Kolor indygo
Jaki to jest kolor indygo
Barwa indygo jest tajemnicza i w związku z tym niezwykle pociągająca. Od wielu lat kolor ten fascynuje zarówno dekoratorów wnętrz, jak i stylistów modowych. Symbolizuje szlachetność i efektowność. Przyciąga uwagę głównie dzięki swojej nietypowej barwie, która balansuje gdzieś pomiędzy niebieską, a fioletową. Co ciekawe kolor ten znano i stosowano już w czasach starożytnych, czego dowodzą elementy wyposażenia, znalezione na terenie współczesnego Peru, datowane na około 4000 p.n.e.
Nazwa koloru wielu osobom kojarzy się w pierwszej chwili z Indiami. Słusznie, czy nie? Słusznie. Niegdyś słowo indygo oznaczało po prostu luksusowy niebieski barwnik z Indii – barwnik ten rzeczywiście był sprowadzany z Półwyspu Indyjskiego, a następnie kolportowany do Grecji i Rzymu.
Indygo to nazwa koloru, który został zaczerpnięty z nazwy rośliny – indygo, z której wytwarza się barwnik o tym samym kolorze. To roślina z rodziny bławatkowatych. Indygo jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych, głównie w Ameryce Południowej i Azji. Liście tej rośliny są ciemnozielone i mają kształt serca. Roślina ta jest niezwykle cenna ze względu na właściwości barwnikowe, które posiada. Barwnik otrzymywany z indygo jest bardzo trwały i odporny na działanie słońca oraz wody, dlatego był on często używany w przeszłości do barwienia tkanin. Obecnie indygo jest również używana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Indygo jest mieszanką niebieskiego i fioletowego i jest ciemniejsze od koloru fioletowego, ale jaśniejsze od koloru niebieskiego.
Niestety definicja koloru budzi wątpliwości. Wciąż dla wielu osób odróżnienie jej od innych stanowi nie lada wyzwanie. Kolor ten bywa mylony z granatowym czy kobaltowym. Na tle granatowego wyróżnia indygo intensywna barwa ciemnoniebieska, dużo mocniejsza niż w granacie. Indygo reprezentuje eklektyczną i nowoczesną barwę. Indygo wpada w wyraźnie fioletową barwę.
Historia barwy indygo
Indygowiec był uprawiany w starożytnej Azji Wschodniej, Egipcie, Indiach oraz w Peru. Ludzie zaczęli wykorzystywać indygo już około 4000 r. p.n.e.. Barwnik ten był importowany głównie z Indii. Dlatego właśnie zaczęto używać nazwy indygo.
Hiszpanie odkryli na terenach ameryki kolejny gatunek indygo i zaczęli uprawiać go w Gwatemali. Następnie Francuzi oraz Anglicy zajęli się uprawą indygowca w swoich koloniach w Indiach Zachodnich.
Charakterystyczny niebieski barwnik można pozyskać z dwóch roślin: indygowca oraz z urzetu barwierskiego. W Europie przez bardzo długi czas to właśnie ta druga roślina była głównym źródłem barwnika indygo. Dopiero, kiedy szlaki handlowe otworzyły się bardziej, zastąpiono ją autentycznym indygowcem.
Obecnie w produkcji barwy indygo nie używa się już roślin. Zastąpiono je syntetycznymi barwnikami.
Indygo jako barwnik w przemyśle – spodnie dżinsowe
Błękit indygowy czyli inaczej indygo jest organicznym związkiem chemicznym wykorzystywanym głównie w przemyśle odzieżowym. Syntetyzowany chemicznie jest od roku 1897. Pierwotnie pozyskiwany z liści indygowców z rodziny bobowatych. Dawniej otrzymywany z liści tropikalnej rośliny indygowca barwierskiego, występującej m.in. w Indiach (także rdestu ptasiego i urzetu barwierskiego). Stąd też jego nazwa.
Stosowany jest na masową skalę do barwienia materiałów tekstylnych, zwłaszcza przędzy bawełnianej wykorzystywanej następnie do produkcji dżinsu. Roczne światowe zużycie barwnika wyniosło blisko 40 tys. ton, a produkcja niebieskich spodni dżinsowych to ok. miliard rocznie.
Jego pochodna disulfonowa, indygokarmin, jest stosowana jako barwnik spożywczy o numerze E132.
