Kolor błękitny

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych kolorów jest kolor niebieski. Barwa ta ma wiele różnych odmian od jasnych po intensywne i dość ciemne. Zdecydowanie ulubionym odcieniem niebieskiego jest kolor błękitny. Kolor ten spotkać można niemal na każdym kroku. Co oznacza ten piękny kolor i jak wprowadzić błękit do wnętrz? Czy błękitne ubrania są modne? Dlaczego kolor błękitny tak bardzo upodobali sobie artyści? Po odpowiedzi zapraszamy do naszego artykułu.

Jaki to kolor błękitny?

Błękitny to kolor jasnoniebieski często nazywany po prostu błękitem. Wiele osób myli kolor błękitny z lazurowym, warto więc pamiętać, że nie są to te same barwy. Zresztą bardzo podobnych odcieni błękitu jest wiele, z tego też wynikają potem nieścisłości przy ocenianiu kolorów. Błękitny to najprościej mówiąc kolor bezchmurnego nieba. Zresztą jego oficjalna nazwa w języku angielskim i języku HTML to SkyBlue.

Kod HEX koloru błękitnego to #87CEEB. Składowe RGB błękitu to 235 niebieskiego, 206 zielonego i 135 czerwonego. Natomiast składowa podstawowych kolorów CMYK rozkłada się następująco: cyjan 42,55%, magenta 12,34%, żółty 0% i czarny 7,84%.

Kolor Błękitny

HEX

#87CEEB

RGB

(235,206,135)

CMYK

(0,12,43,8)

Co oznacza kolor błękitny?

Kolor błękitny to zdecydowanie bardzo optymistyczna barwa. Kojarzy się bowiem z bezchmurnym wakacyjnym niebem, a więc z beztroską i relaksem. To także kolor nastrajający pozytywnymi wibracjami. Wystarczy sobie przypomnieć, jaką radość wywołuje w nas nawet fragment błękitnego nieba, który pojawi się na zachmurzonym dotąd nieboskłonie. Kolor błękitny to zatem również kolor nadziei i zmian na lepsze. Daje jednocześnie kopa do działania i energii do realizacji wyzwań. Błękit to też kolor marzycieli chodzących z głową w chmurach.

Ale kolor błękitny to także kolor niesamowicie kojący i wyciszający. Pozwala odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Symbolika błękitnej barwy dociera do sfery duchowości, a dla niektórych nawet boskiej natury. W błękitnych szatach często przedstawiane są postacie biblijne, w tym Maryja.

kolor blue sky
Błękitne niebo, a na jego tle nieliczne chmurki.

Kolor błękitny w psychologii

Te relaksujące i poprawiające humor działanie koloru błękitnego znajduje swoje zastosowanie w psychologii. Uważa się, że błękit doskonale działa na stan umysłu i pobudza kreatywność. Jednocześnie kolor ten fantastycznie wpływa na stan ducha i pozwala zajrzeć w głąb siebie. To z kolei jest pierwszym i fundamentalny krokiem do zrozumienia siebie i zadbania o swoje wewnętrzne ja. Warto otaczać się błękitem również dlatego, że jest to kolor niesamowicie pozytywny i wywołujący uśmiech na twarzy. Nie przytłacza jednak jak bardziej jaskrawe odmiany niebieskiego – wręcz przeciwnie – pomaga odkryć równowagę. Błękit powinien znaleźć się w bliskim otoczeniu osób zmagających się z depresją lub nawracającymi stanami złego samopoczucia. Kolor błękitny bowiem niesie nadzieję na lepsze jutro i przywołuje przyjemne wspomnienia ciepłych letnich dni.

Odcienie błękitu

Sam kolor błękitny, czyli SkyBlue to jasna odmiana niebieskiego. Błękitny ma wiele podobnych odcieni, takich jak baby blue, czyli jasny rozbielony błękit, a także pastelowy niebieski. Jednak sama nazwa błękit występuje również w kolorach o znacznie większym nasyceniu niebieskiego barwnika. Mówimy tu o takich odcieniach, jak błękit królewski, błękit pruski i błękit paryski. Kolory te raczej nie przypominają błękitu, jednak ich nazwy mogą być mylące.

Błękit królewski

Royal blue, czyli błękit królewski to kolor ciemnego nieba bądź morza. Ta odmiana błękitu jest zdecydowanie bardziej intensywna, niż kolor błękitny. Wiele osób określa ten kolor nazwą modry. Kolor HEX błękitu królewskiego to #4169E1.

