kolor musztardowy

Kolor musztardowy

Żółty, pomarańczowy, a może brązowy? Jeden z najmodniejszych odcieni jesieni – kolor musztardowy – to mieszanka wybuchowa i kolor jedyny w swoim rodzaju. Swoją nazwę zawdzięcza – a jakże – musztardzie, ale rodzajów musztardy także jest sporo i każda ma nieco inną barwę. Stąd też wiele osób ma problem z jednoznacznym określeniem, jaki tak naprawdę jest kolor musztardowy. Dlatego dziś kolor ten występuje w roli głównej w naszym artykule i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane.

Kolor musztardowy – jaki to kolor?

Na początek zacznijmy od twardych danych i technicznych informacji o samym kolorze. Kolor musztardowy często zyskuje jeszcze dopełnienie w nazwie, a więc mamy musztardowy brąz. To jednocześnie nieco ułatwia ostateczne rozstrzygnięcie, czy kolor musztardowy jest bardziej żółty czy może brązowy.

Patrząc z punktu widzenia grafiki internetowej i poligrafii możemy przedstawić oficjalne kody koloru musztardowego. I tak w przestrzeni barw RGB, która przeznaczona jest do prezentowania obrazu na urządzeniach elektronicznych i stanowi kombinację czerwonego, zielonego i niebieskiego, w kolorze musztardowym zdecydowanie dominuje czerwony (205), zielony wynosi 122, natomiast brakuje niebieskiego. Natomiast kod HEX (zapis heksadecymalny) to #CD7A00.

Kolor musztardowy HEX #CD7A00.

Przestrzeń CMYK składa się z czterech kolorów: cyjan, magenta, żółty i czarny. W tym przypadku rozkład kolorów w przypadku musztardowego wygląda następująco: cyjan 0%, magenta 40,49%, żółty 100% i czarny 19,61%.

Skąd się wzięła nazwa koloru?

Wydaje się, że geneza nazwy koloru musztardowego jest bardzo przejrzysta. I rzeczywiście, barwa musztardowa swoją nazwę zawdzięcza musztardzie. Ale trzeba pamiętać, że istnieje wiele rodzajów musztardy, które różnią się nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Różna jest wtedy konsystencja i kolor. Niektóre musztardy są bardzo jasne i zbliżone do zgaszonej żółci (jak musztarda delikatesowa), niektóre jakby ciemnobeżowe (np. musztarda stołowa), jeszcze inne – jak musztarda francuska – zawierają całe ziarna gorczycy w odcieniach żółci i brązu. Chyba najbardziej reprezentatywna i powszechnie znana jest zaś musztarda sarepska w kolorze ciemnej żółci bądź jasnego brązu. I właśnie ten odcień określany jest jako kolor musztardowy.

Jak widać zatem, ze względu na różnorodność samej musztardy, jednoznaczne wskazanie, jaki jest kolor musztardowy, nie jest takim prostym zadaniem. Wiemy jednak, że oficjalna nazwa koloru to musztardowy brąz, a w palecie CMYK dominuje w nim kolor żółty. Śmiało można więc przyjąć, że barwa musztardowa to doskonale doprawiona – dokładnie tak jak najlepszej jakości musztarda – mieszanka żółci i brązu.

kolor musztardowy jaki to
Różne rodzaje musztardy nieco różnią się od siebie odcieniami i stąd też trudność z określeniem, jaki jest kolor musztardowy.

Jak rozpoznać kolor musztardowy?

Nawet mając tę wiedzę na temat genezy koloru i jego składowych barw, prawidłowe rozpoznanie koloru musztardowego wcale nie jest takie łatwe. Wszystko z powodu tego, że odcieni żółci jest mnóstwo, podobnie jak wariantów jasnego brązu. Różni się również nieco indywidualne postrzeganie koloru przez każdego z nas. Zawsze jednak należy pamiętać, że kolor musztardowy to wyważone połączenie żółci i brązu, dla niektórych też z domieszką pomarańczowej barwy.

Czy kolor musztardowy jest ciepły czy zimny?

Musztardowy kolor to zdecydowanie odcień dominujący zwłaszcza jesienią. I choć ta pora roku kojarzy się z chłodem, to jednak sama barwa uchodzi za wyjątkowo ciepłą i przyjemną. Wystarczy przypomnieć sobie, jak miłe dla oka są jesienne liście w musztardowym odcieniu dodatkowo ozłocone słońcem. Musztardową barwę reprezentują także niektóre leśne grzyby, w tym uwielbiane kurki. Nic więc dziwnego, że po musztardowe kolory tak chętnie sięgamy zwłaszcza wtedy, gdy na dworze zaczyna robić się zimno i deszczowo. Ciepło płynące z koloru musztardowego dogłębnie otula i rozgrzewa serce.

Co symbolizuje kolor musztardowy?