Wzór chemiczny koloru indygo
C16H10N2O2
Kolor indygo a granatowy
Indygo jest mocniejszą i żywszą barwą niż granatowy. Granat to barwa tradycyjna, indygo zaś jest nowoczesne, niejednoznaczne. Indygo to nazwa koloru, który jest mieszanką niebieskiego i fioletowego. Kolor granatowy jest ciemną odmianą czerwieni lub ciemnego niebieskiego. W zależności od tego, jakie proporcje tych dwóch kolorów zostaną użyte do jego stworzenia, granatowy może przybierać różne odcienie.
Kolor kobaltowy a indygo
Kobaltowy jest bardzo modnym kolorem, jednak pozostaje po prostu bardzo nasyconym błękitem. Indygo zdecydowanie wpada w fiolet. Kolor kobaltowy to jasno niebieski kolor o ciemnej tonacji. Nazwa pochodzi od minerału o nazwie kobalt, który jest naturalnym źródłem tego pierwiastka chemicznego. Kobalt jest używany w wielu różnych zastosowaniach, w tym w produkcji farb i pigmentów, dlatego kolor kobaltowy jest często spotykany w różnych dziedzinach sztuki i przemysłu. W rzeczywistości kolor kobaltowy jest jednym z najczęściej stosowanych kolorów w sztuce i designie, ze względu na swoją intensywność i elegancję.
Kolor indygo – znaczenie
Barwa indygo jest tajemnicza, szlachetna, przywodzi na myśl elementy mistyczne. Pasuje do wielu innych kolorów, więc wykorzystywana jest w wielu branżach.
Kolor indygo – z czym łączyć
Indygo z beżowym
Doskonałym połączeniem dla indygo jest łagodny kolor beżowy, który w sposób naturalny zmniejsza w odbiorze intensywność tej barwy. Takie zestawienie kolorów jest często stosowane w stylizacjach skandynawskich, dla których beż jest kolorem wiodącym. Połączenie beżu z indygo zapewni przytulny, sielski klimat.
Indygo z białym
Podobne efekty da kolor biały. Można powiedzieć, że biel jest swego rodzaju pacyfikatorem, dlatego doskonale spisuje się w kontakcie z mocnymi wyraźnymi kolorami, które mogą przytłaczać. Jeżeli obawiasz się, że indygo przyćmi inne elementy w pomieszczeniu, dołóż więcej białego.
Indygo a musztardowa żółć
Kolor musztardowy w połączeniu z indygo dają odważne, żywe, tętniące wręcz życiem połączenie. To zestaw dla odważnych, którzy lubią otaczać się energetycznymi kolorami. Takie zestawienie jest często spotykane nie tylko we wnętrzach, ale i w modzie. To po prostu do siebie pasuje.
Kolor indygo w modzie
Indygo jest dość popularnym kolorem w modzie, szczególnie w odzieży i dodatkach. Jest to głęboki, intensywny odcień niebieskiego, który dodaje stylizacji elegancji i szyku. Indygo świetnie współgra z wieloma innymi kolorami, takimi jak biel, szary, beżowy i khaki, tworząc harmonijne i spójne stylizacje. W modzie można go zobaczyć na ubraniach, takich jak jeansy, koszule, sukienki i kurtki, a także w formie dodatków, takich jak torebki, buty i biżuteria. Kolor indygo jest uniwersalny i ponadczasowy, dlatego świetnie nadaje się do codziennego noszenia, jak i do bardziej wyrazistych i odważnych stylizacji.
Łączenie kolorów to świetna zabawa. Niektórzy mają do tego naturalny talent, ale każdy może się tego nauczyć. Podstawą jest korzystanie z koła barw i łączenie kolorów na zasadzie kontrastu, czyli zestawianie ze sobą baw dopełniających lub inaczej – komplementarnych . Łatwo je znaleźć – znajdują się dokładnie naprzeciw siebie. Drugą metodą łączenia kolorów jest wybieranie barw które w kole występują obok siebie. Takie zestawienia są harmonijne i stonowane. Idąc tym tropem do indygo pasować będą różnego rodzaju żółcienie i pomarańcze i kolory musztardy, a także granat, fiolet oraz błękity. Świetnie także ubrania w kolorze indygo będą wyglądały z bielą, beżem i czernią. Kolor dobrze komponuje się także z butelkową zielenią. To połączenie wraca do nas jak boomerang i jest szalenie modne co kilka sezonów najczęściej w okresie jesienno-zimowym.