Błękit pruski

Jeszcze mocniej nasycony jest błękit pruski, znany też jako błękit Turnbulla. Jego odcień jest ciemniejszy nawet od ultramaryny, a wiele osób myli go z granatowym. Błękit pruski to nieorganiczny związek chemiczny, który wykazuje silne niebieskie zabarwienie, wynikające z absorpcji światła i przeniesienia elektronu pomiędzy atomami żelaza. Wykorzystuje się go głównie jako pigment do farb, ale także jako substancję elektroaktywną w elektrochemii. Znajduje również zastosowanie w leczeniu zatruć metalami ciężkimi. Jego nazwa wywodzi się od tego, iż błękit pruski został przyjęty przez armię pruską. Jak widać więc nazwa błękit może być myląca i odnosi się do zupełnie innego koloru niż błękitny.

Błękit paryski

Jednym z najpopularniejszych odcieni niebieskiego jest błękit paryski. Ta odmiana kolorystyczna jest również bardziej intensywna i żywa niż spokojny i harmonijny kolor błękitny. Kod HEX błękitu paryskiego to #0027C2. Niektórzy mogą mówić, że błękit paryski to zimny niebieski i rzeczywiście – barwa ta jest znacznie chłodniejsza niż błękitny. Choć nazwa sugeruje zbieżność z błękitem, to jednak błękitowi paryskiemu znacznie bliżej do granatowego. To kolor elegancki i szykowny niczym sam nietuzinkowy Paryż.

Kolor błękitny we wnętrzach

Bez dwóch zdań kolor błękitny to jeden z chętniej dobieranych kolorów do wnętrz. Kiedyś błękit zarezerwowany był tylko dla pokoju małego chłopca, na szczęście dziś kolor ten znajduje znacznie szersze zastosowanie. Kolor błękitny bowiem jest jasny i pogodny, zatem optycznie powiększa pomieszczenie, a do tego wprowadza przyjemny nastrój. Odcień błękitu kojarzy się z bezchmurnym niebem oraz spokojną taflą oceanu w słoneczne popołudnie. To także kolor dla osób szukających harmonii i równowagi we wnętrzu.

Zaletą koloru błękitnego jest jego uniwersalność, bowiem fantastycznie odnajduje się niemal w każdym pomieszczeniu i lubi się z większością kolorów. Będzie doskonałym wyborem jako kolor do salonu, ale sprawdzi się wspaniale także w sypialni i kuchni. Kolor błękitny pasuje też do łazienki. Zastosowanie koloru błękitnego w domu rewelacyjnie relaksuje, wycisza i uspokaja, a jednocześnie poprawia kreatywność i napawa nadzieją na lepsze jutro. Wprawdzie kolor błękitny nie jest w pierwszej chwili tak radosny i energetyczny jak pomarańczowy czy żółty, ale po czasie również bardzo pozytywnie wpływ na nastrój i chęć do działania.

kolor błękitny we wnętrzu
Kolor błękitny doskonale sprawdza się w pokoju dziecka.

Kolor błękitny a styl skandynawski

Wywodzący się ze Skandynawii styl wnętrzarski stawia przede wszystkim na jasne kolory – biel, odcienie szarości i beżu. Jednak aby nieco urozmaicić wnętrze w stylu skandynawskim, można do niego wprowadzić dodatki w kolorze błękitu. Błękitne poduszki czy narzuty wystarczą, by wprowadzić nieco żywszy klimat. Można także pójść nieco dalej i zdecydować się na błękitne meble, takie jak kanapa, fotel czy puf. Dobrym pomysłem jest również pomalowanie jednej ściany w kolorze błękitu. Kolor błękitny w stylu skandynawskim nie zaburza panującego klimatu – wciąż jest to jasne, harmonijne i nieco chłodne pomieszczenie. Wprowadzenie błękitu sprawia za to, że pokój wygląda po prostu ciekawiej i przyjemniej. W zestawieniu błękitu z szarością i bielą kolor błękitny sprawia wrażenie jeszcze bardziej chłodnego, niczym skuta lodem Skandynawia w słoneczny dzień. Ciekawym zestawieniem jest kolor błękitny mebli lub ścian oraz szary filc na dodatkach.

