Kolor oczu

Kolor oczu to cecha fizyczna oka, która wynika z barwy tęczówki. Tęczówka to okrągły, kolorowy obszar wokół źrenicy, który reguluje ilość światła wpadającego do oka. Kolor tęczówki jest uwarunkowany genetycznie i może mieć różne odcienie, w tym niebieski, zielony, brązowy, szary lub złoty. Odcień koloru oczu może się również zmieniać w zależności od oświetlenia i otoczenia, co powoduje, że kolor oczu wydaje się być jaśniejszy lub ciemniejszy. Jakie istnieją kolory oczu? Co decyduje o tym jaki kolor oczu ma dany człowiek? Czy kolor oczu może się zmienić? Odpowiadamy w tym artykule na najciekawsze pytania i zagadnienia związane z kolorem oczu!

Od czego zależy kolor oczu?

Kolor oczu zależy od wielu czynników poligenicznych, m.in. od ilości i rodzaju pigmentów występujących w tęczówce. Ważne znaczenie ma proporcja melaniny, eumelaniny i feomelaniny. Kolor oczu zależy od zawartości melaniny w nabłonku tęczówki, zawartości melaniny w zrębie tęczówki oraz od zagęszczenia komórek w zrębie tęczówki.

Genetyka również odgrywa ważną rolę w kolorze oczu. Kolor oczu jest dziedziczony poprzez zestawy genów, a różne kombinacje tych genów wpływają na kolor oczu. Geny EYCL1, EYCL2 i EYCL3 odpowiadają za kolor brązowy, zielony i niebieski. Gdy wszystkie trzy geny określają ten sam kolor, oczy są jednolite, a gdy jeden z genów określa inny kolor, oczy są mieszane. Kolor oczu u dziecka może się zmienić, ponieważ stabilizuje się on zwykle w okolicach 6. miesiąca życia, co może prowadzić do zmiany odcienia oczu. Na przykład wiele niemowląt ma początkowo niebieskie oczy, ale z czasem kolor może się zmienić na bardziej wyraźny odcień, tak jak brązowy czy zielony.

Jaki jest najrzadszy kolor oczu?

Najrzadszym kolorem oczu u ludzi jest zazwyczaj uważany kolor czerwony (różowy). Jednakże, czerwone oczy nie są naturalnie występującym kolorem oczu u ludzi, i zazwyczaj są wynikiem albinizmu lub innych zaburzeń genetycznych, które powodują brak melaniny, która normalnie nadaje kolor tęczówce oka.

Jeśli chodzi o naturalnie występujące kolory oczu, to najrzadszym kolorem jest zielony, który występuje tylko u około 2% populacji światowej. Natomiast najczęstszym kolorem oczu jest brązowy, który jest spotykany u około 79% populacji. Kolor niebieski występuje u około 8-10% populacji, a szary i piwny u około 1% populacji. Jednakże, warto zauważyć, że proporcje kolorów oczu mogą się różnić w zależności od populacji i regionu geograficznego.

Kolor oczu a melanina

Ludzkie oczy uzyskują swój kolor dzięki melaninie, barwnikowi czarnemu, eumelaninie – zmiennemu barwnikowi ciemnobrązowemu i feomelaninie – barwnikowi czerwonemu. Kolor oczu zależy od zawartości tych pigmentów w nabłonku tęczówki i zrębie tęczówki. Zagęszczenie komórek zrębu tęczówki jest również ważne, ponieważ decyduje o tym, ile światła jest pochłaniane przez melaninę nabłonka tęczówki. Osoby o ciemniejszej karnacji skóry, włosach i oczach mają więcej melaniny, w porównaniu do blondynów i rudowłosych, którzy mają jej mniej. Melanina ma także właściwości absorbowania promieni ultrafioletowych. Albinosi, którzy mają niedobór melaniny, nie są chronieni przed tym rodzajem promieniowania.

