amarant

Amarant

Amarant to odcień intensywnego, głębokiego koloru czerwonego, który kojarzy się z kolorem kwiatów amarantów. Jest to kolor bardzo wyrazisty. Powstaje z połączenia klasycznej czerwieni oraz koloru fioletowego. W swej barwie bardzo przypomina żywy i jaskrawy kolor Viva Magenta, choć jest od niego trochę bardziej stonowany. Niektórzy mylą go też z fuksją, a to dlatego że oba te kolory są pochodnymi tych samych barw głównych – czerwieni i fioletu.

Na szczęście dla amarantu, ma swoich zagorzałych fanów. Wszystko dlatego, że jest to jeden z bardziej uniwersalnych odcieni różu. Ma bardzo wyrafinowany i elegancki odcień – na tyle stonowany, że nawet mężczyźni nie traktują go jak typowy róż. Wszak jest to amarantowy!

Kwiat amarant – szarłat

Jak już wspomnieliśmy amarant to także nazwa rośliny z rodziny szarłatowatych o charakterystycznych, ozdobnych kwiatostanach. Roślina inaczej nazywana po prostu szarłatem występuje w wielu odmianach, które różnią się kolorami kwiatów, ale najczęściej są to kwiatostany w kolorze czerwonym, fioletowym lub różowym.

Sama nazwa Amaranthus pochodzi z Greki i znaczy ten, który nigdy nie więdnie, ten który jest wieczny. Roślinę nazwano w ten sposób, ponieważ jego piękne kwiatostany zachowywały swój kolor nawet po wysuszeniu. A roślina dała nazwę barwie, o której jest ten artykuł.

kwiat amarant
amarant – roślina

Kwiat może być uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach, parkach i na balkonach, a także jako roślina jadalna, gdyż liście i nasiona amarantu są bogate w wartości odżywcze i często stosowane w kuchni.

Znaczenie koloru amarantowego

Kolor amarantu kojarzy się z pasją, energią, intensywnością oraz oryginalnością. Jest to kolor, który dodaje temperamentu i żywotności, a jednocześnie jest mniej sztampowy niż kolor czerwony.

Amarant w HEX i RGB

Kolor amarantowy to odcień czerwieni, który charakteryzuje się intensywnym i głębokim kolorem. Poniżej przedstawiam przybliżone wartości RGB i HEX dla koloru amarantu:

Amarantowy HEX #E61C66 RGB (230, 28, 102)

Warto jednak zauważyć, że w zależności od źródła, odcień amarantu może się nieco różnić i przyjmować bardziej różne lub fioletowe tony.

Moda na amarantowy

Rok 2023 przyniósł powiew świeżości i zdecydowanych kolorów jak Viva Magenta. W ślad za nim podążają naturalnie inne podobne odcienie. W tym właśnie amarantowy, który przeżywa renesans. Ludzie ponownie odkrywają jego zalety nie tylko w ubraniach, ale także we wnętrzach.

moda na amarant
soczysty i żywy amarant

Amarant to piękny malinowy odcień czerwieni wymieszany ze słodkim fioletem. Jest soczysty i zmysłowy. Kobiety wprost oszalały na punkcie amarantowych pomadek i lakierów do paznokci. Dla tych pań, które nie czują się na tyle odważne, by nosić czerwień, amarant sprawdzi się idealnie.

Na jakie wyjścia pasuje amarantowy?

Kolor amarantu nadaje się idealnie na wieczorne wyjścia, np. na imprezy, wesela czy bankiety. Można założyć amarantową sukienkę, spódnicę lub spodnie w połączeniu z eleganckimi butami i biżuterią. Ale ten kolor można również wykorzystać w codziennych stylizacjach. Na przykład zestawić amarantowe spodnie z białą koszulą i sneakersami, lub amarantowy sweter z jeansami i botkami. Amarantowy garnitur lub spodnie w połączeniu z białą koszulą i czarnymi butami to stylizacja, która sprawdzi się do pracy i na spotkanie biznesowe.

Amarant we wnętrzach

Kolor amarantowy ze względu na swoją głębię, nadaje pomieszczeniom ciepły i przytulny charakter. Aby wprowadzić amarantowy do wnętrza, można go zastosować na ścianach, w meblach, akcesoriach i dodatkach. Jednak ze względu na intensywność koloru, zwykle jest on stosowany z umiarem, aby nie przytłaczał pomieszczenia.

W małych pomieszczeniach warto zastosować amarant w formie akcentu, np. w postaci poduszek, zasłon, dywanów lub dekoracji. W większych pomieszczeniach możesz zrobić amarantowy kolor na ścianach, np. w postaci jednej z wybranych ścian, lub w formie mebli, takich jak kanapy czy fotele.

Kolor dobrze komponuje się z neutralnymi kolorami, takimi jak biel, szary, beż i czarny, tworząc eleganckie połączenia. Można go także zestawić z delikatnymi odcieniami zieleni, aby wprowadzić do wnętrza spokój i harmonię. Warto jednak unikać łączenia amarantu z innymi intensywnymi kolorami, aby nie stworzyć efektu przesytu i chaosu. Jako jedyny mocniejszy akcent w przestrzeni, nabiera wyrazu i cieszy oko.

Z czym łączyć amarant?

Kolor amarantowy to intensywny odcień, dlatego warto łączyć go z bardziej stonowanymi kolorami, aby uzyskać harmonijne połączenia. Dobrymi kolorami do zestawiania z amarantem są na przykład:

  • Czarny – zestawienie z czernią podkreśla głębię koloru amarantowego, tworząc eleganckie i szykowne połączenie.
  • Biel – kontrastujące zestawienie koloru amarantowego z białym tworzy eleganckie i nowoczesne połączenie.
  • Szary – zestawienie z szarym nadaje amarantowi bardziej stonowany i elegancki charakter.
  • Odcienie zieleni – delikatne odcienie zieleni świetnie komponują się z amarantem, tworząc spokojne i naturalne połączenia.
  • Beż – zestawienie amarantu z beżem tworzy ciepłe i harmonijne połączenie, idealne dla wystroju wnętrz.

Kolor amarantowy również dobrze łączy się z innymi odcieniami czerwieni, fioletu i różu. Jednak należy pamiętać, aby nie łączyć go z zbyt jaskrawymi kolorami, ponieważ może to powodować efekt przesytu i chaosu.

Amarantowy w naturze

Amarantowy to kolor inspirowany nazwą rośliny amarant, która ma purpurowo-czerwone liście i kwiatostany. Istnieją jednak również inne rośliny, które występują w tym kolorze. Na przykład celozja grzebieniasta (celosia cristata) ma charakterystyczne kwiaty w kształcie grzebienia w odcieniach od czerwonego do purpurowego. Innym przykładem jest kaladium dwubarwne (caladium bicolor) – ozdobna roślina, która ma liście w kolorze amarantowym, różowym i purpurowym.