Butelkowa zieleń

Butelkowa zieleń – co to za kolor?

Butelkowa zieleń to kolor znany chyba wszystkim. Łatwo odróżnić go od innych odcieni zieleni. W świadomości użytkowników funkcjonuje w zasadzie od stuleci. Nie jest odkryciem ostatnich lat, ale z całą pewnością ostatnia dekada należy właśnie do butelkowego zielonego. Kojarzymy go z rzeczami szlachetnymi, raczej z tkaninami i wnętrzami, aniżeli samochodami czy gadżetami. Coraz śmielej butelkowa zieleń wkracza również na salony modowe. Trudno się temu dziwić, to przepiękny i uniwersalny kolor, który w zestawieniu z innymi, może tworzyć piękne i inspirujące rzeczy.

Ciemna zieleń, potocznie nazywana butelkową, to nasycony pigmentem, dojrzały i pełen wyrazu kolor z rodziny zimnych. Jej elegancję budują niebieskie, chłodne i ciemniejsze tony. Kolorem dopełniającym dla butelkowej zieleni jest ciemna purpura – kolor królewski, pewnie dlatego butelkową zieleń postrzegamy jako barwę dystyngowaną i z klasą. Nic dziwnego, że butelkowa zieleń zdetronizowała, nie tylko we wnętrzach, takich konkurentów jak granat i czerń. Często mylona jest z kolorem morskim. Kolor ten określa się jako barwę wyjątkowo elegancką, szlachetną, kolor z klasą. Butelkowa zieleń, kiedyś zestawiana głównie ze złotem, nazywana była kolorem królewskim.

Kolor RGB, HEX i CMYK butelkowej zieleni

Butelkowa zieleń to intensywny, ciemny odcień zielonego, który nawiązuje do koloru butelki z zielonym szkłem. W notacji RGB, wartość koloru butelkowej zieleni wynosi zwykle R: 0, G: 100, B: 0. W notacji szesnastkowej HEX kod koloru butelkowej zieleni to zwykle #006400.

Kolor Butelkowa Zieleń

HEX

#006400

RGB

(0,100,0)

CMYK

(100,0,100,61)

Skąd się wzięła nazwa koloru?

Akurat butelkowa zieleń nie jest trudnym kolorem do zidentyfikowania. Każdy z pewnością doskonale zna kolor zielony, który jest jedną z podstawowych barw. Zieleń butelkowa to po prostu bardziej intensywna i ciemniejsza odmiana popularnego koloru. Swoją nazwę zawdzięcza specjalnej odmianie zielonego szkła, które często wykorzystuje się do produkcji butelek. I tak wielu z nas z dzieciństwa zapewne pamięta charakterystyczną butelkę wody Grodziska. Obecnie zaś taki kolor szkła na ogół można podziwiać na butelkach piw, takich jak Lech, Heineken czy Carlsberg. Stąd więc wzięła się nazwa tej odmiany zieleni – butelkowa zieleń.

Butelkową zieleń spotkamy jednak nie tylko na szkle. Przede wszystkim jest to kolor natury. Soczyście zielona amazońska dżungla zachwyca bogactwem roślin, a większość z nich charakteryzuje się mocno zielonymi liśćmi i łodygami. Tropikalne lasy stają się jeszcze bardziej zielone tuż po monsunowych deszczach.

Ale nie trzeba udawać się w daleką podróż do Ameryki Południowej, by na własne oczy spotkać butelkową zieleń w naturze. Na własnym rodzimym podwórku możemy zachwycić się energetyczną, a jednocześnie niesamowicie kojącą barwą na przykład w Puszczy Białowieskiej. W niektórych miejscach Polski szczęściarze mogą podziwiać również głęboko zielone i gęste lasy iglaste i mieszane. Wówczas kolor liści i igieł zależy głównie od ilości opadów i panującej w lesie wilgotności. Można więc zauważyć, że nazwa koloru jest jak najbardziej adekwatna. Butelka bowiem kojarzy się naturalnie z jakąś cieczą, natomiast na soczystą zieleń w odmianie butelkowej w przyrodzie wpływa właśnie ilość wody. Nic więc nie dzieje się przypadkowo.

Aby podziwiać naturalną butelkową zieleń nawet nie musimy wychodzić z domu. Bowiem jedną z najbardziej reprezentatywnych dla tego koloru roślin jest monstera. Jej rozłożyste i soczyście zielone liście stały się kultowe już kilka lat temu i ich wizerunek wykorzystuje się dosłownie na każdej dekoracji. Choć oczywiście najlepiej prezentuje się żywa roślina w pokoju.