Kolor oczu w procentach

W ludzkim genomie istnieją trzy regiony chromosomu, nazywane EYCL1, EYCL2 i EYCL3, które odpowiadają za trzy kolory oczu: brązowy, niebieski i zielony. Jeśli wszystkie trzy geny określają ten sam kolor, to kolor oczu jest czysty. Jeśli nie, wtedy pojawia się kolor mieszany, tak jak piwny (połączenie brązowego i zielonego) lub szary (połączenie niebieskiego i zielonego). Kolory oczu zależą od wielu czynników, w tym od światła, odcienia otoczenia i innych czynników, co sprawia, że często są trudne do rozróżnienia. Paleta kolorów ludzkich oczu składa się z różnych odcieni brązu i niebieskiego, co prowadzi do istnienia wielu wariantów barw oczu. Zazwyczaj barwą dominującą jest brąz, który występuje u około 90% ludzi na świecie. Niebieskie oczy występują u około 7% ludzi, szare oczy u 2% populacji, a zielone oczy u 1%. Z tego względu kolor zielony jest najrzadszy.

Kolor oczu dziecka

Kolor oczu u małych dzieci jest zwykle jasny i może zmieniać się w ciągu pierwszych kilku miesięcy lub nawet lat życia. U noworodków większość małych dzieci ma niebieskie oczy, ale w ciągu kilku miesięcy kolor oczu zaczyna się zmieniać i staje się bardziej widoczny. To dlatego, że pigmentacja tęczówki dziecka nadal się rozwija.

W ciągu pierwszego roku życia dziecka kolor oczu może ulec zmianie z niebieskiego na brązowy, zielony lub szary, w zależności od ilości melaniny w ich tęczówkach. U większości dzieci kolor oczu ustala się do około drugiego roku życia, jednak czasami może to trwać dłużej.

kolor oczu dziecka

Warto pamiętać, że kolor oczu dziecka jest dziedziczony po rodzicach, ale nie zawsze jest to łatwe do przewidzenia, ponieważ niektóre cechy dziedziczą się w sposób nieprzewidywalny i złożony.

Zielone oczy

Zielone oczy uchodzą za jeden z najbardziej mistycznych kolorów tęczówki. Liczne wzmianki w literaturze, dzieła sztuki, fotografia potwierdzają tą tezę. Jeśli masz zielone oczy możesz czuć się wyróżniony/a – z całą pewnością Twoje oczy są atrakcyjne. Potwierdzają to badania upodobań ludzi z całego świata. Uczestnicy ankiety portalu zajmującego się tematyką oczu i wzroku mieli wskazać który kolor oczu jest według nich najładniejszy. 20% wszystkich ankietowanych obstawiło właśnie kolor zielony, niecałe 17% uzyskały kolor niebieski, a trzecie w kolejności oczy piwne 16%. Oczy szare uzyskały niespełna 10% głosów. Z kolei uczestnicy badania magazynu „The International Journal of Indian Psychology” stwierdzili, że zielone oczy są najbardziej seksowne.

Ile osób ma zielone oczy

W Europie oczy zielone są dosyć popularne. W niektórych krajach odsetek populacji z tym kolorem tęczówki sięga nawet do 80%. Takie kraje to na przykład Islandia, Szkocja, Irlandia. Niemniej jednak w stosunku do całego globu, oczy zielone są ogólnie dosyć rzadkie – ma je około 1-2% wszystkich ludzi na świecie.

Ciekawostki o zielonych oczach

Dzieci nie przychodzą na świat z zielonymi oczami. Kolor oczu większości niemowląt to niebieski lub szary. Dopiero z biegiem czasu kolor tęczówki stabilizuje się nabierając pigmentu. Trwa to minimum pół roku, więc kolor oczu dziecka może zmieniać się nawet do drugich urodzin. Dopiero wówczas można ustalić jaki kolor tęczy będzie dominował w tęczówce naszego dziecka.

Zielone oczy częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn. Niestety naukowcom nie udało się ustalić dlaczego tak się dzieje. Równie zaskakujące są doniesienia o tym, że kobiety o zielonych oczach najlepiej radzą sobie z naturalnym porodem – odczuwają zdecydowanie mniejszy ból i niepokój związany z porodem, niż ich koleżanki o innych oczach.

W Azji większość osób ma raczej ciemne oczy, głównie brązowe czy niemal czarne. Istnieje jednak jedna wioska w zachodnich Chinach, w której niemal wszyscy mieszkańcy mają zielony kolor oczu. Ta wioska to Liqian.

Zielone ubarwienie oczu najczęściej współwystępuje z ciemnym bądź rudym kolorem włosów – zdarza się to w niemal 90% przypadków.