Kolor błękitny a styl śródziemnomorski

Znacznie bardziej wakacyjny i ciepły jest styl śródziemnomorski. Wprawdzie tu również dominuje połączenie bieli z niebieskim, jednak wprowadzając więcej błękitu można uzyskać bardziej słoneczny i przytulny efekt. Tradycyjny styl śródziemnomorski mocno nawiązuje do urokliwych greckich miasteczek. Dodając do wnętrza więcej błękitu możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, a jednocześnie nadać mu lżejszego charakteru. Kolor błękitny jest dużo delikatniejszy niż tradycyjny niebieski, dlatego jest też bardziej uniwersalny.

Kolor błękitny a styl hampton

Podobny do stylu śródziemnomorskiego, choć nieco jaśniejszy jest styl hampton, czasem zwany też hamptons. Nazwa tego stylu wywodzi się od grupy popularnych kurortów The Hamptons leżących na amerykańskim półwyspie Long Island. To wręcz legendarne miejsce wśród mieszkańców Nowego Jorku, którzy upodobali sobie wypoczynek w tym kurorcie. Styl hampton to przede wszystkim jasne i naturalne kolory – w tym zwłaszcza beż, przywodzący na myśl złocisty piasek na plaży. Do tego fantastycznie pasuje kolor błękitny – kolor letniego nieba i spokojnego oceanu. W stylu hampton odnajdziemy także ciemniejsze odcienie niebieskiego – w tym granat – które ładnie współgrają z błękitem.

Do jakich wnętrz pasuje błękitny?

Poza tymi najbardziej charakterystycznymi stylami, kolor błękitny odnajdzie się również w mieszkaniach urządzonych w klasycznym stylu. Błękit bowiem nie narzuca się, jest dość stonowany i świetnie prezentuje się z jasnymi odcieniami. Po dodatki i tkaniny w kolorze błękitnym możemy sięgnąć także przy urządzaniu wnętrza w stylu prowansalskim. Wprawdzie styl ten miłuje przede wszystkim pudrowy róż i lawendę, to jednak idealnie dopasuje się do nich właśnie błękit oraz kolor oliwkowy. Podobnie jak w sielskim stylu rustykalnym.
Kolor błękitny będzie strzałem w dziesiątkę w domu urządzonym w modnym ostatnio stylu glamour. To styl stawiający na pastelowe odcienie różu, beżu i szarości na tle eleganckiej czerni bądź granatu. Świetnie z gronie pasteli odnajdzie się tu zatem jasny błękit. Wielbiciele natury i wyrazistych wnętrz chętnie łączą butelkową zieleń stylu urban jungle z błękitem. W końcu woda i nieboskłon to nieodzowne elementy otaczającego nas świata.

Z jakimi kolorami łączyć błękitny?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kolor błękitny to bardzo uniwersalna barwa i można ją z powodzeniem łączyć z wieloma innymi kolorami.

Kolor błękitny i biały

Zdecydowanie najbardziej znanym i funkcjonującym niemal od zawsze połączeniem kolorów jest błękit z bielą. Ta klasyczna para kolorów jest niesamowicie uniwersalna i pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia. Doskonale odnajdzie się w salonie, nadając mu więcej przestrzeni i światła. Równie dobrze kolor błękitny z białym prezentować się będzie w nastrojowej sypialni, a także w kuchni i w łazience. Oczywiście takie zestawienie kolorystyczne idealnie nadaje się również do pokoju dziecka i to nie tylko dla chłopczyka. Dziewczynki także odnajdą się w pokoju w tych barwach.

Kolor błękitny i biały to podstawa stylu śródziemnomorskiego i stylu hampton. To jedno to najbardziej wakacyjnych połączeń kolorów kojarzące się z plażą, morzem i bezchmurnym niebem.

Błękit i kolory pastelowe (różowy, miętowy)

Jasny i delikatny kolor błękitny ślicznie współgra z równie subtelnymi odcieniami pastelowymi, takimi jak pudrowy róż i miętowy. Sam błękit również możemy zaliczyć do pasteli. Wszystkie kolory pastelowe rewelacyjnie odnajdują się w pokojach dla dzieci, a także w salonach. Nawet mały salon zyska optycznie więcej przestrzeni, jeśli urządzimy go w błękicie i pastelach. Kolor błękitny i pastelowy róż będą doskonale prezentować się także w eleganckim i szykownym stylu glamour.

błękitny i róż
Błękitny kolor idealnie dogaduje się z pastelowymi odcieniami – zwłaszcza z pudrowym różem.

