Blady odcień fioletu, który jest delikatny i nieco różowy – tak w skrócie można określić kolor liliowy. Barwa ta powstaje poprzez połączenie koloru niebieskiego i czerwonego, przy czym w przypadku koloru liliowego dominuje kolor niebieski. Może mieć różne odcienie i intensywność, od jasnych i pastelowych po ciemniejsze i bardziej intensywne.
Liliowy jest często kojarzony z romantyzmem, marzeniami i tajemnicą, ale również z elegancją, prestiżem i ekskluzywnością.
Jaki to kolor liliowy HEX i RGB
Kolor liliowy to fioletowy odcień, który przypomina kolor kwiatów lilii. Notacja koloru liliowego w kodzie szesnastkowym (HEX) to #C8A2C8, a w notacji RGB to RGB(200, 162, 200).
Liliowy HEX #C8A2C8
Lilaróż a liliowy
Chociaż lilaróż i liliowy są bardzo do siebie podobne, w rzeczywistości to dwa różne kolory. Lilaróż to kolor, który powstaje z połączenia koloru fioletowego z kolorami różowymi. Jest to kolor pośredni między liliowym a różowym, który może mieć różne odcienie zależnie od proporcji i intensywności kolorów, z których się składa. Liliowy z kolei to kolor, który ma odcienie od jasnofioletowego do purpurowego.
Znaczenie koloru liliowego
W wielu kulturach liliowy symbolizuje duchowość, mistycyzm i transcendencję. Liliowy kojarzy się też z kreatywnością, intuicją i wyobraźnią. Często jest używany w reklamie produktów związanych z modą, sztuką i designem. Ponadto lila kojarzy się z luksusem, ekskluzywnością i elegancją. Liliowego często używa się w marketingu produktów premium takich jak perfumy, kosmetyki czy biżuteria.
To także kolor akceptacji i tolerancji dla odmiennych poglądów i stylów życia. Często łączy się go z ruchami społecznymi walczącymi o równouprawnienie i akceptację osób LGBT.
W psychologii kolorystyki kolor liliowy przywodzi na myśl nadzieję i optymizm. Może wprowadzać dobre uczucia i zwiększać motywację do działania.
Z czym łączyć kolor liliowy?
Liliowy jest chętnie wykorzystywany w designie, ponieważ łączy w sobie subtelność i elegancję. Z białym daje bardzo subtelny, delikatny efekt. Taki zestaw kolorystyczny wykorzystują np. graficy i projektanci stron internetowych. Liliowy dobrze komponuje się także z odcieniami szarości. Taki zestaw kolorów daje efekt elegancji i prostoty.
Z kolei turkusowy w połączeniu z liliowym daje bardzo orzeźwiający i nowoczesny efekt. Taki zestaw kolorów często stosuje się w projektowaniu produktów dla młodszych odbiorców. Lila dobrze komponuje się także z jasnymi odcieniami żółci. Ten zestaw kolorystyczny daje efekt radości i optymizmu, dlatego używa się go w projektowaniu reklam produktów dla dzieci.
Zielony – połączenie liliowego i zielonego koloru daje bardzo naturalny i harmonijny efekt. Taki zestaw kolorów sprawdza się w projektowaniu produktów związanych z ekologią i naturą. Z kolei kolor czerwony z liliowym daje bardzo odważny i dynamiczny efekt.
Moda w kolorze liliowym
Na lilę zrobiła się moda w 2022 roku, kiedy to PANTONE ogłosił, że kolorem roku będzie Veri Peri, który jest jego odcieniem.
Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu – Kolory roku według PANTONE.
Nagle wszystko było w tym kolorze i każdy zaczął go nosić. Różowo-fioletowy trafił do szaf niemal wszystkich. Liliowe były swetry, buty, koszulki. W designie panowała istna monochromatyczność.

Pastelowy fiolet – to delikatny odcień liliowego, który kojarzy się z wiosną i romantycznym stylem. W sezonie wiosenno-letnim warto postawić na sukienki, bluzki i spódnice w tym kolorze.