Jaki nastrój wprowadza butelkowa zieleń w domu?

Butelkowa zieleń to prawdopodobnie najszlachetniejszy z odcieni koloru zielonego. Chociaż wydaje się trudna w aranżacji i niektórzy boją się stosować ją w domu, ma niezwykłe znaczenie dla naszego samopoczucia.

Butelkowa zieleń w propozycjach aranżacji wnętrz pojawiła się kilka lat temu. Szturmem zdobyła serca Polaków, którzy pokochali ją tak, jak kilka lat wcześniej milion odcieni szarego. Co sprawia, że butelkowa zieleń jest nam tak bliska? Jednym z powodów może być jej bardzo naturalny charakter. Jesteśmy oswojeni z tym kolorem dzięki roślinności, która często przyjmuje odcień właśnie butelkowej zieleni. Innym, bardzo oczywistym skojarzeniem będą właśnie butelki, głównie te na piwo czy kiedyś wodę mineralną. Zielone szkło stanowi dziś znaczący surowiec produkcyjny. Gdybyśmy stanęli w supermarkecie przed regałami ze wspomnianym już napojem chmielowym, moglibyśmy zauważyć walkę na kolory – brązowego z zielonym. 

Butelkowa zieleń daje nam namiastkę przyrody, roślinności we wnętrzach, w których z pozoru jest to niemożliwe. Z kolei odpowiednio dobrane kolory, które będą łączone z butelkowym zielonym, pozwolą stworzyć naprawdę piękne, niebanalne i zaskakujące wnętrza.

Nie od dziś wiadomo, że zielony kolor ma właściwości uspokajające. Doobrze wpływa na skołatane nerwy, pozwala się odprężyć i sprzyja relaksowi. To właśnie z tego powodu tak chętnie wykorzystywany jest w salonach masażu i gabinetach SPA. Niektóre odcienie zieleni mają również działanie pobudzające i energetyzujące. W zielonych wnętrzach znakomicie będzie się odpoczywało, pracowało, regenerowało organizm.

Akcenty butelkowej zieleni we wnętrzach

W jakich wnętrzach sprawdzi się butelkowa zieleń?

Z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że butelkowy zielony to najszlachetniejszy z zielonych kolorów. Może sprawiać wrażenie barwy trudnej w aranżacji, do tego stopnia, że część ludzi będzie po prostu bała się eksperymentować z tym kolorem. Nic bardziej mylnego. Dzięki swojemu eleganckiemu charakterowi, butelkowa zieleń odnajdzie się dosłownie wszędzie – na ścianach salonu, sypialni, a nawet… w pokoju dziecięcym i bawialni (zwłaszcza w tych dziecięcych pokojach, które urządzone są w stylu leśnym).

Zieleń nie tylko koi nerwy, odpręża i sprzyja relaksowi, ale również wpływa na nas stymulująco. Jest uznawana za symbol życia i witalności. Pobudza naszą kreatywność, napędza do działania i inspiruje. To dlatego poleca się ją do sypialni czy biblioteki – wnętrz, w których regenerujemy swoje siły i wypoczywamy. Doskonale sprawdzi się również w tych, w których aktywnie działamy, np. w domowym gabinecie lub w kuchni.

Uniwersalność – największy atut butelkowej zieleni

Uniwersalność i elegancki charakter butelkowej zieleni sprawiają, że najlepiej sprawdzi się ona we wnętrzach inspirowanych naturą, industrialnych. A jeśli chodzi o style, to butelkowa zieleń świetne pasuje nie tylko do wnętrz buduarowych i glamour, ale również postindustrialnych, vintage, surowych w wystroju, inspirowanych naturą i egzotyką oraz jako dodatek, do tych nowoczesnych – minimalistycznych lub skandynawskich. Można więc uznać, ze to barwa uniwersalna o szerokim spectrum zastosowań. Z całą pewnością zastaniemy ją również w wielu pałacach, zamkach, dworkach. Coraz częściej zielony butelkowy wprowadza się również do przestrzeni biurowej. Ma to dać, wspomnianą już wcześniej, namiastkę roślinności nawet tam, gdzie ciężko o naturalne rośliny.

