kolor pudrowy róż

Pudrowy róż

Pudrowy róż – co to za kolor?

Pudrowy róż jak każdy róż, powstaje ze zmieszania koloru czerwonego z białym. Tego drugiego koloru jest znacznie więcej. Dlatego mówi się, że to mocno rozbielony lub pastelowy róż. Do tej mieszanki można dodać kroplę koloru beżowego lub szarego. W zależności od tego czy chcemy uzyskać odcień ciepły lub chłodny.

Pudrowy róż RGB i HEX

Pudrowy róż to miękki, jasny odcień różu, który kojarzy się z delikatnością i kobiecością. W systemie RGB, wartość koloru pudrowego różu wynosi zwykle R: 221, G: 160, B: 221. Oznacza to, że czerwony składnik koloru wynosi 221, zielony 160, a niebieski 221. Kolor pudrowy róż może różnić się nieco w zależności od monitora lub urządzenia, na którym jest wyświetlany, ale ogólnie jest to jasny, miękki odcień różu.

W szesnastkowym kodzie HEX pudrowy róż zapisuje się jako #DDA0DD.

W jakich wnętrzach sprawdzi się pudrowy róż?

Pudrowy róż to odcień uniwersalny. Można go więc użyć w przestronnych oraz w małych wnętrzach i to urządzonych w wielu stylach. Odnajdzie się zarówno w klasycznym salonie, jak i w glamourowej sypialni czy retro jadalni, a także w nowoczesnej kuchni lub łazience. W każdym pomieszczeniu i w niemal wszystkich aranżacjach będzie wyglądał znakomicie!

Pudrowy róż w salonie

W pokoju dziennym, tak samo jak w sypialni, pudrowy róż może być tłem dla elementów wystroju w innych kolorach (jeśli na to się zdecydujesz, pamiętaj, żeby jego odcienie powtarzały się też w kilku detalach).

Drugim rozwiązaniem, znacznie częściej stosowanym, jest wybór pudrowego różu na barwę dopełniającą w kompozycji kolorystycznej, czyli zastosowanie go w dodatkach. Pudrowe tekstylia ocieplą nowocześnie urządzony salon. Mogą to być rozłożone na sofie (na przykład szarej) poduszki, zasłony w oknach i dywan na podłodze, powieszony na ścianie obraz czy stojący na komodzie wazon. Można też się zdecydować na obicia tapicerowanych mebli w tym kolorze – wszystkich albo tylko niektórych z nich, np. sofy. Tak wnętrze wygląda ciekawiej i nowocześniej.

Łączenie pudrowego różu z innymi kolorami w salonie
Pudrowo różowa sofa w salonie

Róż w aranżacji sypialni

Do tego pomieszczenia pudrowy róż wydaje się wprost stworzony. Jeśli będzie go dużo, sypialnia nabierze kobiecego, romantycznego charakteru, który sprzyja intymności, wyciszeniu, zapomnieniu o problemach dnia codziennego, a co za tym idzie, zrelaksowaniu się w pełni. Dużo pudrowego różu nie znaczy jednak, że tylko on ma tworzyć kolorystykę wnętrza – monochromatyczne zestawienie, nawet składające się z jego wielu odcieni, mogłoby wyglądać zbyt słodko i za mdło. Dlatego radzimy zastosować tę barwę tylko na niektórych elementach wystroju.

Przytulna sypialnia w odcieniach pudrowego różu
Ściana w kolorze pudrowego różu w sypialni

Pudrowy róż w łazience

Tak, do łazienki również się wkrada. Najczęściej wybiera się różowe płytki ceramiczne i kładzie je na fragmentach ścian (resztę maluje farbą w pasującym kolorze, najlepiej jasnym, neutralnym), a także ręczniki czy inne tekstylia. Nie radzimy natomiast decydować się na różowe akcesoria łazienkowe. Bardziej elegancko będą wyglądać kubki, dozowniki i pudełka ze szkła lub przezroczystego tworzywa z elementami złotymi, miedzianymi czy srebrnymi, do których można dobrać wieszaki i ramę lustra z takiego samego metalu. Nie będzie też błędem wprowadzenie elementu kontrastu, tzn. koloru czarnego lub antracytu. A gdy dobierzesz już kolory, przeczytaj również o tym jak dobrać odpowiedni rozmiar lustra do łazienki.

pudrowy róż w łazience
Pudrowo różowe akcenty w łazience

Zobacz także – Butelkowa zieleń

Z jakimi kolorami łączyć pudrowy róż

Pudrowy róż znakomicie komponuje się z niemal każdą barwą, ale z niektórymi tworzy zestawienia szczególnie udane i zasługujące na uwagę. Spośród nich wybraliśmy te, które w rankingu najmodniejszych palet kolorystycznych zajmują najwyższe pozycje.

Pudrowy róż i brązy

Pudrowy róż doskonale komponuje się z różnymi odcieniami brązu, szczególnie z rudym. Ta paleta jest dość rzadko stosowana, a szkoda, bo tworzy bardzo przyjemny klimat wnętrza – spokojny, ale nie nudny, w miarę ciepły i przytulny, a zarazem elegancki oraz ponadczasowy. Co więcej, pasuje do wielu stylów aranżacji, nie tylko nowoczesnych, ale także tradycyjnych.

