barwnik spożywczy

Kolory w barwnikach spożywczych

E100 kurkumina

E100 kurkumina to syntetyczny barwnik spożywczy, którego używa się w produkcji żywności i napojów, aby nadać im żółty kolor. Został on wprowadzony na rynek w latach 60. XX wieku. Kurkumina jest pochodną kurkuminy, związku naturalnego występującego w korzeniu kurkumy, rośliny z rodziny imbirowatych. W niektórych krajach E100 kurkuminę określa się też „żółcienią pomarańczową” lub „żółcienią chinolinową”.

E101 ryboflawina

E101 ryboflawina popularnie zwana kwasem askorbinowym, to barwnik syntetyczny pozyskiwany sztucznie. Używa się go w produkcji żywności i napojów, aby nadać im różowy lub czerwony kolor. Ryboflawina jest pochodną kwasu askorbinowego, związku naturalnego występującego w owocach i warzywach, takich jak cytryny, pomarańcze i papryka. W niewielkich dawkach jest bezpieczna do spożycia.

E102 tartrazyna

E102 tartrazyna to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im żółty kolor. Tartrazyna jest pochodną kwasu pirogronowego, związku naturalnego występującego w owocach i warzywach. Taranzyna w niewielkich dawkach jest bezpieczna dla zdrowia, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. Inne nazwy E102 tartrazyny to „żółcień chinolinowa” lub „żółć fenylowa”.

E104 żółcień chinolinowa

E104 żółcień chinolinowa to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im żółty kolor. Żółcień chinolinowa jest pochodną chinolinu, związku chemicznego o charakterystycznym, żółtym zabarwieniu. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E104 żółcień chinolinowa jest znana również pod nazwą „tartrazyna” lub „żółć fenylowa”.

E110 żółć pomarańczowa FCF

E110 żółć pomarańczowa FCF to sztuczny barwnik pozyskiwany syntetycznie. Używa się go w produkcji żywności i napojów, aby nadać im żółty kolor. Żółć pomarańczowa FCF jest pochodną chinolinu, związku chemicznego o charakterystycznym, żółtym zabarwieniu. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w kontrolowanych niewielkich ilościach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. E110 żółć pomarańczowa FCF inaczej nazywa się „żółcią chinolinową” lub „żółcią fenylową”.

E120 kwas karminowy, koszenila

E120 kwas karminowy, znany również jako koszenila, to syntetyczny barwnik. Nadaje żywności czerwony lub różowy kolor. Kwas karminowy jest pochodną karminu, związku naturalnego występującego w skorupkach niektórych owadów, takich jak czerwiec. Uważa się, że w niewielkich dawkach jest bezpieczny dla zdrowia. Niektórzy jednak mogą być na niego uczuleni. W niektórych krajach E120 kwas karminowy jest znany również pod nazwą „koszenila”.

Barwnik spożywczy E122 azorubina

E122 azorubina to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im czerwony lub różowy kolor. Azorubina jest pochodną azooskarbiny, związku chemicznego o charakterystycznym, czerwonym zabarwieniu. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E122 azorubina jest znana również pod nazwą „karmazyna” lub „karmin”.

E123 amarant

E123 amarant to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im czerwony lub różowy kolor. Amarant jest pochodną aminofenolu, związku chemicznego o charakterystycznym, czerwonym zabarwieniu. Jest on uważany za bezpieczny do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na niego uczuleni. W niektórych krajach E123 amarant jest znany również pod nazwą „azofenol” lub „pirokatechin”

E124 czerwień koszenilowa

E124 czerwień koszenilowa to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im czerwony lub różowy kolor. Czerwień koszenilowa jest pochodną koszenili, związku naturalnego występującego w skorupkach niektórych owadów, takich jak czerwce. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E124 czerwień koszenilowa jest znana również pod nazwą „kwas karminowy” lub „karmin”.

E127 erytrozyna

E127 erytrozyna to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im czerwony lub różowy kolor. Erytrozyna jest pochodną kwasu izokapronowego, związku chemicznego o charakterystycznym, czerwonym zabarwieniu. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E127 erytrozyna jest znana również pod nazwą „kwas izokapronowy” lub „czerwień kapronowa”.

