analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna – jaki kolor dla typu urody

Która kobieta nie chciałaby podkreślać swojego naturalnego piękna? Do tego właśnie potrzebna jest nam gruntowna analiza kolorystyczna, czyli badanie, którego obiektem jesteśmy my sami. Pomaga ono określić jakie kolory najlepiej do nas pasują i podkreślając nasze atuty. Wiele kobiet, a często także i mężczyzn, podświadomie wybiera barwy, które najlepiej współgrają z ich urodą. Z drugiej jednak strony bardzo często analiza kolorystyczna naprowadza na właściwe tory i pomaga rozkwitnąć. Zdecydowanie warto dowiedzieć się jak to wszystko działa. Zapraszam Cię do artykułu gdzie wyjaśnię czym jest analiza kolorystyczna, jakie wyszczególniamy typy urody oraz jakie kolory pasują najlepiej do jakich typów urody.

Analiza kolorystyczna – jak określić typ urody?

W dzisiejszym świecie, gdzie wygląd oraz to jak czujemy się we własnej skórze odgrywają bardzo dużą rolę, coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jakie kolory najlepiej do nich pasują. W tej dziedzinie kluczową rolę odgrywa zrozumienie własnej palety kolorów oraz identyfikacja typu urody. Dzięki temu bardziej świadome dobieramy ubrania, makijaż i dodatków. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zagadnieniu jakim jest analiza kolorystyczna oraz różnym typom urody. Dowiedzmy się, jakie kolory najbardziej komplementują poszczególne typy urody. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć, jak kolory wpływają na nasz wygląd oraz jak można wykorzystać tę wiedzę, aby podkreślić swoje atuty i stworzyć spójny, harmonijny wizerunek.

Analiza kolorystyczna jest procesem identyfikacji najbardziej korzystnych kolorów dla danej osoby na podstawie jej karnacji, koloru oczu i włosów. Pomocny w niej jest także kolor żył, jeżeli są one widoczne na nadgarstkach. Poprzez zrozumienie, które kolory komplementują naturalną barwę skóry, oczu i włosów, analiza kolorystyczna pomaga podkreślić urodę i stworzyć harmonijną, spójną wizję stylu.

Istnieje wiele metod analizy kolorystycznej, z których najpopularniejsze to sezonowa analiza kolorów. Zgodnie z nią typy urody pochodzą od pór roku. Mamy zatem: wiosnę, lato, jesień i zimę. Wykonuje się także analizę kolorów na bazie temperatury skóry, która określa, czy pasują do nas kolory ciepłe, chłodne, czy też neutralne.

Określenie typu urody rozpoczynamy od zidentyfikowania tonu skóry, koloru oczu i włosów. Osoby o ciepłym odcieniu skóry, które łatwo opalają się lub mają żółtawą bazę, są zazwyczaj określane jako „ciepłe”. Natomiast osoby o zimnym odcieniu skóry, które często opalają się na różowo, nazywane są „zimnymi”. Istnieją także osoby o neutralnym odcieniu skóry, które mają równowagę między ciepłymi a zimnymi tonami. Po zidentyfikowaniu odcienia skóry możemy przystąpić do analizy kolorów, które najlepiej będą współgrać z typem urody. Zatem do dzieła.

Test analiza kolorystyczna – typ ciepły, zimy czy neutralny?

Samodzielne określenie własnego typu urody można przeprowadzić przy użyciu kilku prostych metod. Po pierwsze, przyjrzyj się uważnie swojej skórze w naturalnym świetle. Jeśli widzisz, że Twoja skóra ma tendencję do opalania się na złocisty odcień, a Twoje żyły widoczne na nadgarstkach są zielonkawe, to prawdopodobnie masz ciepły typ urody. Z kolei jeśli zauważysz, że Twoja skóra ma różowe lub niebieskie tony, a Twoje żyły są bardziej niebieskie i fioletowe, to reprezentujesz zimny typ urody.

Warto także sprawdzić jak wyglądamy w złotej oraz srebrnej biżuterii. Ciepłym typom lepiej pasuje biżuteria w kolorze złoty. Osoby o zimnym typie urody lepiej prezentują się w biżuterii srebrnej. Jeżeli posiadasz zestawy w tym dwóch kolorach, sprawdź który lepiej współgra z Twoją urodą. To będzie sugestia do tego , którym typem urody jesteś. Następnie przyjrzyj się swoim oczom. Jeżeli są piwne, błękitne lub zielone i pojawiają się w nich złotawe plamki, to jest to przesłanka do tego, że jesteś typem ciepłym. Jeżeli natomiast twoje oczy są jasne, stalowo-szare, intensywnie niebieskie lub ciemnobrązowe bez ciepłych tonów, może to oznaczać, że jesteś typem chłodnym.