Kolor błękitny i granatowy

Podobnie jak w przypadku zestawienia z bielą, także z kolorem granatowym błękit wygląda bardzo korzystnie. Oba te kolory zresztą stanowią o sile stylu śródziemnomorskiego i hampton. Do błękitu pasują tak naprawdę wszystkie odcienie koloru niebieskiego.

Kolor błękitny z brązem i beżem

Czy można sobie wyobrazić lepsze naturalne połączenie niż krystalicznie czysty ocean i bezchmurne niebo wraz ze złocistym piaskiem na plaży? O odcienie ziarenek piasku zadba ciepły brąz i jasny beż. To niesamowicie przytulne i pełne optymizmu zestawienie kolorów jest jednocześnie jednym z bardziej uniwersalnych. Tym bardziej, że brąz i beż doskonale ocieplają temperaturę wnętrza nieco ochłodzoną przez błękit.

Kolor błękitny i zielony

Skoro kolor błękitny tak bardzo nawiązuje do otaczającej nas przyrody, przywołując skojarzenia z niebem i morzem, to także z innymi barwami natury będzie dogadywać się wyśmienicie. Wiemy już, że błękit lubi się z kolorami ziemi – brązem i beżem. Ale warto postawić też na połączenie jasnego błękitu z głęboką butelkową zielenią bądź stonowaną zielenią oliwkową.

Tkaniny błękitne

Znalezienie tkaniny w kolorze błękitnym nie będzie trudne, ponieważ to bardzo modny odcień i na rynku mamy mnóstwo materiałów w tym odcieniu. Bez problemu trafimy zatem na mocne i odporne tkaniny obiciowe na meble w kolorze błękitu, a także na zwiewne błękitne materiały na letnie sukienki. Często można trafić na tkaniny dekoracyjne błękitne, które z powodzeniem mogą posłużyć jako tkaniny obrusowe czy na ozdobne poduszki. Delikatne błękitne tkaniny coraz częściej wybierane są jako dekoracje na wesela czy chrzty.

Błękitna tkanina Glamour olśniewa swoim wyglądem.

Kolor błękitny w muzyce

Z racji tego, że kolor błękitny ma tak bogatą symbolikę, a jednocześnie jest barwą bardzo przyjemną, często wykorzystuje się go w popkulturze. Kolor w nazwie ma chociażby grupa grająca post punk Błękitny Nosorożec. Jednak najczęściej błękit występuje w tekstach piosenek. „Oprócz błękitnego nieba nic mi dzisiaj nie potrzeba” – czy ktoś nie zna tych kultowych już słów utworu Marka Jackowskiego? Błękitny mały kwiat to z kolei znany utwór Janusza Gniatkowskiego.

Kolory w swoich piosenkach wyraźnie upodobał sobie polski zespół Myslovitz. Mamy zatem Wielki błękit oraz Czerwony notes błękitny prochowiec. W obszernej dyskografii zespołu znajdą się jeszcze inne piosenki z kolorami w tytule.

Nie sposób pominąć znakomitego utworu Mieczysława Fogga pt. Błękitne oczy. Kolory oczu nadzwyczaj często pojawiają się w twórczości artystów-muzyków z całego świata.

Kolor błękitny w literaturze

Bez wątpienia kolor błękitny to kolor bardzo poetycki i często występujący w literaturze. Bogata symbolika błękitu szczególnie mocno zakorzeniła się w poezji. Błękit może bowiem oznaczać między innymi: niebo, ocean, ogrom, nieskończoność, uduchowienie, pobożność, kreatywność, wiarę, wieczność, stałość, wiedzę, nadzieję, szczęście, pogodę ducha, odwagę, witalność, wolność, chłód, wyższe sfery, arystokrację, śmierć. Jak widać więc odczytywanie znaczenia błękitu w literaturze jest bardzo złożone i powinno wynikać z kontekstu całego utworu.

Do znanych utworów literackich należy chociażby Błękitny człowiek autorstwa Bułata Okudżawy czy Erotyk błękity Jerzego Harasymowicza. Błękitna krew to z kolei thriller jednego z bardziej poczytnych pisarzy kryminałów, Harlana Cobena. Mnóstwo błękitnych sformułowań znajdziemy w poezji wybitnego poety epoki pozytywizmu – Adama Asnyka. Lubował się on w poetyckim ujmowaniu przyrody. W jego wierszach aż roi się od dosłownych i metaforycznych użyć koloru błękitnego. Mamy zatem np. „błękitne morza”, „błękitne groby” czy też „błękitną nieskończoność”.