Zielone oczy a cechy osobowości

Chociaż nie wiadomo co się do tego przyczynia, kolor oczu można połączyć z pewnymi cechami osobowości. Można wysnuć takie wnioski na podstawie wielu eksperymentów i doświadczeń oraz obserwacji społeczeństw. Ludzie o zielonych oczach są bardzo kreatywni i pełni pasji. Podchodzą do życia w bardzo oryginalny sposób. Są też przebiegli, choć często reagują impulsywnie. Uważa się, że osoby zielonookie są samowystarczalne i doskonale radzą sobie z presją.

Zdrowie osób o zielonych oczach

Zielone oczy z uwagi na mniejszą ilość pigmentu, są bardziej narażone na promieniowanie ultrafioletowe. Takie promieniowanie może powodować np. czerniaka, również w obrębie oka. Warto stosować specjalne okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Dobrą opcją są również okulary z filtrem światła niebieskiego do pracy z komputerem czy użytkowania smartfona.

Piwne oczy

Oczy piwne to kolejna rzadka barwa oczu, występująca u około 5-15% populacji. Charakteryzują się one głębokim, ciepłym brązem, który może mieć różne odcienie – od jasnego, miodowego po ciemniejszy, miedziany. Tęczówka oczu piwnych zwykle ma ciemniejsze pierścienie przy brzegu tęczówki, co dodaje im charakteru i głębi.

Oczy piwne często kojarzą się z mądrością, spokojem i inteligencją. Osoby z takimi oczami uważane są często za zmysłowe i pełne pasji, a ich oczy mają ciepłą, otwartą aurę. Jednakże, takie przekonania nie są naukowo potwierdzone.

Ciekawostką jest, że wiele osób z oczami piwnymi twierdzi, że ich oczy zmieniają kolor w zależności od otoczenia i nastroju. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że taka zmiana rzeczywiście zachodzi.

Ludzie z oczami piwnymi często są uważani za bardzo atrakcyjnych, ponieważ ich oczy wydają się być bardzo głębokie i wyraziste. Jednak, podobnie jak w przypadku niebieskich oczu, taka rzadkość koloru oczu może wiązać się z pewnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak większa podatność na występowanie zaćmy czy uszkodzenia siatkówki z powodu nadmiernego naświetlenia.

Warto także zauważyć, że oczu piwnych nie należy mylić z oczami brązowymi, które są znacznie bardziej pospolite. Oczy brązowe mają bardziej jednolity kolor, a ich tęczówka może mieć mniejszą ilość plam i pierścieni niż oczy piwne.

Podsumowując, oczy piwne to rzadka i atrakcyjna barwa oczu, która kojarzy się z mądrością, spokojem i pasją. Osoby z takimi oczami powinny jednak pamiętać o ochronie wzroku i unikaniu zbyt długiego naświetlania bez odpowiedniej ochrony.

Brązowe oczy

Brązowe oczy to niezwykle popularny kolor tęczówki. Może się nim pochwalić nawet połowa ludności na świecie. Geny odpowiedzialne za dziedziczenie koloru brązowego są dominujące – łatwiej odziedziczyć oczy brązowe niż niebieskie czy szare. Najczęściej dziecko ma brązowe oczy gdy co najmniej jedno z rodziców ma taki kolor tęczówki.

Jakie są osoby z brązowymi oczami?

Osoby o tym ubarwieniu oczy są pewne siebie, asertywne, wytrwałe i bardzo zdecydowane. Pacjenci z brązowymi oczami są aktywni. Zdarza się, że są to ekstrawertycy o radosnym usposobieniu i bardzo optymistycznym podejściu do życia. Brązowoocy to charaktery silne, bardzo odpowiedzialne, często mające chęć dominacji. Mają one naturalne tendencje do bycia samozwańczym dowódcą. Osoby o brązowych oczach są pełne energii, żywiołowe, temperamentne. Wśród bliskich cieszą się szacunkiem i uznaniem – są uczciwe, lojalne, wierne.

Naukowcy uważają, że osoby o brązowych oczach mogą spać krócej niż osoby jasnookie, gdyż ich mózg szybciej się regeneruje. Jednym z podtypów brązowych oczu są oczy orzechowe. O takim kolorze mówi się gdy tęczówka łączy w sobie kolor jasnobrązowy z pomarańczowymi bądź miedzianymi refleksami. To bardzo rzadki, ale niezwykle piękny kolor.

