kolor oliwkowy

Kolor oliwkowy

Kolor oliwkowy to zwykle ciemna zieleń ze szczyptą żółci. Jest to kolor, który nawiązuje do oliwek, czyli owoców drzewa oliwnego. Może mieć różne odcienie, w zależności od ilości żółtego pigmentu dodanego do zielonego. Jest to ciepła barwa, która uspokaja i wprowadza harmonię. Oliwkowy jest odrobinę podobny do koloru khaki, ale jest od niego zdecydowanie intensywniejszy.

Co to za kolor oliwkowy i skąd się wziął?

Kolor oliwkowy ma swoje korzenie w naturalnym świecie roślinnym, a konkretnie w oliwkach, które są owocami drzewa oliwnego. Oliwki mają charakterystyczny, matowy kolor, który jest mieszanką zieleni, brązu i szarości. Kolor ten został następnie przeniesiony do innych dziedzin, takich jak moda, design i dekorowanie wnętrz, gdzie zyskał popularność dzięki swojej elegancji, subtelności i uniwersalności.

Znaczenie oliwkowego

Barwa owoców oliwki łączy w sobie elementy zieleni i brązu, co symbolizuje stabilność, naturalność, harmonię i spokój. W sztuce i modzie, oliwkowy kolor jest uważany za neutralny, subtelną alternatywę dla czarnego lub brązowego koloru. W kulturze greckiej oliwkowa barwa naturalnie kojarzy się z oliwką, która jest symbolem pokoju i zwycięstwa. Z kolei w kulturze chrześcijańskiej oliwkowy symbolizuje pokutę i oczyszczenie.

Kolor oliwkowy HEX i RGB

Oliwkowy z kodem koloru szesnastkowym #808000 jest średnio ciemnym odcieniem żółto-zielonym. Odcień oliwkowy w kodzie RGB to RGB(128, 128, 0), gdzie R – czerwony wynosi 128, G – zielony równa się 128, a B – niebieski wynosi 0.

Oliwkowy HEX #808000

Oliwkowy w modzie

Kolor oliwkowy to odcień zieleni z dodatkiem szarości, brązu i żółci, który charakteryzuje się subtelnością i elegancją. Oliwkowy kolor można łączyć z odcieniami zieleni, brązowym, złotym czy srebrnym. To naprawdę bardzo wszechstronny kolor. Pasują do niego naturalne odcienie, jak również te bardziej intensywne. Połączenie oliwkowego z czerwonym to zestawienie bardzo ekstrawaganckie i odważne, ale równocześnie bardzo stylowe.

Jeśli jednak wolisz bezpieczniejsze zestawy kolorystyczne, zestaw oliwkowy z beżem. To klasyczne połączenie, który tworzy spokojną i stonowaną kompozycję. Oliwkowe spodnie z beżową bluzką lub oliwkowa kurtka z beżową sukienką to jedne z przykładów takiej stylizacji.

kolor oliwkowy stylizacje

Oliwkowy pięknie komponuje się również z bielą, tworząc eleganckie i świeże połączenie. Oliwkowa spódnica z białą koszulą lub oliwkowa marynarka z białą bluzką będą wyglądać bardzo wytwornie i nienachalnie. Połączenie oliwkowego z szarym to kompozycja bardzo subtelna. Zestaw oliwkową sukienkę z szarymi butami lub oliwkową bluzkę z szarymi spodniami by stworzyć gustowną kreację.

Możesz także spróbować połączyć mocny granat z delikatnym oliwkowym tonem. Oliwkowa spódnica z granatową bluzką lub oliwkowa bluzka z granatowymi spodniami to jedne z przykładów takiej stylizacji.

Wnętrza w kolorze oliwkowym

Subtelny i uniwersalny odcień zieleni jakim jest oliwkowy to kolor, który można stosować w różny sposób w aranżacji wnętrz. W połączeniu z innymi stonowanymi kolorami, takimi jak beż, biel, seledynowy, szary czy granatowy, wprowadzi do pomieszczenia elegancką i wyrafinowaną atmosferę.

Oliwkowa ściana dobrze współgra z beżowymi, szarymi lub białymi meblami. Z kolei meble w kolorze oliwkowym to dobry wybór dla osób, które chcą dodać pomieszczeniu eleganckiego charakteru. Oliwkowe fotele, kanapy, krzesła czy szafki będą pięknie komponować się z innymi stonowanymi odcieniami, nadając wnętrzu harmonijnego wyglądu. Ten delikatny odcień zielonego dobrze sprawdza się również w roli koloru dodatków. Poduszki, zasłony, dywany czy narzuty w tym kolorze nadadzą pomieszczeniu subtelności i elegancji, bez konieczności malowania ścian lub wymiany mebli.