Decydując się kombinację różu i brązu, warto połączyć kilka odcieni obydwu kolorów. Z pierwszego wziąć róże pudrowe, cieliste i wrzosowe – wszystkie lekko przydymione. Z drugiego natomiast czekoladowe brązy i przybrudzone rudości. Jeśli chcemy, żeby kolorystyka była bogatsza, co zawsze wygląda ciekawiej, do zestawienia włączmy jeszcze jasne beże – piaskowe albo zszarzałe. Takie odcienie mają między innymi naturalne plecionki czy drewno.

Pudrowy róż i szary

Szarość uwielbia wszystkie odcienie pudrowego różu. To para, która nie może bez siebie żyć, tworząc spokojny oraz bardzo harmonijny związek. Znakomicie wygląda zarówno we wnętrzach stylizowanych na dawne, jak i we wszystkich nowoczesnych. Nic dziwnego, że tak często jest stosowana w aranżacjach!

W połączeniu różu z szarością ta druga barwa usuwa się na dalszy plan, co jest zresztą jej cechą charakterystyczną, a główną rolę gra pudrowy róż, który na tak neutralnym tle nabiera więcej wyrazu, wręcz promienieje. Najbardziej udane zestawienie kolorystyczne powinno składać się z dwóch-trzech jego odcieni i kilku szarości – od popielatej, przez grafitową, po niezwykle modny, wpadający w czerń antracyt. Warto również rozszerzyć paletę o biel. Ona rozjaśni wnętrze i je rozświetli.

Pudrowy róż i zieleń butelkowa

Takie barwy przyjmują niektóre kwitnące drzewa i kwiaty, co niezmiennie budzi nasz zachwyt. Zestawienie pudrowego różu i zieleni równie pięknie co w przyrodzie, wygląda również we wnętrzach. Oraz tak samo świeżo i wiosennie. To chyba wystarczające powody, aby użyć je w aranżacji.

Można sięgnąć po jasną zieleń, np. miętowy, która z pudrowym różem stworzy pastelową, miłą dla oka i bardzo pogodną kompozycję kolorystyczną albo zdecydować się na ciemne, butelkowe odcienie. Powstanie wtedy wystrój silniej działający, ale nadal radosny, a do tego wywołujący skojarzenia z wakacjami, zwłaszcza jeśli we wnętrzu pojawią się też żywe rośliny i ich motywy. W tak urządzonej sypialni czy salonie lato będzie panować cały rok!

Pudrowy róż i niebieski

Pudrowy róż z granatem tworzy kontrast tonalny na tyle wyrazisty, że może wywoływać niepokój, szczególnie wtedy, gdy użyjemy obydwu barw w jednakowej ilości. Unikniemy tego zagrożenia, jeśli połączymy pudrowy róż ze średnimi odcieniami błękitu, np. królewskim albo zielono-niebieskim i zróżnicujemy ich proporcje. Będzie oddziaływać znacznie łagodniej.

Można do zestawienia dodać też ciemny, złamany brązem róż oraz trochę jasnej, przybrudzonej żółci. I oczywiście, bieli – ona jest niezbędnym składnikiem właściwie wszystkich kompozycji kolorystycznych. Odważ się na tak wyrafinowaną aranżację. Zapewniamy, że zachwycisz się jej urodą!

Pudrowy róż i biel

To jasne, czyste i – chciałoby się powiedzieć – niewinne zestawienie kolorystyczne. Obiegowa opinia głosi, że jest idealne do pokoi dziecięcych oraz do sypialni dorosłych, w których kreuje odpowiedni do tego rodzaju pomieszczeń romantyczny klimat. To wszystko prawda, ale nie do końca, bo teraz stosuje się je także w łazienkach, a nawet w kuchniach. I – jak się okazuje – świetnie w nich wygląda! Należy tylko pamiętać o zróżnicowaniu proporcji tych barw, czyli użyć więcej albo jednej, albo drugiej. Warto też dodać do nich mocniejsze akcenty, np. czarne czy metaliczne. Wystrój zyska na wyrazistości.

Pudrowy róż i złoto

Plus kremowa biel to była ulubiona paleta pałacowych wnętrz z okresu rokoka, co nie znaczy, że w dzisiejszych czasach używa się jej tylko we wnętrzach stylizowanych na historyczne. Przeciwnie, pojawia się także w aranżacjach nowoczesnych, wnosząc do nich odrobinę kobiecości, mnóstwo elegancji i trochę bogactwa. W zestawieniu tych barw zwykle bieli i pudrowego różu jest więcej, a złoto, żółte albo różowe, ogranicza się tylko do detali – może widnieć na zdobieniach ceramiki, na ramach luster i obrazów, lampach czy świecznikach. Nawet gdy będzie go niewiele, wystarczająco rozświetli wnętrze szykownym blaskiem i je udekoruje.