Orzechowe oczy
Orzechowe oczy

Brązowe oczy a zdrowie

Osoby z brązowymi oczami mogą uważać się za szczęściarzy. W oczach o tej barwie znajduje się dużo melaniny, dzięki której oko jest chronione przed wieloma schorzeniami narządu wzroku.

Niebieskie oczy

Oczy niebieskie to jedna z najrzadszych barw oczu na świecie, występują u około 8% populacji. Wyróżniają się one jasną, niebieską tęczówką, która może mieć różne odcienie – od jasnego błękitu po ciemniejsze odcienie granatu. Niebieskie oczy są wynikiem dziedziczenia pewnych genów od przodków, a w szczególności genów związanych z melaniną, barwnikiem, który wpływa na kolor skóry, włosów i oczu.

Niebieskie oczy często kojarzą się z niebieską wodą i niebem, a także z czystością i spokojem. Często uważa się, że ludzie z niebieskimi oczami są spokojni, pełni harmonii i zawsze dążą do równowagi. Jednakże, takie przekonania nie są naukowo potwierdzone.

Ciekawostką jest, że w niektórych krajach, jak np. w Turcji, wierzono, że niebieskie oczy mają moc ochrony przed złem i chorobami. W Polsce natomiast, niebieskie oczy kojarzą się z zimnem, co wynika z klimatu, w którym zimą niebo bywa często bezchmurne i czyste.

Ludzie z niebieskimi oczami często są uważani za atrakcyjnych, co może być wynikiem rzadkości ich koloru oraz kontrastu z innymi elementami twarzy. Często też bywa, że osoby z niebieskimi oczami łatwiej zwracają uwagę innych, ponieważ ich oczy są wyostrzone i wyraziste.

Należy jednak pamiętać, że niebieskie oczy mogą wiązać się z pewnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak większa podatność na występowanie zaćmy czy uszkodzenia siatkówki z powodu nadmiernego naświetlenia. Dlatego takie osoby powinny szczególnie dbać o ochronę oczu, korzystając z okularów przeciwsłonecznych i unikając zbyt długiego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony.

Żółte oczy

Pisząc czy pytając o żółte oczy, większość osób ma na myśli prawdopodobnie żółte białka. Zażółcone gałki oczne mogą być objawem poważnego schodzenia. Jednym z pierwszych, które przychodzi do głowy jest żółtaczka. Najczęściej zażółcenie twardówek wynika z nieprawidłowej pracy wątroby. Objaw ten trudno przegapić – jest wyraźnie widoczny gołym okiem. Pacjent, który ma taki obaw powinien niezwłocznie wykonać badanie krwi, w tym próby wątrobowe.

Fioletowe oczy

Człowiek nie może urodzić się z fioletowymi oczami. Można je zmodyfikować do koloru fioletowego używając soczewek kontaktowych.

Oczy w kolorze podpadającym pod fiolet zdarzają się również u osób z albinizmem. W rzeczywistości nie są one fioletowe, jednak efekt wizualny sprawia, że odbiorca może postrzegać barwę oka jako fioletową (w istocie jest ona czerwonawa).

W 2005 roku, w internecie pojawił się pewien medyczny mit powielany do dziś. Dotyczył on mutacji genetycznej zwanej Alexandria Genesis. Miał to być zespół cech, które powodowały wiele nietypowych efektów. Jedną z nich miała być rzekoma zmiana koloru tęczówki z szarego na fioletowy po około pół roku od urodzenia. Wraz z upływem czasu oczy miały ciemnieć, stać się bardziej granatowe niż fioletowe. Osoby z tym zespołem rzekomo są pozbawione owłosienia poza głową i twarzą, kobiety nie miesiączkują, jednak zachowują zdolności rozrodcze. Lekarze i naukowcy wciąż walczą z tym mitem, jednak usilnie jest on powielany przez kolejnych internautów.

Czerwone oczy – albinizm oczny

Albinizm oczny to genetycznie uwarunkowana nieobecność bądź bardzo mała ilość melaniny w oczach. Dotyczy również rzęs, brwi, skóry, włosów – wskutek braku tego barwnika, te elementy wydają się białe. Przyczyną albinizmu jest fakt, iż organizm nie jest zdolny do wytwarzania melaniny ani jej syntetyzowania. Można wyróżnić dwie podstawowe formy albinizmu – oczno-skórny oraz oczny. U przedstawicieli rasy kaukaskiej, albinizm stwierdza się średnio u 1 na 39 tysięcy dzieci. W przypadku rasy czarnej u 1 na 28 tysięcy dzieci. Ciężkie formy bielactwa są dziedziczone w sposób autosomalny recesywny, natomiast średnio nasilone w sposób autosomalnie dominujący. Objawem albinizmu są głównie białe rzęsy, brwi, włosy, bardzo jasna skóra. Tylko u części pacjentów pojawiają się również tzw. czerwone oczy.