Oliwkowa cera – jaki to odcień skóry?

Oliwkowa cera to odcień skóry, który cechuje się delikatnym, złocistym lub zielonym odcieniem, przypominającym kolor oliwek. Ten typ skóry charakteryzuje się zazwyczaj ciepłymi tonami i może mieć różne półtony takie jak żółty, zielony lub brązowy. Oliwkowa cera jest często spotykana u osób o pochodzeniu śródziemnomorskim, azjatyckim i latynoskim.

Oliwkowy w sztuce

Piękne drzewa i gaje oliwne malował Vincent VanGogh. Oczywiście używał wielu odcieni zielonej farby, ale mieszając je, tworzył też kolor oliwkowy. Ale nie on jeden upodobał sobie ten delikatny zielony odcień. Edgar Degas przykładowo malował sceny z tancerkami, baletnicami, które subtelnie toną w tonacjach bladozielonej oliwki.

Edgar Degas - oliwkowy kolor w malarstwie
Grupa tancerek, Edgar Degas

Kolejnym wielkim artystą nurtu impresjonistów był August Renoir. W swoim obrazie zatytułowanym La Grenouillère artysta uchwyca lazur wody pomieszany z zielenią drzew w tonacji oliwki. To właśnie dzięki tym kolorom malarz oddaje charakter sceny – niezmącony spokój ludzi wypoczywających nad wodą.

oliwkowy w malarstwie impresjonistów
August Renoir, La Grenouillere

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, Picasso w swojej prekubistycznej karierze tworzył bardzo klasyczne obrazy. Jednym z nich jest płótno Wiedza i miłosierdzie. Obraz przedstawia kobietę na łożu śmierci, która przykryta jest kapą w oliwkowym kolorze. Innym świetnym przykładem jest portret matki artysty ukazujący profil matki Picassa na oliwkowym tle.

portret matki, Pablo Picasso

Odcień oliwkowy bardzo przypadł do gustu artystom tworzącym w stylu art nouveau czyli secesyjnym. Lubowali się oni w ornamentach roślinnych w ciepłym zielonym tonie oliwki. Do najsłynniejszych artystów tego nurtu zaliczamy Alfonsa Muchę i Gustawa Klimta. W ich dziełach odcień oliwkowy przewija się bardzo często. Z dzieł tego pierwszego warto wspomnieć obraz Księżniczka Hiacynta przedstawiający siedzącą kobietę w oliwkowej sukni. Austriacki malarz Klimt z kolei popełnił w swojej karierze płótna w kolorystyce oliwkowej – Nadzieja II czy Kościół w Cassone.

Oliwkowy w naturze

Naturalnie trzeba zacząć od oliwek, z których kolor się wywodzi. Te małe, eliptyczne owoce drzewa oliwnego (Olea europaea) są często używane w kuchni śródziemnomorskiej i bliskowschodniej. Oliwki mają charakterystyczny, gorzki smak i są zazwyczaj solone lub marynowane w occie, oliwie lub ziołach.

Innym przykładem rośliny o oliwkowym zabarwieniu jest szczawik. Jest to roślina zielna o długich, wąskich liściach, które są zazwyczaj oliwkowozielone. Oprócz tych dwóch roślin jest jeszcze kilka innych w tym kolorze. Jak na przykład ruta. Jest to zimozielona roślina z kwiatami koloru żółtego i liśćmi o odcieniu oliwkowym. Innym dobrym przykładem jest także nasza rodzima kapusta. Również dobrze nam znane z grządki zioła takie jak szałwia, rozmaryn, tymianek i oregano bywają w kolorze oliwkowym. Jeśli zaś chodzi o bardziej egzotyczne rośliny z oliwkowymi liśćmi, wymienić trzeba agawę i eukaliptus.

Oliwkowe zwierzęta

Jest całkiem sporo zwierząt, których ciała mają odcień oliwkowy. Przede wszystkim są to gady takie jak żółwie, jaszczurki i węże. Do najlepszych przykładów należą:

  • gurami olbrzymi – ryba o zielonych łuskach
  • żółw zielony o żółto-zielonym odcieniu skorupy
  • kameleon – naturalnie ma skórę w odcieniach oliwkowo-zielonym
  • pyton zielony
  • sum pospolity
  • krasnogonek oliwkowy (Neochmia ruficauda)

Krasnogonek to bardzo dobry przykład, ponieważ jego pióra są w pięknym oliwkowym kolorze.

krasnogonek oliwkowy