne zabarwienie ciemnego różu lub fioletu z nutą brązu.
 8. Amarantowy – chociaż bardziej przypomina róż niż czerwony, to jest odcieniem czerwieni.
 9. Karminowy – żywy i intensywny odcień czerwieni z lekką nutą fioletu.

Czerwony – kolor rewolucji

Kolor czerwony często jest kojarzony z rewolucją i walką o wolność. Korzenie tego symbolu sięgają Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy to czerwony sztandar stał się symbolem walki ludu przeciwko monarchii. Od tamtej pory kolor czerwony stał się symbolem walki o wolność, równość i braterstwo w ruchach rewolucyjnych na całym świecie.

W Polsce, kolor czerwony towarzyszył rewolucjom i wystąpieniom robotników w okresie zaborów. Współcześnie czerwony kolor jest kojarzony przede wszystkim z ruchami socjalistycznymi i komunistycznymi, które miały miejsce w XX wieku.

W okresie zaborów na ziemiach polskich czerwony sztandar stał się symbolem wystąpień i strajków robotniczych. Podczas rewolucji w 1905 roku ulice wielu miast Królestwa Polskiego, w tym Łodzi, Warszawy i Sosnowca, były wypełnione łopoczącymi czerwonymi sztandarami.

Armia czerwona

Armia Czerwona to nazwa wojsk radzieckich, które powstały po rewolucji bolszewickiej w 1917 roku. Nazwa Armii Czerwonej pochodzi od koloru jej mundurów, który był czerwony, a kolor ten był symbolem rewolucji proletariackiej. Armia Czerwona była kluczowym elementem rządu bolszewickiego i odegrała decydującą rolę w wojnie domowej, która toczyła się w Rosji w latach 1918-1922. Po zwycięstwie w wojnie domowej Armia Czerwona stała się jedną z najsilniejszych armii na świecie.

Armia Czerwona brała również udział w wielu ważnych konfliktach zbrojnych XX wieku, w tym m.in. w II wojnie światowej, gdzie odegrała kluczową rolę w zwycięstwie nad Niemcami.

Kolor czerwony we wnętrzach

Ciekawe, że gdy chodzi o dekorację wnętrz, większość z nas boi się koloru czerwonego. Lęk przed „czerwonym” nie ma dziś nic wspólnego z bolszewikami. Czerwień nas przeraża, gdyż podświadomie wiemy, że ma on działanie mobilizujące, którego skutki, którego skutki mogą okazać się nieobliczalne. Czerwień jest natomiast znakomita wtedy, gdy ją odpowiednio dozujemy. Trzeba więc zachować czujność i w kwestii ilości czerwieni w pomieszczeniu zawierzyć swojemu instynktowi. Jeśli po kilku dniach zaczniemy się zastanawiać, czy czerwieni nie jest przypadkiem za dużo, będzie to znaczyło, że jednak jest jej zbyt wiele.

Dekorując wnętrza, najprościej używać czerwieni jako koloru dodatków, a nie ścian. Dlaczego? Dlatego, że wystarczy kilka minut, by zmienić zasłony, przesunąć dywan, przenieść mebel czy powiesić inny obraz. Natomiast przemalowanie ściany jest o wiele bardziej pracochłonne. Czerwień to kolor tak silny, że może nagle zdominować wnętrze, nawet jeśli jest go mniej niż pozostałych barw.

Czerwień jest więc kolorem naprawdę ciepłym, mobilizującym i pobudzającym. Dlatego właśnie większość ludzi bez zastanowienia intuicyjnie odradzi nam urządzanie pokoju na czerwono.

Czerwony w teatrze

W teatrach często możemy zaobserwować eleganckie czerwone kurtyny. W przeszłości teatry stanowiły miejsce zgromadzeń arystokracji i wyższych sfer społeczeństwa. Wybór koloru czerwonego wiązał się z tradycją, gdzie ten odcień od zawsze symbolizował bogactwo, luksus i dobrobyt, co doskonale wpisywało się w ówczesne aspiracje społeczne. Jednak oprócz kontekstu historycznego, istnieją również praktyczne powody stosowania czerwonych kurtyn w teatrach. Ten intensywny kolor potrafi skutecznie przyciągać uwagę widza, tworząc atmosferę tajemniczości i oczekiwania przed rozpoczęciem przedstawienia. Ponadto, czerwone kurtyny mogą także pełnić funkcję estetyczną, dodając teatralnej przestrzeni elegancji i wytworności. W ten sposób, tradycja koloru czerwonego w teatrze nie tylko nawiązuje do historycznego kontekstu elitarnego charakteru tego miejsca, ale także służy praktycznym celom, podkreślając znaczenie estetyki i wpływając na doznania widza już przed rozpoczęciem spektaklu.