Do optymistycznego i radosnego znaczenia koloru błękitnego nawiązuje z kolei inny doskonały poeta, Kazimierz Wierzyński. W jego najsłynniejszym wierszu Zielono mam w głowie odnajdziemy wers „Pod słońcem co dało mi duszę błękitną”.

Warto w tym miejscu przywołać też powieść historyczną, a jednocześnie książkę dla dzieci Błękitny Ptak, którą napisała Anna Müller-Tannewitz. Błękitny Ptak to opowieść o chłopcu najpierw porwanym i wychowywanym przez Indian, a następnie – po zaaklimatyzowaniu się w nowej rodzinie – wyrwaniu go z niej z powrotem.

Kolor błękitny w filmie

Również często nawiązania do błękitu występują w filmach. Do najbardziej znanych należy Wielki błękit w reżyserii Luca Bessona. W jednej z ról zachwyca tu Jean Reno. Wielki błękit pokazuje nam, jak człowiek po raz pierwszy przełamał barierę 100 metrów głębokości w nurkowaniu w oceanie. Film słynie przede wszystkim z oszałamiających zdjęć podwodnych. O przeżyciu na wyspie po katastrofie statku opowiada zaś film Błękitna laguna w reżyserii Randala Kleisera. Natomiast w 1976 roku powstał amerykańsko-radziecki film fantasy pod tytułem Błękitny ptak o dwójce dzieci poszukujących mistycznego błękitnego ptaka.

Kolor błękitny w malarstwie

Oczywiście błękit i inne pochodne koloru niebieskiego od wieków stale goszczą w malarstwie. Nie sposób wymienić tu wszystkich obrazów, w których barwa błękitna odgrywa ważną rolę. Po błękitne i niebieskie kolory sięgał często Pablo Picasso. W jego twórczości można wyróżnić tzw. okres błękitny, który dominował w smutek, przygnębienie i przeszywający chłód. Wszystko to po stracie przyjaciela Carlosa Casagemasa. Sam Picasso mówił, że „myśląc o śmierci Casagemasa zacząłem malować na niebiesko”. Do dzieł z tego okresu zaliczyć można między innymi następujące obrazy: Życie, Matka z dzieckiem, Biedacy nad brzegiem morza czy Stary Żyd.

Cykl Błękitny stworzył zaś jeden z najbardziej znanych polskich malarzy – Edward Dwurnik. Do monumentalnych już dzieł zalicza się jeden z obrazów cyklu Błękitnego, czyli 2109 ukazujący morskie fale.

Błękitny Patrol WWF

Skoro kolor błękitny to jeden z odcieni natury, to nie mogło go zabraknąć w symbolice organizacji czy fundacji działających na rzecz ochrony przyrody. WWF (World Wide Fund for Nature) to jedna z największych organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko pojętą ochroną przyrody. WWF ma swoje oddziały w wielu krajach. W Polsce do najbardziej znanych przedsięwzięć WWF należy Błękitny Patrol, którego zadaniem jest ochrona Bałtyku. Błękitny Patrol WWF propaguje wiedzę na temat Morza Bałtyckiego i organizmów w nim żyjących. Stoi również na straży czystości Bałtyku i w razie potrzeby otacza opieką zwierzęta, takie jak foki czy morsy.

Mówiąc o Błękitnym Patrolu i ochronie życie wodnego nie sposób nie wspomnieć o największym zwierzęciu żyjącym na naszej planecie. Płetwal błękitny – bo o nim mowa – to gatunek ssaka morskiego, który może osiągać nawet 24 m długości i ważyć aż 150 000 kg. Spotkać go można głównie w oceanach, choć zdarzyło się kilka razy, że płetwal błękitny widziany był w Bałtyku.