To gdzie i w jaki sposób zastosujemy butelkowy zielony w naszych wnętrzach zależy tylko od nas. Śledząc współczesne trendy dekoratorskie, można jednak przygotować listę kilku najważniejszych zasad, po zastosowaniu których, wnętrza z butelkową zielenią na pewno będą prezentowały się atrakcyjnie.

Pamiętajmy, że odcień butelkowej zieleni jest kolorem chłodnym – optycznie może powiększać pomieszczenia. Zastosowany jednak bez umiaru może stworzyć zbyt ciemne i mroczne wnętrze. Jak zachować umiar i jak połączyć zieleń butelkową z innymi kolorami i dodatkami?

  1. pomaluj wybrane ściany na kolor butelkowej zieleni (wybrane, staraj się nie malować wszystkich ścian w 1 pomieszczeniu  – pozostaw miejsce dla jasnej barwy.
  2. do pomieszczenia z elementami butelkowej zieleni na ścianach, wstaw również meble w kolorze butelkowej zieleni – z umiarem, zostaw też przestrzeń na inne kolory.
  3. pamiętaj o dobrym oświetleniu – butelkowa zieleń lubi zarówno ciepłe, jak i zimne światło  – ważne jednak by zachować konsekwencje i wybierać tylko jeden odcień.

Co zrobić by butelkowa zieleń nie przyćmiła reszty wnętrza?

Przede wszystkim – nie przesadzać z tym kolorem i zachować umiar. Dobrze jest ciemną butelkową zieleń zestawiać z jasnymi, odbijającymi światło barwami  – szarym, białym, złotym, ecru. Bardzo dobrze w przestrzeniach z tym kolorem sprawdzą się również lustra oraz obrazy w ozdobnych złotych czy miedzianych ramach.

Butelkowa zieleń na ścianach

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście pomalowanie ścian na zielono. Jeżeli pomieszczenie jest duże i dobrze doświetlone, możemy zaszaleć i zdecydować się na pokrycie farbą więcej niż jednej ściany.

Aby jednak uniknąć zbytniego zaciemnienia wnętrza, pomaluj na zielono wyłącznie jedną ścianę lub dwie. Pozostałe mogą być utrzymane np. w bieli, jasnych szarościach lub ecru – na zasadzie kontrastu. Ciemną powierzchnię warto dodatkowo rozświetlić zwierciadłem, i tu najlepiej sprawdzi się lustro w złotej ramie – ten metaliczny kolor idealnie komponuje się z zielenią.

Butelkowa zieleń – farby, tapety czy panele?

W przypadku farby wybór jest stosunkowo prosty. Szukamy dobrej jakości farby, sprawdzamy warunki gwarantowane przez producenta, odpowiednio przygotowujemy podłoże i gotowe. Co jednak, jeśli chcemy bardziej zaszaleć i nie interesuje nas po prostu gładka butelkowa zieleń? Mamy sporo możliwości!

Butelkowa zieleń farba – jakie kolory dostępne są na rynku?

Paleta farb wewnętrznych i zewnętrznych, które są obecnie dostępne jest ogromna. Butelkowa zieleń to chwytliwe określenie i konkretne wskazanie barwy, jednak producenci nadają swoim produktom nieco bardziej wyszukane, a czasem fikuśne nazwy. Spośród najpopularniejszych farb do wnętrz, których odcień koresponduje z butelkową zielenią możemy wymienić:

  • Beckers Designer Collection Herbarium
  • Beckers Designer collection Secret Garden
  • Dekoral Avocado
  • Dulux Zieleń Boho

Butelkowa zieleń tapety

Nowoczesne wzornictwo i bogactwo wszelkiej maści materiałów wykończeniowych daje nam praktycznie nieskończone możliwości aranżacyjne. W sklepach z wyposażeniem wnętrz bez trudu odnajdziemy tapety z odcieniami butelkowej zieleni. Będą to wzory geometryczne, tapety z liśćmi, np. monsterami, a nawet jednokolorowe tapety ale z interesującą fakturą. 