Pudrowy róż i kolor musztardowy

Ta kompozycja barw może wydawać się zbyt odważna, a niektórym nawet niezbyt harmonijna. Zgoda, nie jest oczywistym i powszechnie stosowanym zestawieniem, tym niemniej bardzo ciekawym i z mocnym charakterem.

Pudrowego różu i musztardowej, czyli złamanej brązem żółci lepiej użyć tylko na niewielkich fragmentach aranżacji, jak obicie sofy, narzuta na łóżku czy fragment ściany. Na większych elementach natomiast niech pojawi się biel albo szarość. Powstanie wtedy wystrój do zaakceptowania nawet przez tradycjonalistów kolorystycznych.

Jasny róż w przyrodzie

Przyroda jest bardzo różnorodna. Toteż pudrowy różowy kolor spotkamy zarówno w świecie roślin jak i zwierząt. Co prawda w świecie zwierząt nie ma zbyt wiele takich przykładów, ale kilka się znajdzie np. różowy delfin. Gatunek ten można spotkać w słodkich (i brudnych) wodach południowo-wschodniej Azji, a dokładniej w Gangesie oraz rzece Jangcy. Są one najsłabiej zbadanym gatunkiem pośród delfinów. Wiemy jednak, że niektóre osobniki są całe różowe, inne mają na różowym ciele szare plamki. Kolejnym przykładam może być zięba różowa, niewielki ptak zamieszkujący tereny Europy i Azji. Jego upierzenie przechodzi od kolorów fuksji, przez pudrowy róż, do koloru róż herbacianych. Bardzo piękny i różowy z niego okaz. W świecie węży także znajdziemy różowego reprezentanta. Jest nim wąż zbożowy, niejadowity osobnik zamieszkujący południowo-wschodnie tereny Stanów Zjednoczonych. Bardzo często umaszczenie różowych zwierząt przechodzi przez różne odcienie tego koloru, od bladego różu po mocne odcienie fuksji.

Podobnie jest zresztą w świecie roślin, a zwłaszcza ich kwiatów. Poczynając od róż, które mogą przybierać wiele pięknych odcieni po gerbery, kwiaty rododendronów oraz magnolii, begonie i mieczyki. Jest także kilka interesujących różowych kwiatów doniczkowych, które można hodować we własnym domu.

Pudrowy róż w modzie

Przyjęło się powszechnie, że róż to kobiecy kolor. Kojarzony jest przede wszystkim z małymi dziewczynkami. Ten stereotyp jest jednak od kilku lat łamany przez odważnych panów, którzy również upodobali sobie i dumnie noszą ten kolor.

pudrowy róż w modzie

Prawda jest taka, że pudrowy róż ciężko zaszufladkować. W zależności od połączenia z innymi barwami, oraz stylu ubioru może uzyskać różny charakter całości. Z łatwością stworzymy romantyczny look dzięki koronkowej bluzce lub tiulowej spódnicy w odcieniu różu. Równocześnie róż jest bardzo nowoczesny, jeżeli tylko różowe ubrania mają prostą i czystą formę i są uszyte ze szlachetnych, dobrze układającego się na sylwetce materiałów. Świetnym pomysłem jest też vintage look w różowym kolorze, a pudrowy róż jest wręcz do tego stworzony.

Róż świetnie łączy się z innymi kolorami. Przykłady takich połączeń opisane są powyżej. Dobrze wygląda z innymi pastelami, takimi jak błękit, miętowa zieleń, delikatna żółć, ale także z bielą i czernią i szarością. Wielbiciele mocniejszych wrażeń mogą łączyć go z granatem, czerwienią lub pomarańczem. Wówczas ubiór epatuje pozytywną energią i siłą. Super modny jest obecnie także różowy total look np. w postaci garnituru. Można nosić go zarówno w wydaniu sportowym, ze sportowymi butami jak i eleganckim, zakładając do niego szpilki.

Jeszcze jedna kwestia jest bardzo istotna i przemawia za sprawieniem sobie pudrowo różowego ubrania. A mianowicie pasuje on do każdego typu urody. W zależności od tonów różu – ciepłych lub zimnych – będzie podkreślał kolor cery osoby, która go nosi.

Pudrowy róż w malarstwie

Pudrowy róż to delikatny i subtelny kolor, który często jest stosowany w malarstwie, zwłaszcza w malarstwie portretowym i krajobrazowym. Jest to kolor, który może nadawać obrazom romantyczny i łagodny charakter. Pudrowy róż może być stosowany zarówno do malowania płaskich powierzchni, jak i do nakładania cieni i odcieni, co pozwala uzyskać różnorodne efekty.

W malarstwie pudrowy róż może być uzyskany poprzez mieszanie białego pigmentu z niewielką ilością pigmentu czerwonego lub różowego. Dzięki temu można uzyskać różne odcienie pudrowego różu, w zależności od proporcji pigmentów.

Warto również zauważyć, że w malarstwie pudrowy róż może być stosowany w różnych kontekstach artystycznych i stylach, od impresjonizmu i postimpresjonizmu do modernizmu i sztuki współczesnej.

różowy akt - malarstwo matisse'a
Henri Matisse Różowy akt