Warto także zwrócić uwagę, że bardzo ładnie wyglądają stroje skomponowane monochromatycznie. Jeżeli więc posiadasz w swojej szafie różne ubrania w kolorze indygo, spróbuj zestawić je ze sobą uzyskując w ten sposób łagodne przejścia kolorystyczne. Ten sposób to zawsze strzał w dziesiątkę. Cała stylizacja wygląda wówczas na bardzo dopracowaną, a osoba która ją nosi na taką, która wie co w „modzie piszczy”.
Ubrania w kolorze indygo
Co ciekawe barwa ta pasuje do wszystkich typów urody. Pięknie podkreśla włosy blond i jasną cerę. Brunetki natomiast będą prezentować się w nim niezwykle tajemniczo. Uroda rudowłosych także zostanie wyeksponowana i pięknie podkreślona prze kolor indygo. Dodatkowo jest to kolor bardzo uniwersalny. Zwraca na siebie uwagę, ale jednocześnie nie jest krzykliwy jak np. mocna czerwień, dzięki temu może przypaść do gustu mniej chcących rzucać się w oczy osobom. Z tego też powodu zapewne jest on często wybierany do oficjalnych stylizacji typowo biurowych z lekkim twistem. W strojach klasycznych biznesowych stawiamy raczej na takie kolory jak: czerń, biel, granat, szarość, ale już w stylu business casual lub smart casual, kolor indygo jest jak najbardziej dopuszczalny.
Indygo w makijażu
Kolor indygo na jest atrakcyjny także dla makijażystów. Bardzo dobrze wygląda w makijażu typu kocie oko, gdzie kreska jest delikatnie rozblendowana. Pozwala to na zaakcentowanie oczu w sposób, który pasuje do urody większości kobiet. Wielbicielki mocnych i graficznych makijaży również znajda propozycję dla siebie z zastosowaniem indygo. Z powodzeniem mogą nosić one graficzne kreski w różnych kształtach.
Ostatnimi czasy bardzo modny jest także manicure we wszelkich niebieskościach: kolorze kobaltowym, chabrowym, ale także indygo. Często łączy się ten kolor ze złotem lub srebrem np. stosując je na końcach paznokci lub wykonując rozmyte linie wyglądem przypominające marmur.
Indygo w grafice i poligrafii
Kolor indygo jest niebieskim kolorem o ciemnej tonacji, zbliżonym do koloru fioletowego. W grafice komputerowej i poligrafii można go reprezentować za pomocą różnych kodów kolorów, w tym RGB, CMYK i PANTONE.
Indygo w RGB
Kolor indygo można reprezentować za pomocą kodu RGB, który składa się z trzech liczb od 0 do 255, oddzielonych przecinkami lub spacjami. W przypadku indygo, kod RGB wygląda następująco: (75, 0, 130).
Kod RGB jest często używany w grafice komputerowej i poligrafii, ponieważ pozwala na precyzyjne określenie koloru za pomocą trzech podstawowych składowych: czerwieni, zieleni i niebieskości. RGB dla indygo oznacza, że kolor ten składa się z 75% czerwieni, 0% zieleni i 130% niebieskości, co daje jasno niebieski kolor o ciemnej tonacji.
Kod RGB jest również często używany w różnych aplikacjach do projektowania i obróbki graficznej, dzięki czemu można łatwo zdefiniować i zastosować ten kolor w różnych projektach.
Kolor indygo w HEX
Kolor indygo można również reprezentować za pomocą kodu HEX, który jest sześciocyfrowym kodem koloru w formacie #RRGGBB.
Kolor Indygo
HEX
#4B0082
RGB
(75,0,130)
CMYK
(42,100,0,49)
Kod HEX jest często używany w grafice komputerowej i projektowaniu stron internetowych, ponieważ jest prosty w użyciu i pozwala na precyzyjne określenie koloru za pomocą kodu cyfrowego. Kod HEX dla indygo jest również często używany w różnych aplikacjach i programach do projektowania, dzięki czemu można łatwo zdefiniować i zastosować ten kolor w różnych projektach.