Odcień musztardowy to przede wszystkim symbol przytulnego ciepła – nie tylko tego zewnętrznego, ale głównie tego wewnątrz nas samych. Kolor musztardowy symbolizuje również optymizm, energię i chęć do działania. Wiąże się to z wysoką kreatywnością i zapałem do pracy twórczej. Kolor ten jest jak ogrzewające swoimi promieniami słońce w jesienny dzień – nie jest za gorące, tylko idealnie muska nas swoim ciepłem. Kolor musztardowy to także bez wątpienia symbol złotej polskiej jesieni i zachwycających liści w tej barwie.

kolor musztardowy na jesień
Jesienne liście dumnie reprezentują kolor musztardowy w naturze.

Psychologia koloru musztardowego

Barwa musztardowa często stawiana jest tuż obok żółtej i nie ma się co dziwić. W końcu żółty to solidny fundament koloru musztardowego. I odcień ten zaczerpnął wiele od swojego rodzica także w kwestii psychologii koloru. Zatem kolor musztardowy pozytywnie działa na psychikę człowieka, dodaje mu energii i daje kopa do działania. Otaczanie się kolorem musztardowym buduje przytulną i życzliwą atmosferę. Tworzy w człowieku również konieczność bycia dobrym dla siebie. Można więc powiedzieć, że kolor musztardowy poprawia humor i podnosi poczucie własnej wartości.

Musztardowy kolor ma nad żółtym jedną zasadniczą przewagę – nie jest bowiem tak krzykliwy i intensywny. Dzięki temu nie męczy wzroku i tym samym nie wywołuje zniecierpliwienia i znużenia kolorem. Warto też zauważyć, że w wielu kulturach kolor stanowiący fundament musztardowej barwy – żółty – uznawany jest za oznakę zazdrości. Tego negatywnego komponentu nie ma w kolorze musztardowym.

Kolor musztardowy w medycynie

Ze względu na pozytywne nastrajanie organizmu i ładowanie bateryjek, kolor musztardowy chętnie wykorzystuje się w medycynie niekonwencjonalnej, czyli chromaterapii (koloroterapii). Takie leczenie kolorami może przynieść dobre skutki, w połączeniu oczywiście z tradycyjnym leczeniem u specjalisty. Odcienie żółtego – w tym także musztardowy – stosuje się w przypadku depresji, obniżonego nastroju i przewlekłego stresu. Po kolor ten sięga się również przy chronicznym zmęczeniu.

Chromaterapia podczas zabiegów naświetla kolorem musztardowym (lub innym żółtym) pacjentów uskarżających się na: przeziębienie, bóle mięśniowe i reumatyzm, artretyzm, dolegliwości wątroby i żołądka (wzdęcia, zaparcia, zatrucia pokarmowe, kamica, alergie pokarmowe). Po kolor ten chętnie sięgają również gabinety kosmetyczne i naświetlają skórę wrażliwą i mocno podrażnioną. Żółte światła mają za zadanie zniwelować rozstępy, zmarszczki, zaczerwienienia czy też blizny.

Kolor musztardowy we wnętrzu

Rosnąca popularność musztardowej barwy sprawiła, że obecnie jest to jeden z chętniej wybieranych kolorów. Nikogo nie dziwi już fotel czy kanapa w kolorze musztardy – mało tego – to jeden z największych hitów aranżacji wnętrz. Tym bardziej, że meble w kolorze musztardowym świetnie komponują się z wiecznie modnymi szarymi ścianami. To typowe połączenie stylu skandynawskiego, ale warto pamiętać, że bez ciepłej żółci nie obejdzie się styl retro czy vintage. Wszelkie odcienie koloru żółtego i musztardowego uwielbia także duński styl hygge, będący synonimem przyjemności w domu.

Raczej nie polecamy decydowania się na ściany w kolorze musztardowy, bo choć odcień ten jest ciemniejszy i bardziej wyważony niż jaskrawy żółty, to jednak po czasie może nieco męczyć i przytłaczać. Dlatego też idealnym rozwiązaniem są meble w kolorze musztardowym. Barwę tę bardzo lubią wspomniane już kanapy, fotele, narożniki czy pufy. Ładnie będzie także prezentował się na zagłówkach w sypialni czy krzesłach w kuchni.

kolor musztardowy we wnęrzu
Kolor musztardowy w salonie najłatwiej wprowadzić dzięki efektownej musztardowej kanapie.

Musztardowe dodatki do mieszkania

Musztardowe meble to jednak nie wszystko, fantastycznie sprawdzają się wszelkie dodatki w tym kolorze. Poduszki w odcieniu musztardowym dodają przytulnego charakteru każdemu wnętrzu. Efekt ciepłej i rodzinnej atmosfery spotęgujemy, jeśli jako materiał na poduszki wybierzemy któryś z mięciutkich welurów czy pikowaną tkaninę w plaster miodu. Musztardowy kolor pasuje też na koce, narzuty, zasłony i dywany. Dodatki w tym kolorze ogrzeją każdego w nawet najchłodniejsze zimowe wieczory. Rewelacyjnie w tym kolorze wyglądają modne w ostatnich latach panele ścienne tapicerowane. Te oryginalne panele można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe w sklepie i co najważniejsze – można je dowolnie łączyć ze sobą. Pasują też praktycznie do każdego wnętrza.

