Kolor bordowy

Kolor bordowy to ciemny odcień głębokiej czerwieni. Może być też nieco ciemniejszy od fioletu. W języku angielskim bordowy to „burgundy” lub „maroon”. W języku polskim jest to jeden z najczęściej używanych kolorów, szczególnie w odniesieniu do eleganckich ubrań lub wystroju wnętrz. Jest to także popularny kolor w firmach i na stronach internetowych, ponieważ kojarzy się z elegancją i prestiżem. To także kolor wytrawnego czerwonego wina oraz krwi. Zobacz jaka symbolika ukrywa się pod tym kolorem.

Kolor bordowy RGB i HEX

Z technicznego punktu widzenia bordo to mieszanka koloru czerwonego z brązem. Jest to odcień ciemny i intensywny, przez co łatwy do pomylenia z bardzo podobnym kolorem burgundowym czy wiśniowym.

W szesnastkowym kodzie HEX bordo zapisujemy jako #800000. W kodzie RGB bordowy wygląda następująco: R=128, G=0, B=0. Gdzie R to czerwony, G to zielony, a B to niebieski. Inaczej zapisujemy to w sposób: rgb (128,0,0). W modelu RGB kolory są reprezentowane przez wartości liczbowe z zakresu od 0 do 255. Im większa wartość, tym jaśniejszy kolor.

Kolor Bordowy

HEX

#800000

RGB

(128,0,0)

CMYK

(0,100,100,50)

Kolor bordowy – znaczenie

Nasycony i ciemny kolor swą nazwą nawiązuje do czerwonego wina z Bordeaux. Nie jest to bynajmniej przypadek. I podobnie zresztą jak francuskie wino, kolor bordowy od lat kojarzy się z wyrafinowaniem i elegancją. Szlachetny kolor szkarłatu zdobi insygnia królewskie, dopełnia wystrój wyrafinowanych hotelowych wnętrz czy też uszlachetnia oficjalne uroczystości.

W symbolice, kolor bordowy jest zwykle kojarzony z bogactwem, luksusem i władzą. Często jest wykorzystywany jako symbol krwi, życia i pasji. W niektórych krajach, na przykład w Chinach, kolor bordowy jest uważany za szczęśliwy i kojarzony z dobrą fortuną. Kolor bordowy jest uważany za kolor stymulujący, który może poprawić krążenie krwi, zwiększyć energię i pomóc w koncentracji. Może także pomóc w radzeniu sobie z uczuciami depresji i stresu.

kolor bordowy to kolor wina
czerwone wino ma kolor bordowy

Żywność w kolorze bordowym

Skoro już zaczęliśmy od czerwonego wina, możemy kontynuować temat żywności w kolorze burgundu. Bordowe są przede wszystkim czerwone buraki, które swą barwę zawdzięczają betaninie – organicznemu barwnikowi spożywczemu.

Dojrzałe czereśnie i wiśnie również mają charakterystyczny ciemnoczerwony kolor. Czerwona fasola także cechuje się bordowym kolorem

bordowy kolor w burakach
buraki swój bordowy kolor zawdzięczają betaninie
czerwona fasola w kolorze bordowym
czerwona fasola

Bordowy w sztuce

Ciemnoczerwony kolor był bardzo chętnie wykorzystywany między innymi przez naszego mistrza pędzla Jana Matejkę. Niektóre jego obrazy wprost ociekają tą barwą. Jego słynny obraz Stańczyk utrzymany jest w bordowych i czerwonych tonacjach. Tytułowa postać umieszczona centralnie na obrazie ubrana jest w ciemnoczerowny strój błazna. W kolejnym dziele – Bitwa pod Grunwaldem, Matejko odziewa w bordową szatę księcia Witolda, czyniąc z niego główną postać sceny z wyraźną z dominantą krwistej czerwieni.

bitwa pod Grunwaldem fragment
Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, fragment

Jako że szaty w kolorze bordowym mogli nosić tylko szlachetnie urodzeni, często spotyka się na obrazach dawnych mistrzów postacie ubrane właśnie w wyrafinowane, eleganckie szkarłaty. Na przykład w obrazie „Portret młodzieńca” autorstwa Rafaela, postać nosi bordową szatę, która symbolizuje władzę i bogactwo.

