Seledynowy

Nazwa seledynowy pochodzi z francuskiego céladon i określa jasną, delikatną zieleń. Ten kolor uzyskuje się, mieszając ze sobą jasnozielony z szarym.

Psychologia koloru seledynowego

Seledyn to jasny, zielonkawo-niebieski kolor, który jest odmianą błękitu lub turkusu. To kolor odświeżający i uspokajający, który kojarzy się z naturą, szczególnie z oceanem i niebem.

W psychologii kolorów seledynowy jest uważany za kolor kojarzący się z harmonią, równowagą i spokojem. Może wprowadzać dobre samopoczucie, a także pomagać w redukcji stresu i napięcia. Jest często stosowany w miejscach medytacyjnych, gabinetach terapeutycznych i pokojach relaksacyjnych. Może również być kojarzony z optymizmem, energią i młodością, a także związany z kreatywnością i intuicją. Wizualizacja seledynowego koloru może pobudzać kreatywność i inspirację.

Seledyn w HEX i RGB

Seledynowy to jasny odcień zieleni z dodatkiem niebieskiego, który kojarzy się z tropikalnymi wakacjami i błękitnymi wodami oceanu. Przybliżone wartości RGB i HEX dla koloru seledynowego:

Seledynowy: RGB(50, 205, 178) / HEX #32CDB2

Z czym łączyć kolor seledynowy?

Seledyn to kolor pastelowy i dlatego dobrze wygląda w połączeniu z innymi pastelowymi odcieniami. Zwłaszcza pudrowy róż i fioletowy będą dla niego korzystnym towarzystwem kolorystycznym.

Biel i seledynowy to zestawienie ożywcze i odświeżające. Ponieważ biały kontrastuje z seledynowym, podkreślając jego intensywność. Z kolei spokojną i elegancką atmosferę uzyskamy, łącząc seledyn z szarością. Szary dodaje seledynowemu kolorowi głębi i subtelności.

seledynowy w modzie

Intensywne i dynamiczne wrażenie uzyskasz, łącząc fuksję i seledyn. A to dlatego, że kolor fuksji jest żywy i energetyczny, a seledynowy nadaje mu spokój i równowagę. Seledynowy i koralowy to odcienie, które idealnie się uzupełniają, tworząc przyjemne dla oka zestawienie. Kolor koralowy dodaje seledynowemu energii i ciepła. Podobnie sprawa ma się z żółtym. To zestawienie stworzy wrażenie ożywienia i radości. Żółty kolor dodaje seledynowemu promienności i pozytywnej energii.

Seledynowy w mieszkaniu

Urządzenie salonu w kolorze seledynowym może być wyzwaniem, ale jeśli zrobisz to dobrze, stworzysz piękne i spokojne wnętrze. Stwórz kontrastowe tło dla swoich jasnozielonych mebli. Możesz np. pomalować ściany na biało lub szaro, aby uzyskać spokojne tło dla seledynowej sofy. Miedziane dodatki, takie jak lustra, lampy lub donice, pięknie kontrastują z seledynowym kolorem i dodają elegancji do wnętrza. Na sam koniec w swoim salonie dodaj rośliny. Rośliny to idealne dodatki do salonu w kolorze seledynowym. Dodadzą one naturalnego piękna i spowodują, że wnętrze będzie wyglądało świeżo i przytulnie.

Seledynowy kolor nadaje się także idealnie do łazienki, ponieważ kojarzy się z wodą i świeżością. Możesz pomalować ściany na seledynowo, a także wykorzystać seledynowe dodatki takie jak ręczniki, dywaniki, wazoniki czy kosze na bieliznę.

Seledynowy w malarstwie

Alfons Mucha był znanym czeskim artystą, grafikiem i plakacistą z przełomu XIX i XX wieku, który był znany ze swojego charakterystycznego stylu art nouveau. Seledyn był jednym z odcieni, po które sięgał bardzo chętnie. Ten odcień zielonego często występował wraz z innymi pastelowymi kolorami, takimi jak pudrowy róż, błękit i fiolet. Seledynowego Mucha używał przy malowaniu tła i dekoracyjnych elementów takich jak ramki i obramowania, w których tworzył subtelny i elegancki kontrast z innymi kolorami.