Aranżacja wnętrz w kolorze czerwonym

Feng shui zaleca czerwień w reprezentacyjnych częściach naszego domu, w salonie lub w biurze. Kolor ten prowokuje dyskusję i sugeruje, że gospodarz jest osobą silną i zdecydowaną, mającą opinię zwycięzcy. Jeszcze lepszy efekt daje ściana koloru głębokiej czerwieni. Tym bardziej, że czerwień to barwa, która rozświetla się wieczorem, nadając salonowi przytulny wygląd, sprzyjający spotkaniom towarzyskim. Pamiętajmy, że czerwień może wywołać wrażenie wyższej temperatury – w rzeczywistości podnosi ją mniej więcej o dwa stopnie. Barwę tę trzeba zatem koniecznie polecić zmarzluchom, a także w miejscach gdzie często jest zimno.

Czerwień nie jest zalecana w kuchniach osób, które chcą przejść na dietę, gdyż połączona z bielą pobudza apetyt. Natomiast w restauracjach czerwone ściany mogą zachęcać klientów do zamówienia dodatkowej przystawki lub deseru. Dlatego w czasach naszych dziadków w restauracjach często spotkać można było obrusy w czerwono-białą kratę. Na koniec rzecz drobniejsza, ale bynajmniej nie błaha. Czerwony kolor ścian czy budynku sprawia wrażenie, że tu można dostać dobre mięso.

W firmach jest wiele miejsc, gdzie czerwień daje dobre efekty. Czerwień przy wejściu sugeruje od razu, że przedsiębiorstwo dobrze prosperuje, że jest prężne, dynamiczne, że idzie do przodu. Chyba każdy chciałby zrobić takie pierwsze wrażenie.

Czerwony dywan kojarzy nam się z wielkim prestiżem. Rozwijany jest na przybycie wielkich osobistości i na światowych galach.

kolor czerwony nadaje prestiżu
czerwony dywan to symbol prestiżu

Czerwień w przyrodzie

Chociaż w przyrodzie kolor czerwony pełni rolę ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem, na kury działa zupełnie odwrotnie. Uspokaja je i relaksuje.

W przyrodzie jest to typowa barwa ostrzegawcza. Ponieważ jest z daleka widoczna, bez ważnej przyczyny nie „ubrałoby się” w nią żadne rozsądne zwierzę ani roślina. Czerwona sarna byłaby wszak widoczna dla drapieżnika z odległości kilku kilometrów i nijak mogłaby się schronić przed jego wzrokiem. Dlatego też czerwony kolor oznacza, że zwierzak nie musi się chować. Wręcz przeciwnie – nawet „na widoku” pozostaje bezpieczny, a jego barwa ma za zadanie ostrzec innych przed odzianym weń zwierzęciem.

Doskonałym przykładem są biedronki – choć świetnie widoczne nie bywają zjadane przez drapieżniki. Powód jest banalny – są wybitnie niesmaczne. W każdym razie faktem jest, że biedronkę bierze do pyska lub dziobu tylko bardzo młody i niedoświadczony owadożerca, po czym błyskawicznie wypluwa ją z niesmakiem i nigdy już nie popełnia po raz drugi tego błędu.

czerwona biedronka

Czerwony kolor bardzo często mają również wnętrza pysków jadowitych gadów – działa on jak ostrzeżenie – najczęściej wężowi wystarczy tylko otworzyć pysk, by po natręcie pozostał obłoczek kurzu :). W ten sposób zmyślny zwierzak nie musi tracić sił na kąsanie, ani cennego jadu.