Oczy w kolorze czerwonym u osób z albinizmem są takie, ponieważ prześwitują przez nie naczynia krwionośne.

Skale antropometryczne

Skala antropometryczna to narzędzie pomiarowe służące do określania wymiarów i proporcji ciała człowieka. Skale antropometryczne zwykle składają się z zestawu standardowych linijek, miarki i innych przyrządów pomiarowych, które umożliwiają dokładne określenie wymiarów ciała, takich jak długość, szerokość, obwód, objętość itp.

Skale antropometryczne stosowane są w różnych dziedzinach nauki, takich jak antropologia, biologia, medycyna, fizjologia, sport i odżywianie. Przy ich pomocy można dokładnie określić wymiary ciała, a następnie porównać je z danymi normatywnymi lub zestawami danych, aby określić czy dana osoba mieści się w zakresie normy.

Skale antropometryczne są używane w celu określenia zdrowia i wzrostu dziecka, badania proporcji ciała, określenia poziomu aktywności fizycznej i wydolności, diagnozowania chorób związanych z układem mięśniowo-szkieletowym oraz określania zapotrzebowania na żywność i składniki odżywcze.

Skala Martina

Skala Martina w kontekście koloru oczu jest jedną z metod pomiaru barwy oczu, opracowaną przez amerykańskiego antropologa Earnesta A. Martina w 1928 roku. Skala ta jest stosowana do określania odcieni brązowego koloru tęczówki, a składa się z 16 stopni od jasnego brązu do czarnego.

Do pomiaru koloru oczu przy użyciu skali Martina wykorzystuje się specjalne tabliczki, na których znajdują się wzory w różnych odcieniach szarości. Pacjent patrzy na tabliczkę, a badacz ocenia, który z odcieni najlepiej odpowiada kolorowi jego oczu. Wynik pomiaru można przedstawić jako liczbę stopni w skali Martina. Metoda ta jest stosunkowo prostą i szybką metodą pomiaru koloru oczu, chociaż nie jest aż tak precyzyjna jak bardziej zaawansowane techniki pomiaru.

Ciemne:

1 – czarnobrązowe (piwnoczarne)
2,3 – ciemnobrązowe (ciemnopiwne)
4 – brązowe (piwne)
Oczy przejściowe albo mieszane:

Mieszanka pigmentów przybiera postać mniej więcej równomiernego rozmieszczenia barwników w tęczówce (głównie w postaci plamek) albo jasnej tęczówki otoczonej grubą brązową obwódką. Przy jaśniejszych odcieniach z niewielką
domieszką brązowego pigmentu w postaci niewielkich plamek lub wąskiej obwódki wokół źrenicy.

mieszane z przewagą ciemniejszych odcieni:

5,6 – jasnobrązowe (jasnopiwne), po angielsku okreslane jako amber eyes
7 – zielonawopiwne, po angielsku okreslane jako hazel eyes
mieszane z przewagą jaśniejszych odcieni:

8 – jasnozielone (albo zielono-niebieskie)
9,10 – ciemnoszare (z domieszką zielonego)
11 – szare
Oczy jasne:

12 – jasnoszare
13 – szaroniebieskie
14,15 – niebieskie
16 – jasnoniebieskie (błękitne)

Skala Michalskiego

Tak zwana Skala Michalskiego to system klasyfikacji kolorów oczu stworzony przez polskiego antropologa i etnografa, Władysława Michalskiego. Skala ta opiera się na systemie opisującym kolory oczu w terminach chromatycznych, tj. określa kolor oka jako kombinację dwóch odcieni: koloru tęczówki i barwy tła, czyli białka oka.

Według skali Michalskiego, kolor tęczówki może być opisany jako żółty (luteus), zielony (viridis), niebieski (caeruleus), szary (griseus), brunatny (fuscus) lub czarny (niger). Kolor tła jest określany jako biały (albus), jasny (clarus), ciemny (fuscus) lub mieszany (mixtus).