W sztuce baroku kolor bordowy był często używany do malowania scen z mitologii i religii, aby podkreślić bogactwo i władzę postaci. Na obrazie „Król Dawid” autorstwa Caravaggia postać króla nosi bordowy płaszcz, co podkreśla jego pozycję władcy. W architekturze z kolei koloru bordowego używano do dekorowania kościołów i innych budynków sakralnych.

Mówiąc o bordowym kolorze w malarstwie warto też wymienić urodzonego we Włoszech Johna Singera Sargenta, który używał bordowego w wielu obrazach, podkreślając elegancję i wytworność malowanej scenerii.

John Singer-Sargent – obrazy z wykorzystaniem koloru bordowego

W sztuce współczesnej kolor bordowy jest często używany jako symbol przemocy, krwi i zagrożenia. Na przykład w obrazie „Czerwona pachnąca róża” autorstwa Marka Rothko, kolor bordowy jest użyty jako tło dla innych kolorów, co nadaje mu intensywności i dramatyzmu.

W sztuce ulicznej kolor bordowy jest często używany do malowania graffiti i murali. Może symbolizować miłość, pasję i kreatywność.

Kolor bordowy w modzie

W modzie, kolor bordowy jest uważany za elegancki, stylowy i nieco tajemniczy. Bardzo dobrze wygląda w formalnych i wieczorowych stylizacjach, a także w dodatkach, takich jak torebki, buty czy biżuteria.

Głęboka czerwień jaką niewątpliwie jest bordo, to kolor, który jest modny o każdej porze roku. Pasuje do letnich stylizacji, choć to w sezonach jesiennego-zimowych sięgamy po niego chętniej. Kolor ten jest wytworny i elegancki, a przy tym bardzo kobiecy. Nic więc dziwnego, że znalazł się wśród 12 najmodniejszych kolorów ostatnich lat. Swoje kolekcje w tych odcieniach zaprezentowały najsławniejsze domy mody na świecie takie jak: Tom Ford, Stella McCartney czy Oscar de la Rent.

Bordowy ma tę niesamowitą cechę, że dobrze wyglądają w nim wszystkie typy urody. Jedyne o czym warto pamiętać to to, że bordo może podkreślać cienie pod oczami i zszarzałą cerę.

Z czym łączyć kolor bordowy?

Ponieważ bordo to intensywny odcień, szczególnie dobrze łączy się z innymi, mocnymi i nasyconymi barwami. Polecamy zwłaszcza kolor fioletowy oraz wszelkiego rodzaju róże. Piękny, głęboki kolor wina świetnie łączy się także z kolorami ziemi takimi jak kolor musztardowy oraz odcienie brązu. Bordo świetnie wygląda także w towarzystwie dodatków złota.

ubrania i dodatki w kolorze bordowym

By uniknąć modowej wpadki z kolorem bordowym, najbezpieczniej jest łączyć go z wszelkimi kolorami jesieni. Można również stworzyć total look oparty wyłącznie na kolorze czerwonego wina. Bordo bowiem świetnie wygląda solo.

stylizacja w kolorze bordowym
Bordowy total look

Kolor bordo we wnętrzach

Styliści polecają także używanie głębokiej czerwieni w aranżacjach wnętrzarskich. Ponieważ jednak jest to kolor dość intensywny, nie należy z nim przesadzać. W przeciwnym razie będzie przytłaczający. Jeden mebel czy ściana w tym kolorze w zupełności wystarczy. Można również postawić na dywan w odcieniu bordo lub postawić na bordowe dodatki takie jak zasłony, obrusy i bibeloty.

Kolor bordowy doskonale sprawdzi się we wnętrzu, który chcemy wizualnie ocieplić. Pamiętaj jednak, że jest to kolor dość ciemny. W niewielkich, słabo nasłonecznionych pomieszczeniach postaw jednak na delikatne bordowe akcenty, by kolor zbytnio nie przytłaczał.

bordowy kolor we wnętrzach

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by do szarego wnętrza wprowadzić np. bordową kanapę czy udekorować bordowymi poduszkami swój ulubiony fotel. Obita w bordową tkaninę kanapa nabierze bardzo wytwornego charakteru. Zwłaszcza jeśli postawimy na elegancki materiał monolith w kolorze bordo. Jest to wytrzymały materiał wzbogacony o specjalną powłokę hybrydową, która zapobiega wchłanianiu wody.