Butelkowa zieleń – fototapety

Swego czasu bardzo modnym rozwiązaniem do wnętrz były fototapety. Trend ten nieco przystopował i ustąpił miejsca innym nowinkom dekoracyjnym, ale wciąż można z niego skorzystać. Jest to rozwiązanie, które w szybki – choć niezbyt tani – sposób pozwala uzyskać spektakularny efekt we wnętrzach. Przewaga fototapet nad innymi rozwiązaniami jest oczywista – tylko w obrazach real photo daje się uzyskać wizualny efekt przestrzeni 3d. Dla wielu osób ma to kolosalne znaczenie. Przy butelkowej zieleni i jej odcieniach fototapeta może być świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy w swoich wnętrzach poczuć klimat lasu, dżungli, tropików.

Fototapeta w odcieniach butelkowej zieleni przedstawiająca Monstery

Meble w kolorze butelkowej zieleni

Kto woli pozostać przy klasycznym białym kolorze ścian, może wprowadzić butelkową zieleń do wnętrza wykorzystując tapicerowane meble w tym kolorze. I tak – mocnym akcentem w salonie będzie zielone sofa, stylowy szezlong, fotel czy pufa. Ich wykończenie to już kwestia naszego gustu. Tapicerowane meble w butelkowym kolorze będą wyglądały stylowo zarówno ze złotymi, czarnymi ale również stalowymi nóżkami. Aby podkreślić głębię koloru, warto zdecydować się na tapicerkę z bardziej szlachetnej tkaniny – welwetu, weluru czy aksamitu. Te tkaniny odbijają światło i w naturalny sposób sprawiają, że ciemna zieleń staje się bardziej wyrazista. Ciekawym rozwiązaniem jest również postawienie w salonie innego mebla w barwie butelkowej zieleni, np. komody, stolika kawowego lub barku. Już taki jeden akcent wystarczy, aby nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Tapicerowane meble we wnętrzu to dodatkowy atut – niektóre tkaniny w specyficzny sposób odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenie dosłownie błyszczy.

Butelkowo zielone meble są bardzo eleganckie, ale nie oznacza to, że dobrze będą prezentować się tylko w bardzo oficjalnych wnętrzach. Mebel w kolorze butelkowej zieleni może być właśnie mocnym akcentem w jasnym wnętrzu, w biurze, a nawet pojedynczym dodatkiem, który odmieni całe pomieszczenie.

Zieleń w sypialni

Butelkowa zieleń to idealny kolor również do sypialni – sprzyja odpoczynkowi i regeneracji sił. W zależności od tego jak ją zaaranżujesz może prezentować się bardzo elegancko i luksusowo lub naturalnie i przytulnie, a sposobów na to jest wiele. Możesz pomalować ściany na zielono, okleić je tapetą w tym kolorze lub po prostu przystroić w zielone meble lub dodatki.

Czy sypialnia musi być biała i nudna? Nie! Można ożywić ją na wiele różnych sposobów. Jednym z takich sposobów są dodatki w wyrazistym kolorze, który zaakcentuje charakter sypialni. Butelkowy zielony to kolor, który doskonale sprawdzi się w przestrzeniach sypialnianych, nie tylko dlatego, że to elegancka i głęboka barwa, ale również dlatego, że wszystkie chłodne odcienie zieleni sprzyjają relaksowi i pozwalają lepiej odpocząć. 

Twoja sypialnia utrzymana jest w klimacie boho? A może glamour? Czy to jednak klasyczna skandynawska prostota? Niezależnie od tego w jakim stylu urządzona jest Twoja sypialnia, znajdziesz butelkowo zielone dodatki, które ją odświeżą. 

Butelkowa zieleń świetnie wygląda w zestawieniu z pudrowym różem

Zielone ściany w sypialni

Zielone ściany w sypialni? Tak, ale bez szaleństw. Wystarczy jedna intensywna ściana lub elementy. Pamiętaj, że w jasnych barwach łatwiej będzie ci zasnąć.  Bardzo ciekawą opcją jest przygotowanie wezgłowia w kolorze butelkowej zieleni. Możesz zdecydować się na wezgłowie drewniane lub stworzyć je samodzielnie, na przykład wykorzystując do tego tkaniny dekoracyjne w kolorze butelkowej zieleni. Sypialnia to również spora ilość tekstyliów. Możesz wybrać te w kolorze butelkowej zieleni, na przykład zielone poduszki czy zielone zasłony, a nawet dywan w kolorze butelkowej zieleni. Dla odważnych wersja na bogato – pościel w kolorze zielonego butelkowego, z wzorami lub bez. 