Kolor błękitny w modzie

Bez odcieni błękitu nie może obejść się moda. Ubrania w kolorze błękitnym chętnie zakładają zarówno blondynki, jak i brunetki. Również wśród mężczyzn kolor błękitny cieszy się sporą popularnością. Jest to bowiem kolor niezobowiązujący, a jednocześnie może być elegancki i nadający się na błękitne koszule. Kiedyś błękitne ubranka zarezerwowane były dla małych chłopców, dziś po ciuchy w tym kolorze może sięgać każdy. Błękitne ubrania sprawdzają się zwłaszcza latem. Kolor błękitny jest bowiem chłodny, a jednocześnie przyjemny i pozytywny. Łatwo też dopasować do niego inne kolory.

moda na kolor błękitny

Nie sposób tu nie wspomnieć o pewnych niebieskich spodniach, które zwojowały świat i do dziś znaleźć je można niemal w każdej szafie. Chodzi oczywiście o dżinsy, czyli spodnie z denimu, które początkowo barwiono barwnikiem indygo. Z czasem dżinsy – lub jak kto woli jeansy – zaczęto produkować we wszystkich odcieniach niebieskiego, w tym również w błękicie.

błękitna sukienka
Błękitna sukienka to fantastyczny pomysł nie tylko na wesele, ale także niezobowiązujący spacer do parku czy na plażę.

Błękitna sukienka na wesele i nie tylko

Spośród ubrań w kolorze błękitu zdecydowanie najczęściej poszukiwane są błękitne sukienki. Łączą w sobie subtelny wdzięk, zwiewność i lekkość oraz szyk i elegancję. Sukienka błękitna jest bardzo uniwersalna, pasuje zatem na wielkie wyjścia wieczorne, niezobowiązujący spacer po mieście czy wypad na plażę. Doskonałym wyborem jest błękitna sukienka na wesele.

Błękitna krew

Błękit występuje w jednym z powszechnie znanych związków frazeologicznych, czyli błękitna krew. Związek ten oznacza przynależność do arystokratycznej rodziny. Stwierdzenie błękitna krew wzięło się prawdopodobnie z tego, iż członkowie arystokracji charakteryzowali się bladą cerą. Nie pracowali oni bowiem fizycznie i nie wystawiali skóry na działanie promieni słonecznych. Stąd też przekonanie, że blada cera i błękitna krew należą do szlachetnie urodzonych.

Błękitne kamienie

Kolor błękitny często spotkać można w przyrodzie. I to nie tylko pod postacią nieba, mórz i oceanów, ale także wśród roślin, zwierząt i kamieni. Do kamieni szlachetnych w kolorze błękitu należą: topaz, larimar, kalcyt błękitny, opal, akwamaryn, hemimorfit i chalcedon. Biżuteria z błękitnymi kamieniami jest mocno pożądana i cieszy się dużą popularnością. Dla niektórych, poza kolorem i wyglądem kamienia, liczą się także przypisywane kamieniowi właściwości. I tak na przykład opal uznawany jest za kamień wspomagający pracę serca, larimar usprawnia pracę układu nerwowego i minimalizuje stany zapalne, a topaz ma za zadanie wspierać w walce z przeciwnościami losu.

błękitny kamień larimar
Kolor błękitny często występuje na kamieniach. Piękny odcień błękitu prezentuje chociażby larimar.

Błękitne ptaki

Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem błękitnych ptaków jest olśniewająco piękna modrosójka błękitna. Fantastycznymi –czasem mocniej, a czasem słabiej – niebieskimi piórami może poszczycić się także zimorodek, kraska i sikora modra (modraszka zwyczajna).
W kulturze funkcjonuje jeszcze pejoratywne określenie niebieski ptak (czasem można spotkać je w wersji błękitny ptak). Niebieski ptak to człowiek niepracujący, żyjący cudzym kosztem, darmozjad, pasożyt i lekkoduch.

błękitny ptak modrosójka
Modrosójka błękitna zachwyca swoim błękitnym upierzeniem.

Kwiaty w kolorze błękitu

Na łonie natury często można też natknąć się na błękitne kwiaty. Kwiaty w odcieniu jasnego niebieskiego przyciągają wzrok i zachwycają nie tylko miłośników roślin. Nie sposób wymienić wszystkich roślin, które kwitną na błękitno. Czasem też odcień płatków różni się od siebie nawet u tego samego gatunku i możemy spotkać ten sam kwiat w kolorze jasnego błękitu, jak i mocnego chabrowego. Swoją drogą sporo kolorów swoją nazwę zawdzięcza właśnie kwiatom – jak wspomniany przed chwilą kolor chabrowy.