E128 czerwień 2G

E128 czerwień 2G to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im czerwony lub różowy kolor. Jest pochodną kwasu anizowego, związku chemicznego o charakterystycznym, czerwonym zabarwieniu. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E128 czerwień 2G jest znana również pod nazwą „kwas anizowy” lub „czerwień anizowa”.

Barwnik spożywczy E129 czerwień Allura AC

E129 czerwień Allura AC to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im czerwony lub różowy kolor. Czerwień Allura AC jest pochodną kwasu chinonowego, związku chemicznego o charakterystycznym, czerwonym zabarwieniu. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E129 czerwień Allura AC jest znana również pod nazwą „kwas chinonowy” lub „czerwień chinonowa”.

E131 błękit patentowy

E131 błękit patentowy to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im niebieski lub fioletowy kolor. Błękit patentowy jest pochodną indigotyny, związku chemicznego o charakterystycznym, niebieskim zabarwieniu. Jest on uważany za bezpieczny do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na niego uczuleni. W niektórych krajach E131 błękit patentowy jest znany również pod nazwą „indigotyna” lub „błękit FCF”.

barwnik spożywczy

E132 indygotyna

E132 indygotyna to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im niebieski lub fioletowy kolor. Indygotyna jest pochodną indigo, związku naturalnego występującego w niektórych roślinach, takich jak indygo. Jest ona uważana za bezpieczną do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E132 indygotyna jest znana również pod nazwą „błękit patentowy” lub „błękit FCF”.

E133 błękit brylantowy FCF

E133 błękit brylantowy FCF to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im niebieski lub fioletowy kolor. Błękit brylantowy FCF jest pochodną kwasu triphenylometylowego, związku chemicznego o charakterystycznym, niebieskim zabarwieniu. Jest on uważany za bezpieczny do spożycia w wymaganych dawkach, choć niektórzy ludzie mogą być na niego uczuleni. W niektórych krajach E133 błękit brylantowy FCF jest znany również pod nazwą „kwas triphenylometylowy” lub „błękit brylantowy”.

E140 chlorofil – barwnik spożywczy

E140 chlorofil to naturalny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im zielony kolor. Chlorofil jest związkiem chemicznym występującym naturalnie w roślinach, który odpowiada za ich zielone zabarwienie. Jest on uważany za bezpieczny do spożycia w wymaganych dawkach. W niektórych krajach E140 chlorofil jest znany również pod nazwą „kwas chlorofilowy” lub „chlorofilina”.

E141 kompleksy miedzi z chlorofilem i jego pochodnymi

E141 kompleksy miedzi z chlorofilem i jego pochodnymi to naturalne barwniki, które są często używane w produkcji żywności i napojów, aby nadać im zielony kolor. Kompleksy te tworzą się w wyniku reakcji miedzi z chlorofilem lub jego pochodnymi. Są one uważane za bezpieczne do spożycia w wymaganych dawkach. W niektórych krajach E141 kompleksy miedzi z chlorofilem i jego pochodnymi są znane również pod nazwą „chlorofile i ich pochodne z miedzią” lub „chlorofilety miedziowe”.

E142 zieleń S

E142 zieleń S to syntetyczny barwnik, który jest często używany w produkcji żywności i napojów, aby nadać im zielony kolor. Zieleń S jest pochodną kwasu azoowego, związku chemicznego o charakterystycznym, zielonym zabarwieniu. Choć bezpieczna do spożycia w niewielkich ilościach, niektórzy ludzie mogą być na nią uczuleni. W niektórych krajach E142 zieleń S posiada nazwę „kwas azoowy” lub „zieleń azoowa”.

E150a karmel prosty

E150a to dodatek do żywności stosowany jako barwnik. Inna nazwa tego związku to prosty karmel i służy do nadawania brązowego koloru żywności i napojom. Powstaje poprzez ogrzewanie węglowodanów z amoniakiem lub związkami amonowo-siarczynowymi.

E150b karmel siarczynowy

E150b to oznaczenie karmelu siarczynowego, który jest barwnikiem spożywczym. Jest to jeden z rodzajów karmelu, który uzyskuje się poprzez spalanie cukru z dodatkiem siarczanu sodu. Jest stosowany w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i wędlinach. Nadaje im charakterystycznego, ciemnobrązowego koloru.