Jaki kolor pasuje do musztardowego?

Wspomnieliśmy już, że kolor musztardowy doskonale komponuje się ze wszystkimi odcieniami szarości. Dobrze wygląda także na tle nieśmiertelnej bieli. Przy tak jasnych barwach kolor musztardowy może zabłysnąć i ożywić wnętrze. Ale musztardowa barwa świetnie dogaduje się również z bardziej wyrazistymi kolorami. Dość wspomnieć, że bardzo lubi się z butelkową zielenią, brązem, granatem oraz klasyczną czernią. Bardzo dobrze wygląda również w połączeniu z kolorem szmaragdowym. Ciekawym zestawieniem może być też musztarda z kolorem turkusowym i błękitnym. Raczej powinniśmy się wystrzegać za to łączenia musztardowego koloru z intensywną czerwienią, pomarańczą i różem.

Kolor musztardowy w popkulturze i sporcie

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, jak wygląda kolor musztardowy to niech oczami wyobraźni przywoła sobie obraz nowojorskiej taksówki czy typowego amerykańskiego autobusu szkolnego. Oba pojazdy – tak charakterystyczne dla Stanów Zjednoczonych – to typowi przedstawiciele barwy musztardowej. Taksówki i autobusy w tym kolorze nie mogą przejechać niezauważone obok nikogo, a jednocześnie nie gryzą po oczach jaskrawością.

amerykańska taksówka
Szkolny bus i taksówka w kolorze musztardowym, czyli symbole Nowego Jorku.

Żółta łódź podwodna, o której śpiewali The Beatles (Yellow Submarine) to kolejny symbol koloru musztardowego oraz bardziej intensywnego żółtego. W charakterystycznej przeciwdeszczowej kurtce w kolorze musztardowym niemal przez trzy sezony paradował główny bohater popularnego w ostatnich latach serialu Netflixa Dark. W nieco jaśniejszej odmianie koloru musztardowego przez lata po boisku biegali polscy piłkarzy Borussi Dortmund, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Największy sukces jednak kolor musztardowy odniósł w modzie.

Kolor musztardowy w modzie

Bez dwóch zdań kolor musztardowy to jeden z podstawowych kolorów każdej jesieni i zimy w modzie. Oczywiście wiosną i latem także znajdziemy wiele ubrań w tym kolorze, jednak to właśnie chłodne pory roku szczególnie upodobały sobie tę barwę. I nie ma się co dziwić, to w końcu kolor, który otula ciepłem, energią i optymizmem, czyli tym, czego tak bardzo potrzebujemy, gdy za oknem ziąb.

kolor musztardowy w modzie

Początkowo najczęściej musztardowe materiały trafiały na płaszcze, czapki i szaliki. Pozwalało to też wyróżnić się na tle dominującej smutnej szarości i pluchy. Potem kolor musztardowy rozpoczął swoją ekspansję na pozostałe elementy garderoby i dzisiaj w tym odcieniu mamy spodnie, bluzki, koszule i swetry. Kobiety bardzo chętnie do swojej szafy wprowadzają także sukienki w kolorze musztardowym. Jednak barwa musztardy opanowała już nie tylko ubrania, ale również dodatki. Pięknie prezentują się torebki w tym kolorze oraz buty.

musztardowa sukienka
Sukienka w kolorze musztardowym to modny hit nie tylko na jesień.

Kolor musztardowy w sztuce

Różne odmiany żółtego – w tym oczywiście barwa musztardowa – dość powszechnie występują w sztuce już od wielu wieków. Chyba najbardziej znanym obrazem, w którym dominuje kolor musztardowy, jest dzieło Vincenta van Gogha Słoneczniki. Dokładnie te Słoneczniki, które padły ofiarą dwóch aktywistek w zdarzeniu z października 2022 roku. Kobiety z grupy Just Stop Oil oblały zupą pomidorową najsłynniejsze dzieło van Gogha, znajdujące się w National Gallery w Londynie. Na szczęście obraz był zabezpieczony szkłem. Dzieło holenderskiego malarza postimpresjonistycznego wyceniane jest na 84 miliony dolarów.

kolor musztardowy w sztuce
Vincent Van Gogh, Słoneczniki

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wspomniane Słoneczniki to tak naprawdę seria aż 11 obrazów przedstawiających te piękne kwiaty. W National Gallery podziwiać można najsłynniejszy obraz z tej serii – Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami. Co ciekawe, w naturze słoneczniki są znacznie bardziej żółte. Van Gogh zdecydował się jednak przedstawić je w ciemniejszej, bardziej musztardowej wersji.