Czerwone rośliny

Kolor czerwony jest bardzo częstą barwą wśród wszelakiej roślinności. Mają go kwiaty, owoce, a nawet liście. Najpopularniejsze są chyba czerwone róże – symbol miłości oraz czerwone maki. Te drugie również mają symboliczny wymiar – przypina się je na znak pamięci na 11 listopada w Anglii, wspominając poległych w I wojnie światowej.

kolor czerwony jako symbol
czerwone maki – symbol pamięci poległych w I wojnie światowej

Oprócz maków i róż mamy całą masę czerwony kwiatów:

 • czerwone odmiany jeżówki takie jak – Hot Lava, Tomato Soup, Coral Reef, Firebird
 • lobelia szkarłatna
 • czerwone odmiany lilii – Red Suspenders, Genowefa, Red Rum, Kardynał Wyszyński, Zagłoba
 • floksy wierzchowate
 • krwawniki pospolite
 • pelargonia rabatowa
 • petunia
 • lwia paszcza (wyżlin większy)
 • niecierpek
 • zawilce wieńcowe
 • rododendrony
 • cynie
 • dalie (georginie)
 • hibiskus
 • pysznogłówka

Ciekawostki na temat koloru czerwonego

Czerwień jest bardzo interesującym kolorem. Czy wiedzieliście, że aż 77% flag państwowych ma w swoich barwach czerwony? To także międzynarodowy kolor oznaczający STOP. Kolor czerwony kojarzony jest nierozerwalnie z miłością i walentynkami ale także z organizacjami charytatywnymi – Czerwony Krzyż czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kolor czerwony jest ważnym kolorem szlaków turystycznych.

Czerwień w niektórych językach jest synonimem słowa „kolorowy”, zaś w innych słowa „piękny”.

Kolor czerwony w sztuce

Czerwień to jeden z podstawowych kolorów z połączenia którego powstają inne. W sztuce odgrywa wielką rolę nie tylko ze względu na swoją wyrazistą barwę, lecz także na znaczenie jakie ze sobą niesie. Symbolika czerwieni jest bardzo obszerna. To kolor krwi – symbol życia, pasji, namiętności ale też wojny, zagrożenia i niebezpieczeństwa.

Polski malarz Jacek Malczewski, który wybitnie lubował się w symbolice, wykorzystuje czerwień nie tylko jako środek wyrazu artystycznego lecz przede wszystkim skupia się na symbolice, którą ta barwa oddaje. Jego obraz Thanatos przedstawiający półnagą kobietę owiniętą w szkarłatną szatę ma drugie dno. To, że kobieta występuje w szkarłacie utożsamia ją poniekąd jako ucieleśnienie śmierci. Całą tę symbolikę potwierdza dzierżona w dłoni kobiety kosa. Niechybnie przyszła po starca z okna.

czerwony w malarstwie polskim
Jacek Malczewski, Thanatos

Kolor czerwony podkreślał majestat portretowanej postaci. W czerwień odziewali się możnowładcy, ludzie ważni i szlachetnie urodzeni. Zwróć uwagę na to w jakim kolorze jest suknia Maryi na renesansowych obrazach. Matka Boska odziana jest w szkarłat, który symbolizuje miłość i przelaną krew oraz błękit symbolizujący jej niebiańskość. Poniżej obraz renesansowego mistrza pędzla – Rafaela Santi Madonna w zieleni.

Rafael Santi, Madonna wśród zieleni

Siła wyrazu koloru czerwonego w malarstwie impresjonistów

Utrzymany w impresjonistycznym tonie i pod wpływem twórczości Van Gogha, obraz Paula Gauguina Czerwony kapelusz i owoce to wczesna twórczość tego francuskiego artysty. Widać jeszcze szukanie formy i środka wyrazu, choć już można zauważyć dążenie malarza do upraszania formy. Kapelusz, choć umieszczony w centralnym punkcie i podkreślony wyrazistą czerwienią, jest na pierwszy rzut oka nieoczywistą bryłą i widz musi się chwilę zastanowić, co też ten okrągły przedmiot przedstawia.