Jeśli chodzi o kod PANTONE dla indygo, to może to być na przykład PANTONE 2747 C, PANTONE 2728 C lub PANTONE 2592 C. Każdy z tych kodów reprezentuje nieco inny odcień indygo, więc wybór konkretnego kodu PANTONE zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb projektu.
Odcienie indygo
Podobnie jak niemal każda barwa, indygo także ma swoje odcienie. Najjaśniejszy z nich to electric indigo. Możemy zobaczyć go na ekranie komputera. Mieści się pomiędzy kolorem niebieskim, a fioletem na kole RGB.
Kolejnym odcieniami są blue violet i deep indigo. One również są jaśniejsze niż oryginalna barwa. Łączą w sobie pigmenty niebieskie i fioletowe, skłaniając się bardziej ku tym drugim.
Odcień imperial blue jest najbardziej zbliżony do oryginalnego pigmentu. Jest to intensywny, ciemny niebieski kolor. Odcienie indygo nie są ciepłe, reprezentują raczej barwy zimne.
Kolor indygo w literaturze i muzyce
Kolor indygo jest bardzo popularnym motywem w literaturze, w szczególności w poezji i piosenkach. Jego głęboki, intensywny odcień często symbolizuje tajemniczość, tęsknotę lub nieuchwytność. W wielu wierszach i piosenkach kolor indygo jest używany jako metaforyczne odniesienie do emocji lub stanów ducha, takich jak smutek, samotność lub zadumę.
Utwór pod tytułem „Indygo” wykonuje polski raper, poeta i producent muzyczny Bisz (Jarosław Jaruszewski). Znany przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym B.O.K.
Kolor Indygo we wnętrzach
Kolor indygo jest popularny wśród architektów i dekoratorów. Wykorzystywany jest w modzie, ale również we wnętrzach. Zastosowanie go daje elektryzujący wręcz efekt. Można łączyć go praktycznie z każdym kolorem, jednak w zależności od tego jaką ścieżkę obierzemy, będą to wnętrza nowoczesne, lecz stonowane czy szalone, pełne wariacji barwą. W jakich stylach wnętrzarskich najlepiej sprawdzi się kolor indygo?
Styl hamptons
Kolor indygo świetnie wpisuje się w założenia tego stylu. Nadmorskie luksusowe kurorty, wakacyjne rezydencje, domy na plaży. Czy może być coś lepszego, niż uzupełniający jasne wnętrza kolor indygo? Z założenia styl hamptons to jasne barwy – biel, kremowy, bardzo jasny szary, do tego elementy drewniane, naturalne lniane tkaniny, złoto, mosiądz. Idealnym dopełnieniem jest indygo, które przełamuje jasne barwy i nadaje całości nadmorskiej spójności.
Styl marynistyczny
Obok stylu hampton można wyróżnić odrębny trend wnętrzarski – styl marynistyczny. Oba są inspirowane morzem, jednak każdy z nich jest na swój sposób oryginalny. Styl hamptons jest elegancki, raczej luksusowy, natomiast styl marynistyczny to przywołanie rybackiego stylu życia. Pojawiają się elementy związane z wodą, morzem, pracą na morzu i trudami funkcjonowania w takim środowisku. Akcesoria i dekoracje marynistyczne to przede wszystkim elementy takie jak kotwice, wiosła, pasy marynarskie. W tym kontekście doskonale spisuje się wyraziste indygo, które uzupełni paletę błękitów, granatów i drewna. Paleta kolorów w stylu marynistycznym to przywołanie barw morza.
Styl skandynawski
Nie mogło na tej liście zabraknąć ulubionego stylu Polaków, który w polskich wnętrzach króluje od dawna. Styl skandynawski, bo o nim mowa, to przede wszystkim jasne wnętrza, dużo bieli, beży, ecru. W przypadku stylu skandynawskiego, mocne kolory to jedynie akcenty – intensywność koloru nie może zaburzać ładu i harmonii otoczenia. Aranżacje skandynawskie mogą wydawać się nudne i zimne, jednak dodanie kolorowego akcentu w postaci dodatków indygo może ocieplić wnętrze i sprawić, że będzie ono bardziej oryginalne.