Elegancji bordowego nie należy jednak zestawiać ze zbyt prostymi formami. To kolor królewski i na takie właśnie otoczenie zasługuje. Dobierz elementy towarzyszące z uwagą, zwracając uwagę na jakość wykonania oraz oryginalność.

Bordo w przyrodzie

Choć roślinność kojarzy nam się głównie z zielenią, to nie brak w niej także innych kolorów – w tym bordowego. Niektóre krzewy i drzewa pokrywają się czerwonymi liśćmi nie tylko na jesień. Szarłat wyniosły ma nie tylko bordowe kwiaty, ale także liście.

szarłat wyniosły
szarłat wyniosły ma piękną bordową barwę

Inne rośliny, które mają wybarwienie w kolorze bordowym to:

  • Stokrotka bordowa (Bellis perennis) – to roślina z rodziny astrowatych, która ma małe, bordowe kwiaty. Stokrotka bordowa jest popularną rośliną ozdobną, która może być uprawiana w ogrodach.
  • Jastrzębiec bordowy (Geranium phaeum) – to roślina z rodziny bodziszkowatych, która ma bordowe kwiaty i ciemnozielone liście. Jastrzębiec bordowy jest trwałą rośliną ozdobną, która może być uprawiana w ogrodach jako roślina przybrzeżna lub jako roślina na rabatach.
  • Czarnuszka siewna (Nigella sativa) – to roślina z rodziny jaskrowatych, która ma bordowe kwiaty i ciemnozielone liście. Czarnuszka siewna jest rośliną znaną ze swoich właściwości leczniczych i może być stosowana jako lek na różne dolegliwości.
  • Lawenda bordowa (Lavandula angustifolia 'Hidcote’) – to odmiana lawendy, która ma bordowe kwiaty i srebrzysto-zielone liście. Lawenda bordowa jest popularną rośliną ozdobną, która może być uprawiana w ogrodach jako roślina przybrzeżna lub jako roślina w doniczkach.
  • Kapusta czerwona (Brassica oleracea var. capitata f. rubra) – to roślina z rodziny krzyżowych, która ma bordowe liście i białe kwiaty. Kapusta czerwona jest rośliną jadalną, która może być stosowana w kuchni jako warzywo i surowiec do przetworów.

Bordowe zwierzęta

Ciemnoczerwoną barwę posiadają nie tylko rośliny, ale także niektóre zwierzęta. Odcienie bordowego często spotkać można na przykład wśród ozdobnych ryb akwariowych. Bardzo popularne bojowniki syjamskie naturalnie cechują się właśnie czerwono-brązowym wybarwieniem.

Także wśród owadów kolor bordowy jest nader popularny. Piękna odmiana ważki – szafranka czerwona ma wybarwione na bordowo skrzydła i odwłok.

Bordowy w literaturze

W powieści „Mistrz i Małgorzata” autorstwa Michaiła Bułhakowa, bordowy kolor symbolizuje miłość i pożądanie. Postać Margarity często jest opisywana jako nosząca bordowe suknie, co podkreśla jej zmysłowość i romantyczną naturę. Z kolei w książce „Czarownice z Salem” autorstwa Arthura Millera, bordowy kolor symbolizuje grzech i nieczystość. Postacie, które są oskarżane o czary, często noszą bordowe stroje, co pokazuje ich związek z diabłem i złem.

W powieści „Wielki Gatsby” autorstwa F. Scotta Fitzgeralda, bohaterka Daisy nosi bordową sukienkę podczas jednego z ważniejszych spotkań z Jayem Gatsbym. Opisana jest jako osoba bardzo elegancka i zmysłowa, a kolor bordowy podkreśla jej bogactwo i luksusowy styl życia.

Najsłynniejsze buty w historii literatury miały właśnie kolor bordowy. Mowa tu oczywiście o szkarłatnych bucikach Dorotki z Czarnoksiężnika z Krainy Oz.