Vincent Van Gogh za swojego życia sprzedał tylko jeden obraz. Było to malarstwo pod tytułem Czerwone winnice. Moc koloru i wynikający z niego niepokój emocjonalny zwracają uwagę widzów. Prozaiczna czynność zbierania plonów podczas winobrania urasta tu do rangi alegorii. Artysta pokazuje tę scenę, mówiąc jednocześnie o życiu jako całości – to ciężka, mozolna praca. Van Gogh osiągnął ten mocny przekaz właśnie przez obfite użycie różnego rodzaju odcieni czerwonego. Z pozoru spokojna scena aż krzyczy przez te barwy od emocji.

Vincent van Gogh, Czerwone winnice

Czerwień, a typ urody

Każdy bez wyjątku może znaleźć odcień czerwonego, który będzie współgrał z jego/jej kolorem cery oraz włosów. A warto wiedzieć, że odpowiednio dobrany odcień czerwieni wspaniale potrafi podkreślić urodę. Szatynom i szatynkom dobrze będzie w ciepłych odcieniach czerwonego np. czerwień koralowa. Podobnie brunetki i bruneci o ciepłym kolorze skóry zdecydowanie lepiej będą wyglądać w ciepłej czerwieni pomidorowej oraz takiej delikatnie wpadającej w pomarańcz. Ten kolor podkreśli kolor oczu i wydobędzie naturalny blask cery. Natomiast osoby z blond kolorem włosów o jasnej cerze dobrze będą prezentować się w chłodnych odcieniach czerwieni truskawkowej i kanadyjskiej. Takie odcienie będą także pasować osobom o czarnych włosach i jasnej cerze. Z rudzielcami najlepiej współgrał będzie natomiast karmazyn, kolor ceglasty oraz taki, który wpada w ciepły brąz, często nazywany także kasztanową czerwienią. Dobrze będą też wyglądać w kolorze bordowym.

Kolor czerwony w modzie

Total look, czy akcent w kolorze czerwieni? Wybór należy do Ciebie. Czerwień jest kobieca, zmysłowa i wyrazista. Zdecydowanie zapada w pamięć. Niesie za sobą komunikat, że osoba, która ją nosi w pełni akceptuje siebie i swój wygląd. Nie przypadkowo ubrania realizujące power look, czyli takie dodające energii i siły do realizacji zadań związanych z wykonywaną pracą są często w odcieniach czerwieni. Tyczy się to zarówno całych stylizacji jak i czerwonych dodatków, ale także karminowych ust oraz paznokci.

kolor czerwony w modzie

Z czym łączyć czerwone ubrania?

Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się jakie kolory pasują do czerwieni, będzie skorzystanie z koła barw. Dzięki temu możemy odnaleźć kolory dopełniające dla czerwieni, czyli zieleń, która znajduje się po drugiej stronie koła barw. Dobrym pomysłem jest też zestawienie czerwieni z kolorami pokrewnymi, czyli tymi które usytuowane są na kole blisko czerwieni: pomarańczowym, fioletowym i purpurowym. Czerwień będzie się też dobrze komponowała z czernią, granatem, brązem i bielą i oczywiście… czerwienią. Jeżeli masz sporo czerwonych ubrań spróbuj po prostu łączyć je ze sobą, aby tworzyć monochromatyczne stylizacje.

Koło kolorów pomaga odnaleźć kolory pokrewne i przeciwstawne do wybranej barwy
Koło barw – przewodnik po kolorach i odcieniach

Czerwona sukienka

Nie da się dyskutować z tym, że czerwień jest kolorem wyrazistym i odważnym. Skutecznie zwraca uwagę i przyciąga wzrok. Nie mniej jednak czerwona sukienka to klasyk. Świetnie prezentuje się w wydaniu zarówno codziennym jak i wieczorowym. Równie dobrze może być noszona do pracy jeżeli ma klasyczną formę i jest uszyta z eleganckiego materiału. Taka kreacja z pewnością podkreśli formalny charakter stroju wizytowego lub biurowego. Miękka, dzianinowa sukienka w kolorze czerwonym będzie wygodnym ubraniem na spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół.