E150c karmel amoniakalny

E150c to oznaczenie karmelu amoniakalnego, który również jest barwnikiem spożywczym. Jest to inny rodzaj karmelu niż E150b karmel siarczynowy, uzyskiwany poprzez spalanie cukru z dodatkiem amoniaku. Podobnie jak E150b, jest stosowany w wielu produktach spożywczych w celu nadania im ciemnego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E150d karmel amoniakalno-siarczynowy

E150d to oznaczenie karmelu amoniakalno-siarczynowego, który również jest barwnikiem spożywczym. Jest to rodzaj karmelu uzyskiwanego poprzez spalanie cukru z dodatkiem amoniaku i siarczanu sodu. Podobnie jak inne rodzaje karmelu, jest stosowany w wielu produktach spożywczych w celu nadania im ciemnego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E151 czerń brylantowa PN

E151 to oznaczenie czerwieni brylantowej PN, która jest barwnikiem spożywczym. Jest to ciemnobrązowy barwnik uzyskiwany poprzez utlenianie kwasu benzoesowego i kwasu kawowego. Jest stosowany w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i wędlinach, w celu nadania im charakterystycznego, ciemnego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E153 węgiel roślinny

E153 to oznaczenie węgla roślinnego, który jest barwnikiem spożywczym uzyskiwanym poprzez spalenie drewna lub innych materiałów roślinnych w obecności tlenu. Dodaje się go miedzy innymi do napoi, produktów cukierniczych i wędlin, w celu nadania im charakterystycznego, ciemnego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E154 brąz FK

E154 to oznaczenie brązu FK, który jest barwnikiem spożywczym. Jest to ciemnobrązowy barwnik, który uzyskuje się poprzez utlenianie kwasu benzoesowego i kwasu fenolowego. Stosuje się go do barwienia na ciemny kolor w napojach, produktach cukierniczych i wędlinach. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E155 brąz HT

E155 to oznaczenie brązu HT, który jest barwnikiem spożywczym. Jest to ciemnobrązowy barwnik, który pozysuje się poprzez utlenianie kwasu benzoesowego i kwasu 5-hidroksytryptofanowego. To dzięki temu barwnikowi napoje, ciastka czy wędliny mają swój charakterystyczny ciemny kolor. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E160a karoteny

E160a to oznaczenie karotenów, które są naturalnymi barwnikami roślinnymi z grupy karotenoidów. Karoteny są odpowiedzialne za charakterystyczny pomarańczowy kolor wielu owoców i warzyw, takich jak marchew, dynia i papaja. To także barwnik spożywczy w wielu produktach, takich jak napoje, produkty cukiernicze i produkty mięsne, w celu nadania im pomarańczowego lub żółtego koloru. Karoteny są również naturalnym źródłem witaminy A.

E160b annato, biksyna, norbiksyna

E160b to oznaczenie barwników spożywczych z grupy karotenoidów znanych jako annato, biksyna i norbiksyna. Pozyskuje się je z nasion i skórek owoców Bixa orellana, rośliny znanej również jako achiote. Annato, biksyna i norbiksyna używa się jako barwników w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im pomarańczowego lub żółtego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na te barwniki, więc należy zachować ostrożność podczas ich stosowania.

E160c kapsorubina, kapsantyna, ekstrakt z papryki

E160c to oznaczenie barwników spożywczych z grupy karotenoidów znanych jako kapsorubina, kapsantyna i ekstrakt z papryki. Są one uzyskiwane z różnych roślin, w tym z kapsułek kapsułek, kapsantyny i papryki. Są stosowane jako barwnik w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im pomarańczowego lub żółtego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na te barwniki, więc należy zachować ostrożność podczas ich stosowania.