Na listę błękitnych kwiatów wpisuje się między innymi: niezapominajka leśna, ułudka wiosenna, chaber bławatek, puszkinia cebulicowata, cykoria podróżnik, len zwyczajny, bratek wielokwiatowy oraz ołownik uszkowaty. Istnieje również odmiana storczyków – niebieski storczyk falenopsis. Ta wersja kolorystyczna nie występuje naturalnie i powstaje poprzez wstrzyknięcie białym storczykom niebieskiego barwnika. Uzyskać można w ten sposób kwiaty mocno niebieskie lub delikatnie błękitne. Co ciekawe, zabieg taki nie jest trwały i po przekwitnięciu, kolejne kwiaty będą już białe lub co najwyżej blado błękitne.

błękitne kwiaty
Niezapominajka to jeden z bardziej znanych kwiatów w kolorze błękitnym.

Błękit brylantowy FCF – szkodliwy barwnik żywności?

Barwnik spożywczy błękit brylantowy, znany też jako E-133 to związek chemiczny, który odnaleźć można w wielu produktach żywnościowych. Błękit brylantowy FCF barwi produkty na niebiesko. Występuje między innymi w: żelatynie, płatkach zbożowych, deserach, kremach do ciast, nabiale i wielu napojach bezalkoholowych. I choć kolor niebieski czy błękitny wydaje się atrakcyjny, to jednak nie ma nic za darmo. Błękit brylantowy w nadmiarze jest szkodliwy dla organizmu. Wielu badaczy uważa, że barwnik ten może przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych, astmy, pokrzywki i innych reakcji alergicznych. Może też doprowadzić do problemów z żołądkiem lub wątrobą, zwłaszcza u osób już cierpiących na zespół jelita drażliwego.

Błękit metylenowy

Ciekawym barwnikiem jest również błękit metylenowy. W temperaturze pokojowej występuje pod postacią ciemnozielonego proszku, na intensywny kolor błękitny barwi się dopiero w kontakcie z wodą. Wykorzystuje się go jako wskaźnika ph, bowiem w mocno kwasowych roztworach barwi się na zielono, natomiast w roztworach lekko kwasowych, obojętnych lub zasadowych przyjmuje kolor od błękitu po granatowy.

Jednak błękit metylenowy ma znacznie więcej zastosowań niż samo bycie wskaźnikiem ph. Stosuje się go w leczeniu chorób ryb. Może być także barwnikiem w biologii. Szerokie zastosowanie błękit metylenowy znalazł również w medycynie. Jest on nieoceniony przy zatruciach czadem i cyjankami. Stosuje się go też w leczeniu malarii oraz bada jego przydatność przy schorzeniach neurologicznych. Naukowcy podejrzewają, że błękity metylenowy może pomagać np. przy chorobie Alzheimera.

Kolor błękitny w wojsku, czyli błękitne hełmy

Błękitny kolor wybrały dla siebie także pokojowe siły Organizacji Narodów Zjednoczonych, czyli część sił zbrojnych państw oddanych do dyspozycji ONZ. Mają one za zadanie przeprowadzenie ustalonych operacji pokojowych. Pokojowe siły ONZ noszą nazwę błękitne hełmy bądź błękitne berety. Określenia te pochodzą od koloru nakryć głowy noszonych przez uczestników misji. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dobór koloru nie jest przypadkowy, ponieważ flaga ONZ również jest błękitna.

Do zadań żołnierzy błękitnych hełmów należy przywrócenie pokoju w miejscu konfliktu. Uczestnicy noszą broń, ale mogą jej używać wyłącznie do samoobrony. Obecnie najwięcej pokojowych misji ONZ trwa w Afryce.

błękitne hełmy onz
Błękitna flaga ONZ.

Błękitne niebo i łąka, czyli słynna tapeta Idylla

Kolor błękitny najlepiej podziwiać na łonie przyrody obserwując czyste niebo i wdychać świeże powietrze. W ciągu pochmurnego dnia spędzanego w domu pozostają nam fotografie. Jedną z najsłynniejszych fotografii, która stała się potem tapetą systemu Windows XP, jest Idylla. Zdjęcie na pulpit przedstawia zieloną łąkę, błękitne niebo, a na nim pierzaste białe chmurki – istna sielanka. Co ciekawe, obraz ten nie został przygotowany w żadnym programie graficznym, a jest rzeczywistym zdjęciem. Idylla to bowiem wzgórza w hrabstwie Sonoma w Kalifornii. Zdjęcie zostało zrobione w 1996 roku i do dziś zna je niemal każdy.