Butelkowa zieleń w łazience

Butelkowa zieleń z powodzeniem odnajduje się również w łazience. Kto jest zdecydowany na prawdziwą metamorfozę wnętrza, może w łazience zastosować kafle ścienne, glazurę na podłodze albo panele ścienne utrzymane w barwie butelkowej zieleni. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tego koloru np. w przestrzeni prysznicowej, na jednej ze ścian. Pamiętajmy, aby wykorzystując zielone kafelki na całej powierzchni ścian łazienki, rozjaśnić wnętrze pomieszczenia kontrastowymi, jasnymi akcentami albo odpowiednim oświetleniem. Nowoczesne wzornictwo oraz bogactwo materiałów budowlano-wykończeniowych pozwalają na istne szaleństwa w łazience. Marzy Ci się dżungla pod prysznicem albo monstery na kafelkach? Nic trudnego – dzisiaj wszystko jest możliwe, a piękna butelkowa zieleń może zagościć również w Twojej łazience. 

Butelkowa zieleń w łazience

Przed rozpoczęciem remontu zadajmy sobie jedno ważne pytanie: czy ciemny zielony to dobra opcja do łazienki i toalety? Wszystko zależy od tego jaką masz łazienkę. W dużych przestronnych łazienkach jest to jak najbardziej fajna opcja, ale jeśli twoja łazienka to klitka 1,5m x 1,5 m, na dodatek bez źródła naturalnego światła, to lepiej odpuść sobie butelkową zieleń na ścianach czy podłogach. W każdym wypadku możesz sięgnąć po dodatki w kolorze butelkowej zieleni.

Dodatki do łazienki w kolorze zielonej butelki

Butelkowa zieleń w łazience sprawdza się również w formie dodatków i detali. Elementy ceramiczne, ręczniki, obrazy czy dywanik to najprostsze metody na metamorfozę wnętrza. Zielone akcenty umiejętnie rozmieszczone w łazience dodadzą jej charakteru, zwłaszcza, gdy tłem dla nich będzie jasna przestrzeń. Właśnie wtedy mają szansę efektownie wybrzmieć we wnętrzu.

zieleń butelkowa w łazience
pojedyncza ściana z kafelków w kolorze butelkowej zieleni

Butelkowa zieleń w kuchni

Czy tak ciemny kolor jak butelkowa zieleń może sprawdzić się również w kuchni? Zastosowany rozsądnie i ciekawie – oczywiście! Wspaniałe dodatki kuchenne w kolorze butelkowej zieleni doskonale podkreślą jej elegancję i spójność z naturą. Butelkowa zieleń sprawdza się w sercu każdego domu, czyli kuchni. Możesz puścić wodze fantazji i wykorzystać ten kolor maksymalnie. Opcja dla odważnych zakłada szafki kuchenne albo blaty w butelkowej zieleni, glazurę ścienną w tym kolorze a nawet podłogę.

Bardziej zachowawcza propozycja to wykorzystanie jedynie kilku elementów w butelkowej zieleni – np. części zabudowy kuchennej, ułożenie paska z zielonych kafli nad blatem roboczym albo wykorzystanie szklanego panelu w tym kolorze. Ważne, aby elementy w butelkowej zieleni harmonijnie współgrały z pozostałymi elementami wnętrza i pozostałymi kolorami.

Zielony butelkowy dobrze sprawdzi się w kuchniach jasnych (białych, szarych, kremowych) oraz w kuchniach z naturalnym jasnym drewnem. Jeśli w Twojej kuchni bryluje ciemny kolor, dodanie do nich ciemnych dodatków może sprawić za ciężki wizualnie efekt.

szafki kuchenne w kolorze butelkowej zieleni
zabudowa kuchenna w kolorze butelkowej zieleni

Jeżeli zdecydujesz się na szafki kuchenne w kolorze butelkowej zieleni, zrezygnuj z dodatków w tym kolorze na rzecz drewna, bieli, kremowego czy dodatków złotych, srebrnych lub miedzianych.  Podobnie w przypadku ścian w kolorze butelkowej zieleni. Jeśli twoje kuchenne przestrzenie mają ciemne ściany, rozświetli je i uzupełnij jasnymi kolorami.

Butelkowa zieleń w jadalni

Przestrzeń, w której jemy możemy z powodzeniem ocieplić wykorzystując proste, ale efektowne triki. Tu wystarczą tapicerowane krzesła w butelkowej zieleni, zawieszona bezpośrednio nad stołem lampa z okazałym abażurem w tym kolorze, lustro do jadalni w zielonej oprawie albo niewielkie detale: podkładki pod talerze, czy bieżnik na stole. Bardzo eleganckim rozwiązaniem będzie również zastawa stołowa w butelkowej zieleni, która w połączeniu ze srebrem sztućców da naprawdę spektakularny efekt.