Styl eklektyczny
Styl eklektyczny to przede wszystkim wnętrza dla osób, które lubią szaleństwo. Obowiązuje tu jedna zasada – brak jakichkolwiek granic. Wbrew pozorom eklektyczne wnętrza to nie chaos i niepasujące do siebie dodatki. To świadomy i umiejętny dobór wzorów, kolorów, motywów. Indygo znakomicie wpisuje się w koncepcje eklektyzmu. W połączeniu ze złotem, pomarańczami, różem, fioletami….. może powstać coś spektakularnego!
Ściany w kolorze indygo
Czy kolor indygo nadaje się na ściany? Oczywiście! I to w szerokim wachlarzu produktowym – farby, tapety, lamele, ile rozwiązań tyle możliwości. Jest to kolor, który bardzo dobrze funkcjonuje we wnętrzach, o ile pamiętamy o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim – stosujemy go w pomieszczeniach, do których dociera naturalne światło i jest go dużo. Jeśli pomieszczenie jest małe, warto pomyśleć o wyborze indygo jedynie jako akcentu na ścianie, ponieważ optycznie przy tym kolorze pomieszczenie jeszcze się zmniejszy.
Przebywanie w pomieszczeniu w kolorze indygo nam służy – kolor ten pobudza kreatywność, dobrze wpływa na motywację, stymuluje prawidłową pracę mózgu. Ściany pomalowane farbami w odcieniach indygo to świetna opcja w biurach, recepcjach, gabinetach medycznych. Często spotykamy go w gabinetach związanych z odnową, duchowością, religią.
Meble w kolorze indygo
Tak unikatowe meble to rzadkość, choć nie są one niespotykane. Chociaż nie są to często wybierane elementy wyposażenia wnętrz, gdy pojawią się już w domowych przestrzeniach, zdecydowanie robią wrażenie. Raczej będą to meble tapicerowane czy dekoracyjne półki, niż tradycyjne szafy czy regały. Najbardziej efektowne będą sofy i fotele, a bogactwo tkanin w kolorze indygo jeszcze wzmocni ten efekt. Tkaniny obiciowe mają dziś bogaty wachlarz kolorystyczny – wpisujących się w barwę indygo znajdziemy całkiem sporo. Aby uzyskać jak najciekawszy efekt, warto łączyć ciemne meble indygo z jasnymi wnętrzami. W pomieszczeniach ciemnych meble w tym kolorze mogą „zginąć” w gąszczu ciemnych barw.
Dodatki w kolorze indygo
Jeśli kolor indygo podoba Ci się, ale nie jesteś na tyle odważny/a by zaszaleć na całego i na przykład pomalować na ten kolor cały pokój, zacznij od dekoracji i dodatków. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz wiele produktów w tym kolorze. Umiejętny dobór dodatków pozwoli Ci uzyskać świetny efekt. Obecność indygo w Twoich wnętrzach nada im szlachetnego charakteru i nutki elegancji. Na co stawiać? Wybór jest ogromny – tekstylia, plakaty, wazony czy nawet doniczki ozdobne do kwiatów pokojowych.
Kolor aury indygo – metafizyka barw
Czy człowiek ma swój kolor? Biorąc pod uwagę kategorie metafizyczne jak najbardziej. Aura człowieka i jej interpretacja daje osobom w nie wierzącym ogromną przewagę interpretacyjną. Aurę dostrzeże wprawny jasnowidz, ale i osoba bardziej wrażliwa na piękno tego świata. Odczytując barwy, które towarzyszą danemu człowiekowi, możemy się o nim bardzo dużo dowiedzieć. Co oznacza aura koloru indygo? Na tle pozostałych podstawowych kolorów, barwa indygo w kontekście aury jest wyjątkowa. Ten kolor jest szalenie ekspresyjny, skoncentrowany na przeniesieniu idei na świat. Osoby otoczone tym kolorem to protoplaści, osoby mające charakter przywódcy. Są to ludzie, którzy mają w sobie aż nadmiar energii i dosłownie ich „nosi”. Niestety z tego też powodu bywa uznawany za indywidualistę, gdyż ciężko mu się połączyć z osobami o innych aurach, nawet tymi, których aura również jest niebieskawa. aura indygo występuje bardzo rzadko – jest naprawdę wyjątkowa.
Fioletowej aurze wpadającej w indygo odpowiada czakra trzeciego oka – jest to najsilniejszy ośrodek energetyczny w naszym ciele. Odpowiada za świadomość duchową.