E160d likopen

E160d to oznaczenie likopenu, który jest naturalnym barwnikiem roślinnym z grupy karotenoidów. Likopen jest odpowiedzialny za charakterystyczny czerwony kolor wielu owoców i warzyw, takich jak pomidory, truskawki i winogrona. Jest również stosowany jako barwnik spożywczy w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im czerwonego lub różowego koloru. Likopen jest również naturalnym źródłem witaminy A. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E160e beta-apo-8′-karotenal (C30)

E160e to oznaczenie beta-apo-8′-karotenalu (C30), który jest barwnikiem spożywczym z grupy karotenoidów. Jest to czerwony barwnik uzyskiwany z karotenoidów, który jest stosowany w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im czerwonego lub różowego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E160f ester etylowy beta-apo-8′-karotenowego

E160f to oznaczenie estru etylowego beta-apo-8′-karotenowego, który jest barwnikiem spożywczym z grupy karotenoidów. Jest to czerwony barwnik, który pozyskuje się z karotenoidów. Stosuje się go w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im czerwonego lub różowego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E161b luteina

E161b to oznaczenie luteiny, która jest naturalnym barwnikiem roślinnym z grupy karotenoidów. Luteina jest odpowiedzialna za charakterystyczny żółty kolor wielu owoców i warzyw, takich jak kukurydza, szpinak i brokuły. Barwnik spożywczy w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, który nadaje im żółtego lub zielonego koloru. Luteina jest również naturalnym źródłem witaminy A. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E161g kantaksantyna

E161g to oznaczenie kantaksantyny, która jest naturalnym barwnikiem roślinnym z grupy karotenoidów. Kantaksantyna jest odpowiedzialna za charakterystyczny czerwony kolor wielu owoców i warzyw, takich jak papaja, mango i słodkie ziemniaki. To barwnik spożywczy w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych. Nadaje im czerwonego lub różowego koloru. Kantaksantyna jest również naturalnym źródłem witaminy A. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E162 betanina (barwnik buraka ćwikłowego)

E162 to oznaczenie betaniny, która jest naturalnym barwnikiem roślinnym uzyskiwanym z buraków ćwikłowych. Betanina odpowiada za charakterystyczny czerwony kolor buraków ćwikłowych. Stosowana jako barwnik spożywczy w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, nadaje im czerwonego lub różowego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E163 antocyjany

E163 to oznaczenie antocyjanów, które są naturalnymi barwnikami roślinnymi z grupy flawonoidów. Antocyjany są odpowiedzialne za charakterystyczny fioletowy, niebieski lub czerwony kolor wielu owoców i warzyw, takich jak borówki, winogrona i czerwone buraki. Jako barwnik spożywczy w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, nadaje im fioletowego, niebieskiego lub czerwonego koloru. Antocyjany są również naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na te barwniki, więc należy zachować ostrożność podczas ich stosowania.

E170 węglan wapnia

E170 to oznaczenie węglanu wapnia, który jest bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym minerałem występującym naturalnie w skorupie ziemskiej. Węglan wapnia stosuje się często jako regulator kwasowości w produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych. To również składnik wielu suplementów diety i leków, ponieważ jest źródłem wapnia, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten składnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E160e beta-apo-8′-karotenal (C30)

E160e to oznaczenie barwnika spożywczego z grupy karotenoidów znanego jako beta-apo-8′-karotenal (C30). Jest to czerwony barwnik uzyskiwany z karotenoidów, który jest stosowany w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im czerwonego lub różowego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E160f ester etylowy beta-apo-8′-karotenowego

E160f to oznaczenie estru etylowego beta-apo-8′-karotenowego, który jest barwnikiem spożywczym z grupy karotenoidów. Jest to czerwony barwnik uzyskiwany z karotenoidów, który jest stosowany w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im czerwonego lub różowego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E161b luteina

E161b to oznaczenie luteiny, która jest naturalnym barwnikiem roślinnym z grupy karotenoidów. Luteina jest odpowiedzialna za charakterystyczny żółty kolor wielu owoców i warzyw, takich jak kukurydza, szpinak i brokuły. Luteinę stosuje się jako barwnik spożywczy w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im żółtego lub zielonego koloru. Luteina jest również naturalnym źródłem witaminy A. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E161g kantaksantyna