Alfons Mucha używał koloru seledynowego
kolor seledynowy w twórczości Alfonsa Muchy

Jednym z najbardziej znanych dzieł Muchy, w którym występuje seledynowy, jest jego cykl plakatów z 1896 roku przedstawiających aktorkę Sarah Bernhardt. Na jednym z tych plakatów postać aktorki jest przedstawiona na tle w kolorze seledynowym, co nadaje dziełu harmonijny i spokojny charakter.

Ale Mucha stosował seledyn również w innych dziełach, takich jak plakaty reklamowe, ilustracje książkowe i dekoracyjne panele szklane. W każdym z tych przypadków używał go w kontekście stylistycznym, dekoracyjnym. Jego niepowtarzalny, mocno dekoracyjny styl ukształtował nasze myślenie o nurcie art deco.

Seledynowe zwierzęta

W naturze kolor seledynowy występuje rzadko wśród zwierząt. Jednym z przykładów zwierząt, które posiadają elementy w tym kolorze jest jaszczurka z rodzaju Anolis, żyjąca w Meksyku i Ameryce Centralnej. Młode osobniki tej jaszczurki mają intensywnie seledynowy kolor skóry, który z czasem staje się bardziej zielony.

Z motyli na uwagę zasługuje okaz Papilio palinurus – gatunek motyla z rodziny paziowatych występujący głównie w południowo-wschodniej części Azji. Jest to jeden z nielicznych motyli o zielonym ubarwieniu. Jego skrzydła są ciemnozielone, wręcz czarne, przepasane kontrastowym seledynowym pasem wzdłuż całej długości.

Wśród ptaków, kolor seledynowy można zobaczyć w upierzeniu kilku gatunków, takich jak np. tukan seledynowy (Aulacorhynchus prasinus), zamieszkujący lasy deszczowe w Kolumbii, Ekwadorze i Peru.

Oprócz zwierząt żyjących na ziemi, kolor seledynowy występuje także pod wodą. Wśród morskich organizmów, które posiadają seledynowe elementy, można wymienić np. niektóre gatunki ryb, w tym ryby z rodzaju Chromis czy chitonowce z rodzaju Cryptochiton.

Rośliny w kolorze seledynowym

W naturze kolor seledynowy występuje wśród wielu roślin, zwłaszcza tych żyjących w tropikach. Poniżej przedstawiam kilka przykładów roślin, które posiadają elementy seledynowego koloru:

  1. Eukaliptus łuskowy (Eucalyptus pulverulenta) – to drzewo pochodzące z Australii, charakteryzujące się srebrzysto-seledynowymi liśćmi.
  2. Siemię lniane (Linum usitatissimum) – to roślina uprawna, z której pozyskuje się nasiona lnu. W okresie kwitnienia, w lipcu i sierpniu, wytwarza kwiaty o jasnoniebieskim i seledynowym kolorze.
  3. Trzcina cukrowa (Saccharum officinarum) – to roślina uprawna, z której pozyskuje się cukier. Liście tej rośliny są zielone, natomiast w czasie kwitnienia wytwarza kwiatostany o seledynowym kolorze.
  4. Mimoza (Mimosa pudica) – to roślina z Ameryki Południowej i Środkowej, charakteryzująca się delikatnymi, seledynowo-zielonymi liśćmi, które zamykają się w nocy.
  5. Anturium (Anthurium) – to roślina z tropików, o charakterystycznych, seledynowo-zielonych kwiatach w kształcie serca.
  6. Paproć zielistka (Asplenium nidus) – to gatunek paproci tropikalnych, której liście mają jasnozieloną barwę z seledynowymi odcieniami.
  7. Salwinia pływająca (Salvinia natans) – to roślina wodna z rodziny pływaczowatych, którą można spotkać na powierzchni stojących wód. Charakteryzuje się seledynowo-zielonymi liśćmi w kształcie serca.