Butelkowa zieleń w nowoczesnej jadalni połączonej z salonem

Butelkowa zieleń w salonie

Kto z nas nie marzy o pięknym salonie? Ostatnia dekada to bardzo duży wpływ stylu skandynawskiego na polskie domy i mieszkania. W wielu przestrzeniach dominują biele, szarości, z nielicznymi akcentami kolorystycznymi. Butelkowa zieleń to świetny pomysł na nadanie salonowi charakteru. Niezależnie od tego czy jest to styl loftowy, skandynawski czy glamour, inteligentnie dobrane dodatki w kolorze butelkowej zieleni sprawdzą się znakomicie! 

Jakie dodatki do wnętrz w kolorze butelkowej zieleni wybrać do salonu? Lista takich dodatków jest w zasadzie nieskończona! Wymienimy Wam tylko najpopularniejsze, takie jak na przykład:

  • poduszki w odcieniu butelkowej zieleni
  • koce butelkowo zielone
  • zasłony butelkowo zielone
  • wazony i ceramika w kolorze zielonym butelkowym
  • narzuta butelkowa zieleń
  • plakaty z motywem roślin – roślinne grafiki
  • kolorowe lustra w kolorze butelkowej zieleni

Zasłony butelkowa zieleń

Zasłony to nieodłączny element każdej współczesnej stylizacji – jeden szczegół, który potrafi diametralnie zmienić charakter całego wnętrza. W zależności od preferencji, mogą to być lekkie i cienkie nowoczesne skandynawskie zasłony, głównie z naturalnych tkanin lub ciężkie masywne zasłony z atłasu, które sprawdzą się we wnętrzach glamour, pomieszczeniach muzealnych, restauracjach, salonach i jadalniach. 

Zobacz – Materiały idealne na zasłony

Tkaniny na zasłony w kolorze butelkowej zieleni

Zasłona niejedną ma twarz – w przypadku butelkowej zieleni możemy wybrać zarówno zasłony gładkie, jak i z wzorem typu print. Istnieje wiele tkanin z których możemy samodzielnie uszyć zasłony w odcieniu/wzorze butelkowej zieleni, np.:

  • materiał na zasłony Marsylia
  • materiał w liście – tkanina Garden, która dodatkowo jest nieprzemakalna, więc można użytkować ją na zewnątrz
  • tkaniny żakardowe
  • tkanina Monstera
Zasłony w kolorze butelkowa zieleń
Zasłony w kolorze butelkowej zieleni

Butelkowa zieleń – z czym łączyć we wnętrzach

Co widać na wcześniej wspomnianych przykładach, butelkowa zieleń lubi się z wieloma kolorami. Tradycyjne połączenia to biel, kremowy, złoto, srebro, miedź, a także żółty, szary. Nieco odważniejsze jest zestawienie ciemnej butelkowej zieleni z innymi “królewskimi” barwami takimi jak burgund czy granat. Takie połączenia są po prostu wizualnie “ciężkie”, ale będą okoliczności, w których dadzą efekt wow!

Pamiętajmy również, że zielony butelkowy to kolor pochodzenia naturalnego, przywołujący na myśl roślinność. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z naturalnym drewnem każdego odcienia.

Jakie kolory bierzemy pod uwagę w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o połączenie butelkowej zieleni z inną barwą?

  • biały
  • kremowy
  • szary i wszystkie jego jasne odcienie
  • złoty
  • musztardowy
  • srebrny
  • miedziany
  • pudrowy róż
  • intensywna żółć
  • brąz w ciepłych i zimnych odcieniach

Zieleń butelkowa w modzie

Kolor ten często pojawia się w kolekcjach jesienno-zimowych. Właściwie prawie co sezon w sklepach znajdziemy ubrania w butelkowej zieleni. Nic dziwnego, bo jest to kolor wyjątkowo twarzowy i pasuje osobom o różnych typach urody. Pierwsze skojarzenie jaki e przychodzi na myśl to Ania z Zielonego Wzgórza w swojej wymarzonej, zielonej sukience. Zieleń pięknie podkreśla blada skórę i kolor włosów rozdzielców. Równie dobrze wygląda na osobach o słowiańskim typie urody z jasnymi włosami oraz osobach o ciemnej lub opalonej skórze i ciemnych włosach, zwłaszcza kiedy odzież jest wykonana z materiału z połyskiem. Wygląda to wówczas bardzo elegancko i dostojnie.