E161g to oznaczenie kantaksantyny, która jest naturalnym barwnikiem roślinnym z grupy karotenoidów. Kantaksantyna jest odpowiedzialna za charakterystyczny czerwony kolor wielu owoców i warzyw, takich jak papaja, mango i słodkie ziemniaki. Ten barwnik spożywczy stosuje się w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im czerwonego lub różowego koloru. Kantaksantyna jest również naturalnym źródłem witaminy A. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E162 betanina (barwnik buraka ćwikłowego)

E162 to oznaczenie betaniny, która jest naturalnym barwnikiem roślinnym uzyskiwanym z buraków ćwikłowych. Betanina jest odpowiedzialna za charakterystyczny czerwony kolor buraków ćwikłowych. Jako barwnika spożywczego używa się jej w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych, w celu nadania im czerwonego lub różowego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E163 antocyjan

E163 to oznaczenie antocyjanów, które są naturalnymi barwnikami roślinnymi z grupy flawonoidów. Antocyjany są odpowiedzialne za charakterystyczny fioletowy, niebieski lub czerwony kolor wielu owoców i warzyw, takich jak borówki, winogrona i czerwone buraki. Wiele produktów takich jak napoje, produkty cukiernicze i produkty mięsne ma dodatek tego barwnika. Antocyjany nadają im fioletowego, niebieskiego lub czerwonego koloru. Antocyjany są również naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na te barwniki, więc należy zachować ostrożność podczas ich stosowania.

E170 węglan wapnia

E170 to oznaczenie węglanu wapnia, który jest bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym minerałem występującym naturalnie w skorupie ziemskiej. Węglan wapnia to regulator kwasowości w produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych. Dodaje się go również do suplementów diety i leków, ponieważ jest źródłem wapnia, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten składnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E171 dwutlenek tytanu

E171 to oznaczenie dwutlenku tytanu, który jest bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym minerałem występującym naturalnie w skorupie ziemskiej. Dwutlenek tytanu – biały pigment dodaje się jako barwnik spożywczy do napoi, ciast oraz produktów garmażeryjnych. Stosuje się go także w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów oraz w produktach farmaceutycznych. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten składnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E172 tlenki i wodorotlenki żelaza

E172 to oznaczenie tlenków i wodorotlenków żelaza, które są bezbarwnymi, bezwonnymi i bezsmakowymi minerałami występującymi naturalnie w skorupie ziemskiej. Tlenki i wodorotlenki żelaza odpowiadają za czerwone, żółte lub brązowe pigmenty w produktach spożywczych, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych. Są również stosowane w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów oraz w produktach farmaceutycznych. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na te składniki, więc należy zachować ostrożność podczas ich stosowania.

E173 aluminium

E173 to oznaczenie aluminium, które jest srebrzystobiałym, lekkim i miękkim metalem występującym naturalnie w skorupie ziemskiej. Aluminium znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i elektronicznym. Jest również stosowane w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów oraz w produktach farmaceutycznych. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten składnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E174 srebro

E174 to oznaczenie srebra, które jest srebrzystobiałym, błyszczącym i twardym metalem występującym naturalnie w skorupie ziemskiej. Srebro przede wszystkim znajduje swoje zastosowanie w jubilerstwie, medycynie i elektronice. Wykorzystuje się je również w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów oraz w produktach farmaceutycznych. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten składnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E175 złoto

E175 to oznaczenie złota, które jest żółtym, błyszczącym i twardym metalem występującym naturalnie w skorupie ziemskiej. Złoto wykorzystuje się przede wszystkim w jubilerstwie, medycynie i elektronice. To jednak nie koniec zastosowań złota. Dodaje się go również do kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów oraz do produktów farmaceutycznych. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten składnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

E180 czerwień litolowa

E180 to oznaczenie czerwieni litolowej, która jest naturalnym barwnikiem roślinnym z grupy flawonoidów. Czerwień litolowa jest odpowiedzialna za charakterystyczny czerwony kolor wielu owoców i warzyw, takich jak czerwona porzeczka i czerwona cebula. Jako barwnik spożywczy spotkamy ją w wielu produktach, w tym w napojach, produktach cukierniczych i produktach mięsnych. Nadaje im czerwonego lub różowego koloru. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten barwnik, więc należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.