Znaczenie koloru indygo w psychologii
Uważa się, że kolor indygo odgrywa bardzo ważną rolę w psychologii i medytacji. Wspomaga intuicję i percepcję, pomaga otworzyć się to, co nas otacza. Dzięki niemu jesteśmy w stanie osiągnąć głębszy poziom świadomości. Indygo wspomaga koncentrację przy medytacji i sprawia, że staje się ona dużo bardziej efektywna.
Kolor indygo jest odzwierciedleniem mądrości, sprawiedliwości i uczciwości. Ta barwa może być odbiciem naszej osobowości. Ten odcień stymuluje nasz mózg i odpowiada za zwiększoną aktywność twórczą.
Ludzie z osobowością indygo są z natury bardzo uporządkowani i nie lubią chaosu. Są kreatywni, uczciwi, odpowiedzialni, intuicyjni i oddani. Niestety często mogą być fanatyczni i podatni na uzależnienia.
Dzieci indygo – kolor w parapsychologii
Dzieci indygo to pojęcie, które powstało w latach 70. Od tamtego czasu nazywane dziećmi indygo są dzieci o wyjątkowych, często nadprzyrodzonych zdolnościach. Jakie cechy ma dziecko indygo?
Dzieci indygo to termin, który pojawił się w parapsychologii w latach 60. i 70. XX wieku, jako koncept ruchu New Age. Nazwę „dzieci indygo” utworzyła Nancy Ann Tappe, a spopularyzowali go w latach 90.: Lee Carroll i Jana Tobera w książce „The Indigo Children. The New Kids Have Arrived”. Filozofia zakłada, że dzieci indygo mają wokół siebie aurę w kolorze indygo właśnie, czyli nasyconym niebiesko-fioletowym. To one mają ocalić świat, jeśli pojawi się kataklizm. Takich dzieci jest – według Nancy Ann Tape – bardzo mało. Parapsycholożka widziała ją u jednego na pięć tysięcy.
Według parapsychologii dzieci indygo nigdy nie zatraciły swoich pierwotnych umiejętności. Są bardziej niż współczesne dzieci intuicyjne – ich dominujące cechy to odczuwanie emocji, a nie analizowanie.
Dzieci indygo cechy
Jakie cechy ma dziecko indygo? Przede wszystkim jest to dziecko wyjątkowe, niesamowite, które wyróżnia się wśród swoich rówieśników. Jest to dziecko spokojne i pewne siebie. Kreatywne, uzdolnione plastycznie lub muzycznie. Bardzo wrażliwe, empatyczne. Zazwyczaj nie radzi sobie w szkole czy przedszkolu, gdzie panują reguły, nakazy i zakazy. Każdy rodzic może określić swoje dziecko jako dziecko indygo, bo przecież dla każdego rodzica jego dziecko jest wyjątkowe. Dlatego ta koncepcja była krytykowana przez psychologów. Według nich opóźniała diagnozę w kierunku ADHD, autyzmu czy WWD (wysokowrażliwe dziecko, onaczej zwane WWO, czyli wysoko wrażliwa osobowość).
Dzieci indygo test
Jak sprawdzić, czy twoje dziecko ma cechy utożsamiane z dzieckiem indygo? Oto niektóre z cech, które je charakteryzują:
- Dziecko jest inteligentne, ma wysoko rozwiniętą intuicję
- Jest bezpośrednie i nie łatwo go onieśmielić
- Dziecko jest kreatywne, dużo czasu spędza samo i samo wymyśla zabawy
- Nie poddaje się regułom, nie ufa autorytetom, nie radzi sobie w szkole
- Uważa, że jest poza zakazami, twierdzi, że wszystko mu się należy
- Ma wyższe poczucie własnej wartości i szuka sobie towarzyszy, których uważa za 'godnych’ siebie
- Ma problem z wykonywaniem codziennych, prozaicznych czynności
Dzieci indygo w kinematografii
Dzieci indygo to motyw, który przewija się w filmach i serialach. M.in. w filmie „Indigo Children” z 2012 roku, dramacie o romansie dwóch nastolatków o zdolnościach paranormalnych, a także w serialu „Stranger Things”, gdzie dzieckiem indygo jest Eleven.
Oprócz dziecka indygo, w rodzicielstwie funkcjonują jeszcze takie terminy, jak dziecko tęczy, dziecko słoneczne i dziecko anielskie.