Z czym łączyć ubrania w kolorze butelkowej zieleni?

Butelkowa zieleń bardzo dobrze wygląda w połączeniu z czernią i bielą. Głównie dlatego, że jest kolorem dość intensywnym i jeżeli nie lubisz za bardzo zwracać ją siebie uwagi, połącz ją z tłem, które pozwoli grać zieleni główne skrzypce. Do tej gruby nalezą również beże i brązy, szarości, śmietanki. Nie mniej jednak zieleń butelkowa zagra także z przygaszonym odcieniem pomarańczy, kolorem koniakowym, błękitami, a także modrym kolorem. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. To bardzo wdzięczna barwa i nie ma co stronić od niej budując swoją szafę.

butelkowa zieleń w modzie

Jaki kolor butów pasuje do zielono butelkowej sukienki?

Kobiety często borykają się z doborem butów do sukienki. Szczególnie często zdarza się to w przypadku jakichś większych uroczystości na których chcemy prezentować się wyjątkowo. Co więcej, sukienka w kolorze butelkowej zieleni to częsty wybór np. na wesele, sylwestra oraz bale studniówkowe. Jakie buty zatem dobrać do zielonej sukienki? Bardzo dobrze będą prezentować się buty w kolorze złotym lub srebrnym. Świetnie sprawdzą się także cekiny, które podkreślą wyjątkowość kreacji. Elegancko będą prezentować się czółenka w kolorze nude, najlepiej w odcieniu zbliżonym do koloru skóry. Takie buty nadadzą całej stylizacji wyjątkowej lekkości. Natomiast, jeżeli kobieta lubi nutę ekstrawagancji to może wybrać np. delikatne sandałki w kolorze pomarańczowym, chabrowym lub liliowym. Takie połączenia również będą prezentować się bardzo dobrze.

Co w psychologii oznacza butelkowa zieleń?

Wiemy już skąd pochodzi nazwa butelkowej zieleni, wiemy jak najlepiej wprowadzić ten kolor do wnętrza i wiemy, na jakich ubraniach zieleń ta prezentuje się najlepiej. Pora więc, by zastanowić się, w czym tkwi sekret butelkowej zieleni i dlaczego jest tak chętnie wybierana. Z pomocą przychodzi nam psychologia koloru, która dokładnie analizuje, jaki wpływ dany kolor wywiera na naszą psychikę.

O dziwo, o butelkowej zieleni w psychologii jeszcze nie powstało za wiele prac. Przez lata badano jednak wpływ koloru zielonego na samopoczucie człowieka. Jest to kolor blisko związany z naturą, zatem działa na mózg uspokajająco i relaksująco. Zieleń kojarzy się z błogim spokojem i nieskazitelną harmonią. A to z kolei pozwala wyciszyć kłębiące się w człowieku emocje i spojrzeć na wszystko z dystansem. Jest to zatem świetny kolor dla osób nerwowych i nadmiernie pobudzonych. Dzięki temu, że otaczanie się zielenią uspokaja i zwiększa koncentrację, jest to trafiony wybór dla osób pracujących twórczo.

Butelkowa zieleń – za sprawą bijącego z niej spokoju – jeszcze bardziej wycisza organizm i wprowadza w przyjemnie błogi nastrój. Ale niech nikt nie myli tego spokoju z sennością – zieleń rewelacyjnie pobudza kreatywność. Jest więc przyjacielem wszystkich pisarzy i muzyków. Ponadto zieleń butelkowa buduje poczucie bezpieczeństwa i poprawia humor, zmniejszając jednocześnie napięcie i stres.
Wielu osobom butelkowa zieleń kojarzy się również z bogactwem i prestiżem. A wszystko dlatego, że barwa ta znajduje się dolarach. Potoczne nazwy pieniędzy – „zielone” czy „sałata” – nie wzięły się przecież znikąd. Ciemnozielony kolor więc można określić barwą sukcesu i dobrobytu. A to oczywiście wpływa na pewność siebie i zadowolenie z życia człowieka.