Wieczorowa, czerwona suknia natomiast idealnie będzie prezentować się na przyjęciu weselnym. Zwłaszcza jeżeli wykonana będzie z tiulu, jedwabiu, weluru lub tafty, czyli połyskliwych, eleganckich tkanin. Dodatkowo podkreślona złotą lub srebrną biżuterią dopasowaną do typu kolorystycznego, sprawi, że kreacja będzie ściągać na siebie spojrzenia wszystkich gości. Dodatkowo czerwień jest kolorem, który ma bardzo wiele odcieni. Bez problemu można zatem dobrać dla siebie odcień, który podkreśli urodę i sprawi, że cera i oczy rozbłysną.

Czerwień to także afrodyzjak. Podobnie jak jasny fiolet. Podnieca i pobudza. Co więcej czerwień sprawia, że czujemy się zakochani. Doskonale o tym wiedział inny twórca postimpresjonizmu Henri Toulouse-Lautrec. Stały bywalec Moulin Rouge (nomen omen nazwa tego przybytku rozkoszy, bohemy i kabaretu po polsku to Czerwony Młyn) nie stronił od czerwieni w swojej twórczości.

Czerwony w związkach frazeologicznych

Czerwony jak burak – Wyrażenie „czerwony jak burak” oznacza, że ​​ktoś lub coś jest bardzo mocno i intensywnie czerwony. Często używa się tego wyrażenia w sposób metaforyczny, aby opisać sytuację, w której ktoś jest bardzo zawstydzony lub zły, co objawia się na twarzy jako intensywny rumieniec.

Zaczerwienić się po uszy – Wyrażenie „zaczerwienić się po same uszy” oznacza, że ktoś intensywnie się rumieni, a czerwień rozprzestrzenia się na całą twarz, włącznie z uszami. Często jest to reakcja na silne emocje, takie jak zażenowanie, wstyd, złość, zakłopotanie lub ekscytacja. Wyrażenie to może sugerować, że osoba, która się rumieni, jest bardzo skrępowana lub wstydzi się czegoś, co powoduje jej silne czerwienienie się.

Czerwony pasek – to określenie odnosi się do świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem. Taki dokument ma nadrukowany pasek czerwono-białej flagi Polski, powszechnie określany właśnie jako czerwony pasek.

Czerwona planeta

„Czerwona planeta” to potoczne określenie planety Mars, która jest znana właśnie ze swojego charakterystycznego czerwonego koloru. Mars jest czwartą planetą w naszym Układzie Słonecznym, położoną bliżej Słońca niż Ziemia. Widoczny kolor Marsa wynika z obecności tlenku żelaza, znanej również jako rdza, na powierzchni planety.

Kolor czerwony jest wynikiem reakcji chemicznych między tlenkiem żelaza a powierzchnią Marsa oraz procesami atmosferycznymi. Te właściwości nadają planecie charakterystyczny wygląd, który zainspirował nadanie jej przydomku „Czerwona planeta”. To określenie jest szeroko rozpoznawalne i często używane w kontekście badania Marsa oraz przestrzeni kosmicznej.

Badania prowadzone przez różne misje kosmiczne, takie jak sondy Mars rovers i Mars orbiters, dostarczają coraz większej wiedzy na temat tej fascynującej planety, jej historii geologicznej, atmosfery i ewentualnej możliwości występowania wody na powierzchni.

Czerwony w literaturze

Czerwone i czarne” autorstwa Stendhala jest uważane za jedno z najważniejszych dzieł francuskiej literatury, ponieważ ukazuje złożoność i sprzeczności ówczesnego społeczeństwa francuskiego, a także ukazuje problematykę moralności i etyki w obliczu chęci zdobycia władzy i bogactwa. Powieść ta również wprowadziła do literatury nowe pojęcie „stendhalizmu”, czyli doświadczenia emocjonalnego i estetycznego, które można doświadczyć podczas odbioru dzieł sztuki.

Czerwony Kapturek” jest jedną z najbardziej znanych baśni na świecie i często była interpretowana na różne sposoby. Niektórzy widzą w niej naukę dla dzieci o ostrożności i nieufności wobec obcych, podczas gdy inni interpretują ją jako opowieść o dojrzewaniu i wejściu w dorosłe życie. W baśni czerwony kolor jest ważnym elementem, ponieważ dziewczynka nosi czerwony kapturek, który jest kluczowy dla jej identyfikacji w historii i łatwo ułatwia wilkowi znalezienie celu swojego ataku. Czerwony kolor symbolizuje również niewinność i dobroć dziewczynki, która na końcu zostaje uratowana przez myśliwego.

