Kolor miętowy

Świeży, jasny i energetyzujący niczym mięta – taki właśnie jest kolor miętowy. To jeden z wielu odcieni zielonego utrzymany w jasnej tonacji. To delikatny odcień zieleni, który przypomina aromatyczną miętę. Jest to kolor jasny, ale zwykle intensywniejszy niż pastelowe odcienie zieleni. Często występuje w modzie i wystroju wnętrz, ponieważ ma przyjemny, uspokajający i odświeżający wpływ na ludzi.

Co oznacza kolor miętowy?

W psychologii kolorów miętowy posiada cechy takie jak spokój, równowaga, harmonia, odprężenie, czystość i rześkość. Jest to kolor, który często stosowany jest w terapii kolorami, aby pomóc ludziom zmniejszyć stres i napięcie. Ponieważ miętowy kojarzy się z czystością i świeżością, stosuje się go często w projektach dotyczących zdrowia, wellness i stylu życia. Ponadto ten odcień jasnej zieleni kojarzy się z naturą i ekologią, co sprawia, że często używa się go w projektach o tematyce ochrony środowiska.

Miętowy w zapisie HEX i RGB

Kolor miętowy to jasny odcień zielonego z niebieskim odcieniem, który przypomina kolor liści mięty. Notacja koloru miętowego w kodzie szesnastkowym (HEX) to #BCE27F, a w notacji RGB to RGB(188,226,127).

Kolor Miętowy

HEX

#BCE27F

RGB

(188,226,127)

CMYK

(17,0,44,11)

Kolor miętowy w modzie

W modzie, kolor miętowy jest uważany za kolor świeży i delikatny, który nadaje się na letnie stroje, ale też dla dodatków w innych porach roku. Mięta to kolor, który świetnie radzi sobie jako samodzielna barwa, ale w połączeniu z innymi kolorami takimi jak biel, szarość, róż, fiolet czy złoto tworzy świetne połączenia. Kolor oliwkowy czy khaki może nie są najłatwiejszymi połączeniami, ale jeśli zrobi się to z głową, można uzyskać ciekawy układ różnych odcieni zielonego.

kolor miętowy w stylizacji

Kolor miętowy i szary

Miętowy i szary to bardzo popularne połączenie kolorów. Kolor szary jest neutralny i uniwersalny, pasujący do wielu innych kolorów, w tym do miętowego. Połączenie tych dwóch kolorów daje efekt harmonijny i subtelny.

Miętowy we wnętrzach

W wystroju wnętrz, kolor miętowy jest często wykorzystywany do stworzenia spokojnej i przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu. Mięta ma charakterystyczny, świeży aromat i smak, który jest często kojarzony z uczuciem orzeźwienia i odświeżenia. Takie też właśnie są wnętrza, stosujące ten kolor.

Jasny, pastelowy odcień zielonego świetnie się sprawdza jako kolor dodatków we wnętrzach w stylu skandynawskim. Wspomniane połączenie szarości z miętą sprawdzi się w stylistyce skandynawskich wnętrz. Pomaluj ściany na szaro i połącz je z dodatkami w kolorze miętowym, takie jak poduszki, zasłony, dywany czy dekoracje. Można też zastosować miętową tapetę lub farbę na jednej ze ścian, aby dodać do pomieszczenia odrobiny koloru. Dla odmiany można też zastosować miętową farbę na ścianach i dodać dodatki w kolorze szarym, co stworzy podobnie harmonijne połączenie.

Miętowy w malarstwie

Bardzo dobrym przykładem na użycie barwy miętowej w malarstwie są dzieła Edgara Degasa. Ten słynący z malowania baletnic artysta popełnił w swojej karierze wiele obrazów w kolorystyce delikatnego miętowego błękitu. Na wzmiankę zasługują obrazy takie jak Tancerki w różu i zieleni, Wirująca tancerka czy Dwie tancerki. Ten ostatni zwłaszcza jest świetnym przykładem zastosowania odcienia miętowego w malarstwie. Obie przedstawione na nim postacie ubrane są w miętowe suknie baletnic, a cała scena dzieje się na miętowym tle.

miętowy w malarstwie
Edgar Degas, Dwie tancerki