Butelkowa zieleń w sporcie

Butelkowa zieleń jest także bardzo lubiana w świecie sportu. Wystarczy spojrzeć na kolor stołu do tenisa stołowego. Sam zielony – już niekoniecznie w odmianie butelkowej – znaleźć można na stole do bilardu i snookera oraz na murawie boiska do piłki nożnej. Soczystą jasną zielenią wyróżnia się również trawiasty kort najbardziej prestiżowego turnieju wielkoszlemowego w tenisie, czyli Wimbledonu. I wprawdzie nie można tu mówić o butelkowej zieleni, to jednak widoczna jest tendencja w sporcie stawiania na różne warianty kolorystyczne zieleni. Zieleń bowiem nie przytłacza, daje odpocząć oczom i pozwala się zrelaksować, a jednocześnie napawa energią do działania. Stąd też tak liczna obecność tego koloru w sporcie.

stół bilardowy w kolorze butelkowej zieleni
ciemnozielone sukno stołu bilardowego

Ciemnozielony i butelkowo zielony kolor często odnaleźć można na strojach sportowych. Wystarczy tu wspomnieć o koszykarskiej drużynie Boston Celtics, której zawodnicy na parkiet wychodzą w mocno zielonych koszulkach i spodenkach. Tym bardziej, że rozpoznawalnym logiem zespołu z NBA jest soczyście zielona koniczyna. W butelkowej zieleni grają także chociażby koszykarze Panathinaikosu Ateny czy zielonogórskiej drużyny Zastal, Legii Warszawa czy Śląska Wrocław. Widać więc, że jest to bardzo popularny kolor w sporcie i jest chętnie wybierany na profesjonalne stroje zawodników.

Wojskowa butelkowa zieleń

Ciemnozielony kolor od lat króluje również w wojsku. U zawodowych żołnierzy spotkać można niemal każdą odmianę zieleni. Nas najbardziej interesują butelkowozielone berety Wojsk Specjalnych (poza JW Grom i JW Formoza). W oliwkowych beretach chodzą natomiast żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w zielonych zaś niemal wszystkie jednostki Wojsk Lądowych (z wyjątkami). W tym miejscu nie możemy nie wspomnieć o Zielonych Beretach (US Army Special Forces). Słynne jednostki specjalne wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych nosiły właśnie ciemnozielone nakrycia głowy i stąd właśnie zyskały przydomek Zielone Berety.

zielone berety
zielone berety wojskowe

Butelkowa zieleń w malarstwie

Jednym z bardziej znanych obrazów z wykorzystaniem butelkowej zieleni jest obraz Tamary Łempickiej Autoportret w zielonym bugatti. Dzieło to stało się ikoną dwudziestolecia międzywojennego przedstawiające nowoczesną, niezależną i pewną siebie kobietę. Obraz zamówiony został przez magazyn Die Dame – niemieckie czasopismo dla kobiet.

butelkowa zieleń w malarstwie
Tamara Łempicka – Autoportret w zielonym bugatti, 1929

Choć podpisany jest jako autoportret, malarka celowo zmieniła kilka faktów. W rzeczywistości jeździła żółty renaultem, które na obrazie zamieniła w ciemnozielone bugatti – według niej zdecydowanie bardziej szykowne.

Kolejnym świetnym przykładem wykorzystania głębokiej zieleni butelkowej w malarstwie jest obraz Clauda Moneta Dama w zielonej sukni. Obraz przedstawia Camillę Doncieux – żonę artysty. Malarz jednak całą uwagę odbiorcy skupia na imponującej spódnicy w zielono-czarne pasy. Uzyskuje wspaniałą dominantę kolorystyczną dzięki zastosowaniu tak wyrazistej, ciemnej zieleni.

butelkowa zieleń sukni na obrazie Moneta
Claude Monete Dama w zielonej sukni

Podczas gdy kolor czerwony był zawsze zarezerwowany dla członków rodziny królewskiej, w społeczeństwie zachodnim kolor zielony od dawna kojarzy się z klasą kupiecką. Jeśli przyjrzysz się uważnie, Mona Lisa Leonarda da Vinci ma na sobie komplet z zielonym gorsetem, co odpowiada jej pozycji żony bogatego handlarza jedwabiem. Podobnie panna młoda na portrecie Arnolfinich pędzla Jana van Eycka przedstawia pannę młodą bogatego kupca w bogatych ciemnozielonych szatach.