Czerwony poniedziałek” (oryg. „El Lunes de Revolución”) to opowiadanie autorstwa Gabriela Garcii Marqueza opublikowane po raz pierwszy w 1955 roku. Książka ta jest uważana za jedno z ważniejszych dzieł Marqueza. Porusza temat rewolucji, która była bardzo ważna dla wielu krajów Ameryki Łacińskiej w czasie, gdy powstawało to opowiadanie. Dodatkowo Marquez w sposób subtelny ukazuje różne aspekty rewolucji, w tym to, jak przemiany polityczne mogą wpłynąć na życie zwykłych ludzi.

Przeminęło z wiatrem, Scarlett i czerwona ziemia Tary

Imię głównej bohaterki Przeminęło z wiatrem – Scarlett to odniesienie do koloru czerwonego, który jest symbolem walki i buntu, a także do plantacji bawełny, na której wychowywała się bohaterka.

W powieści „Przeminęło z wiatrem” czerwona ziemia Tary, plantacji rodziny O’Hara, symbolizuje zmiany, które przyniosła wojna secesyjna. Ziemia zostaje zniszczona przez wojnę, a Tara staje się miejscem, w którym musi rozpocząć się odbudowa po wojnie.

Ponadto, czerwona ziemia odnosi się do koloru konfederackiej flagi, którą pojawiają się na plantacji. Tara i jej mieszkańcy to ludzie południowi, związani z ideą konfederacji, która przegrała wojnę secesyjną. Czerwony symbolizuje w tym przypadku także krwawą historię niewolnictwa i walki o jego zniesienie, co jest jednym z ważnych tematów poruszanych w powieści.

Czerwony kolor w muzyce

Być może brzmi to jak synestezja, ale czerwień występuje w muzyce. Przykładowo piosenka zespołu Dżem nosi tytuł Czerwony jak cegła.

Kolor czerwony w filmach

filmy z czerwonym w tytule

Kolor czerwony często pojawia się w filmach jako symbol emocji, namiętności, miłości, ale także przemocy, zagrożenia i konfliktu. Oto kilka filmów, w których kolor czerwony odgrywa ważną rolę:

 1. Trzy kolory: Czerwony” (1981) – reżyseria: Krzysztof Kieślowski. Film ten składa się z trzech historii związanych z kolorem czerwonym, w tym związanej z miłością.
 2. Polowanie na Czerwony Październik” (1990) – reżyseria John McTiernan. Radziecki atomowy okręt podwodny wypływa w swój pierwszy rejs. Jego dowódca ogłasza, że zamierza zdezerterować, co nie podoba się władzom ZSRR, które wysyłają za nim pościg.
 3. Crimson Peak” (2015) – reżyseria: Guillermo del Toro. Film ten to mroczna opowieść gotycka, w której kolor czerwony symbolizuje przemoc, cierpienie i śmierć.
 4. Czerwony skorpion” (1988) – reżyseria: Joseph Zito. Film akcji, w którym kolor czerwony jest związany z groźbą, krwią i przemocą.
 5. Czerwony smok” (ang. „Red Dragon”) – film z 2002 roku w reżyserii Bretta Ratnera, opowiadający o łowcy seryjnych morderców, który musi skorzystać z pomocy jednego z nich, by złapać kolejnego zabójcę.
 6. Czerwona planeta” (ang. „Red Planet”) – film z 2000 roku w reżyserii Antony’ego Hoffmana, opowiadający o grupie astronautów, którzy wyruszają na Marsa, by zbadać przyczyny niepowodzeń misji wysłanej wcześniej na tę planetę.
 7. Czerwony” (ang. „Rojo”) – film z 2018 roku w reżyserii Benjamina Naishtata, opowiadający historię argentyńskiego prawnika, którego życie wywraca się do góry nogami po tym, jak zostaje skrzywdzony przez nieznajomego mężczyznę.
 8. Czerwony żółw” 2016 – film animowany. Rozbitek trafia na bezludną wyspę. Mężczyzna pragnie z niej uciec, lecz zmienia swoje nastawienie, gdy odkrywa jej tajemnice.