Jeśli nie chcesz całkowicie przesiąknąć liliowym kolorem, możesz postawić na fioletowe akcenty w postaci torebek, butów czy biżuterii. W ten sposób w łatwy sposób wprowadzisz do swojej stylizacji trendy kolorowe elementy. Masz świra na punkcie tego koloru? Postaw na liliowy total look. Zestaw różne odcienie liliowego w jednej stylizacji. Taki monochromatyczny look jest bardzo modny w sezonie wiosenno-letnim i może obejmować różne elementy garderoby, takie jak marynarki, spodnie, sukienki i topy.
Fioletowe wzory – w modzie pojawiły się również różne wzory i printy w kolorze liliowym, np. kwiatowe, geometryczne czy etniczne. Można je znaleźć na sukienkach, spódnicach, koszulach i bluzach. Liliowy kolor jest także popularny w makijażu. Można użyć liliowej szminki, cienia do powiek czy różu do policzków, aby dodać do stylizacji odrobinę koloru.
Wnętrza w kolorze liliowym
Liliowy kolor może być doskonałym wyborem na ściany w salonie. Jasne odcienie liliowego będą świetnie współgrać z bielą lub szarością, tworząc przyjemną, subtelnie kolorową atmosferę. Ciemniejsze odcienie liliowego można zastosować w małych ilościach jako akcenty, np. na jednej ścianie lub w postaci ozdobnych pasków. Ten kolor można wykorzystać do tapicerowania mebli, takich jak kanapy, fotele czy pufy. Liliowy kolor mebli będzie pięknie komponował się z bielą, szarością czy beżem. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie materiały tapicerskie do obicia. Dobrym wyborem będzie tkanina magic velvet w kolorze liliowym 2255.
Liliowy kolor można wykorzystać jako akcent w postaci dekoracji, takich jak poduszki, narzuty, zasłony, dywany czy obrazy. W ten sposób można dodać do salonu odrobiny koloru i ożywić jego wystrój, bez dużego nakładu pracy. Kolor ten można wykorzystać również w postaci lamp, abażurów lub innych elementów oświetlenia. Jasne odcienie liliowego będą tworzyć przyjemny, delikatny klimat, a ciemniejsze odcienie będą stanowiły interesujący kontrast do bieli lub szarości.
Liliowy w naturze
Rośliny w liliowym kolorze, takie jak np. fiołki afrykańskie czy orchidee to piękne kwiaty, które mają naturalny liliowy kolor. Nie może również zapomnieć o kwiatach bzu kwitnących w pięknym liliowym odcieniu. Nie bez powodu angielska nazwa tego krzewu to lilac.
Lilie to eleganckie kwiaty, które występują w wielu odmianach, w tym w kolorze liliowym. Ich intensywny zapach i piękny wygląd sprawiają, że są często wykorzystywane w bukietach i aranżacjach kwiatowych. Kolejną rośliną o liliowych kwiatach są hortensje. Hortensje liliowe są często wykorzystywane w bukietach ślubnych i jako ozdoba na uroczystościach.
Istnieją także róże w odcieniu liliowym. Są one popularne w bukietach i aranżacjach kwiatowych, a ich delikatny, romantyczny wygląd sprawia, że są często wykorzystywane na uroczystościach. Oprócz tego natura obdarzyła nas również piwoniami w kolorze liliowym. Piwonie liliowe są bardzo dekoracyjne i pięknie wyglądają w bukietach i aranżacjach kwiatowych.
Liliowy w sztuce
Liliowy to popularnym temat w sztuce impresjonistycznej, szczególnie w pracach francuskich artystów takich jak Claude Monet i Pierre-Auguste Renoir. Pod koniec XIX wieku, kiedy impresjonizm przeżywał swój szczyt, bez był bardzo popularnym kwiatem ogrodowym we Francji i innych krajach europejskich, a artyści tamtych czasów często włączali go do swoich obrazów.
Jednym z najbardziej znanych przykładów liliowego koloru w sztuce impresjonistów jest seria Monet „Lilie wodne i most japoński”, którą namalował w swoim ogrodzie w Giverny. Obrazy te przedstawiają mały most w stylu japońskim otoczony liliami wodnymi i bzami w różnych kolorach, w tym odcieniach fioletu i różu.

Impresjoniści byli znani z używania żywych, pełnych światła kolorów, a liliowy był idealnym tematem dla ich stylu. Miękkie, delikatne odcienie bzu i jego pachnące kwiaty zapewniły romantyczną, marzycielską jakość, która spodobała się impresjonistycznym malarzom i ich publiczności.