Każde połączenie koloru tęczówki i barwy tła odpowiada konkretnemu kolorowi oczu. Na przykład, oczu o tęczówce koloru szarego i tle jasnym opisuje się jako „szaro-jasne” zgodnie z tą skalą. Skala Michalskiego jest stosowana w antropologii, etnografii i medycynie, ale nie jest już tak popularna jak niektóre inne systemy klasyfikacji kolorów oczu.

Różnobarwność tęczówki

Różnobarwność tęczówki, zwana heterochromią, jest wadą wrodzoną, która dotyczy około 1% ludzi. Istnieją dwa rodzaje heterochromii: heterochromia iridis, gdy jedna tęczówka ma dwa różne kolory, i heterochromia iridius, gdy każda tęczówka ma inną barwę. W większości przypadków jest to wada genetyczna, ale czasami może być skutkiem choroby. Heterochromia nie powoduje żadnych dolegliwości, ale osoby, które chcą uzyskać jednolity kolor tęczówki, mogą nosić kolorowe soczewki kontaktowe. W niektórych przypadkach heterochromia towarzyszy innym zespołom wad. Ciekawostką jest, że wiele gwiazd cierpi na heterochromię, w tym Jane Seymour, Olivia Wilde i Kate Bosworth. W przypadku zauważenia różnicy w kolorze tęczówek, warto skonsultować się z okulistą, który zdiagnozuje, czy wada ta nie towarzyszy innej chorobie.

Makijaż a kolor oczu

Okazuje się, że połączenie koloru tęczówki z kolorem wykorzystanych do makijażu kosmetyków kolorowych ma znaczenie. Korzystając z kilku podstawowych zasad, możesz szybko wyczarować make up, który na pewno będzie pasował do Twojego oka! Jak dobierać kolory do tęczówek?

Cienie do powiek do oczu niebieskich

Jeśli chcemy podkreślić niebieską tęczówkę oka, warto sięgnąć po jasny lub wręcz przeciwnie, głęboki odcień błękitu lub granatu. Dobre będą także szarości i ich odcienie. Do niebieskiej tęczówki pasować będzie również kolor kontrastujący, pokrewny do żółci i pomarańczowego. Dobrym wyborem będą również miedziany lub złoty.

Cienie do powiek do oczu zielonych

Jakie kosmetyki kolorowe będą dobre dla oczu zielonych? Opcje są przynajmniej dwie. Ważne aby pamiętać, że cień do oczu musi różnić się od odcienia naszego koloru oczu – powinien być jaśniejszy lub ciemniejszy. Zamiast cieni można wykorzystać na przykład kredkę do oczu i narysować kreski.

Ludzkie oczy w wielu barwach
Ludzkie oczy w wielu barwach

Niespotykany Kolor” oczu masz…. czyli kultowy hit od Defis

W 2015 roku światło dzienne ujrzał kultowy przebój zespołu DEFIS, gwiazdy disco polo pt. Niespotykany kolor, bo o tym utworze mowa, to piosenka, którą dziś zna chyba każdy w Polsce, nie tylko fani tego gatunku muzycznego. Karol z zespołu Defis napisał piosenkę, która zawróciła w głowie nie tylko płci pięknej. Jak brzmią słowa tej kultowej piosenki? O jakim kolorze oczu mowa w tym utworze?

Zawsze myślałem, że żaden kolor oczu nie zaskoczy mnie
Były czarne, brązowe i zielone
I piosenki o nich śpiewane
A jednak przyszło mi spojrzeć w takie niespotykane

Niespotykany kolor oczu masz
Aż, aż oderwać wzroku dziś nie mogę
Taki nietypowe, oliwkowe
Tylko chce je mieć!
/2x

Cudowny uśmiech Twój przyśpiesza oddech mój
Drżą moje ręce, coraz szybciej bije serce
Zapobiec temu możesz tylko Ty
Ale tylko wtedy gdy, gdy zamienisz na, na jawę sny

Niespotykany kolor oczu masz
Aż, aż oderwać wzroku dziś nie mogę
Taki nietypowe, oliwkowe
Tylko chce je mieć!
/2x

Wiesz doskonale o czym ja śpiewam
Twoje oliwkowe oczy
Rzadko spotkane, nietypowe

Niespotykany kolor oczu masz
Aż, aż oderwać wzroku dziś nie mogę
Taki nietypowe, oliwkowe
Tylko chce je mieć!