Innym sposobem na odkrycie „swoich kolorów” jest eksperymentowanie z różnymi barwami. Polega ona na przymierzaniu do twarzy różnych kolorów lub papieru i obserwowanie, które sprawiają, że Twoja skóra wygląda świeżo i promiennie, a które powodują, że gaśnie, czyli wygląda na zmęczona i ziemistą. Wymaga to wprawnego oka no i oczywiście dużej liczby materiałów w różnych kolorach. Jeżeli masz wątpliwości lub chcesz uzyskać bardziej szczegółową analizę, warto skonsultować się z profesjonalistą od analizy kolorystycznej. Obecnie wiele wizażystek oraz stylistek poszerza swoją ofertę o tę właśnie dziedzinę. Dysponują one specjalnymi zestawami chust oraz plansz. Specjalistka z tego zakresu pomoże Ci dokładnie zidentyfikować Twój typ urody i zaproponuje odpowiednią paletę kolorów.

4 typy urody – analiza kolorystyczna

Typy urody można podzielić na wcześniej omówione: ciepły i zimny. Poza nimi istnieje jeszcze typ neutralny. Ciepły typ urody charakteryzuje się karnacją o złocistych, ciepłych tonach. Osoby o tym typie urody opalają się szybko na brązowy lub złoty kolor. Często mają również ciepły odcień oczu, takie jak brązy, zieleń oliwkową lub złociste bursztyny, oraz ciepłe odcienie włosów, na przykład miodowy blond, ciepły brąz, włosy miedziane lub kasztanowe.

Zimny typ urody cechuje skóra o różowych, niebieskich lub oliwkowych tonach, która opala się na zimno, przyjmując różowy lub niebieskawy odcień. Osoby z zimnym typem urody najczęściej mają oczy niebieskie, szare i brązowe oraz zimne odcienie włosów, na przykład popielaty blond, ciemny brąz lub czarny.

Natomiast neutralny typ urody jest dość trudny do zidentyfikowania gdyż jest on połączeniem cech typu ciepłego i zimnego. Neutralna uroda charakteryzuje się równowagą między ciepłymi, a chłodnymi tonami skóry, oczu i włosów. Osoby o neutralnym typie urody mogą nosić zarówno ciepłe, jak i zimne kolory, choć zazwyczaj najlepiej wyglądają w neutralnych lub stonowanych odcieniach.

Typy kolorystyczne możemy podzielić przypasowując je do barw występujących w poszczególnych porach roku. Ciepłe typy urody to wiosna i jesień, chłodne zaś to lato i zima. Zobacz czy charakteryzują się poszczególne typy urody oraz jakie kolory będą odpowiednie dla poszczególnych z nich.

Analiza kolorystyczna pomaga określić typ urody i dzięki temu wybierać podkreślające urodę kolory

Kolory odpowiednie dla wiosny

Wiosna charakteryzuje się jasną, ciepłą karnacją. Tony jej skóry mają często delikatną, złocistą barwę. Osoby reprezentujące ten typ urody mają promienny i świeży wygląd, a ich skóra może mieć delikatne piegi lub rumieńce. Wiosenne typy urody mają zazwyczaj jasne, ciepłe odcienie włosów, takie jak miodowy lub złoty blond, złocisty kasztan lub rudość, oraz oczy o barwie miodu, zielone, niebieskie lub piwne.

Kolory, które najlepiej pasują do wiosny, to przede wszystkim jasne, ciepłe odcienie, które będą współgrać z ich naturalną paletą. Odcienie złota, koralu, brzoskwini, jasnej zieleni, turkusu czy delikatnego różu będą doskonałym wyborem dla wiosennych typów urody. Podkreślą one naturalny blask i energetyczny wygląd Pani Wiosny. Dodatkowo, pastelowe i jasne odcienie niebieskiego, fioletowego oraz kremowego również doskonale będą współgrać z tą paletą kolorów. Dodadzą one lekkości i świeżości do całego wizerunku wiosny. Tym samym powinna ona unikać ciężkich, przytłaczających kolorów, gdyż stłumią one jej naturalna urodę. Radosne, jasne tony pomogą paniom o wiosennym typie urody stworzyć harmonijną i promienną aurę, która podkreśli ich dyskretny urok.

Wiosenny typ urody świetnie wygląda w jasnych, czystych i nasyconych barwach

Lato – odpowiednie kolory

Lato ma zwykle delikatną, różowawą karnacją z chłodnymi tonami skóry. Osoby reprezentujące ten typ urody często mają skórę o różowym lub niebieskawym odcieniu, która opala się bardzo powoli. Ponad to może być podatna na wystąpienie oparzeń słonecznych. Włosy lata mają zazwyczaj chłodne odcienie, takie jak popielaty blond, jasny brąz lub ciemny blond. Oczy Pani Lata mają odcienie niebieskiego, szarego, zielonego lub piwnego.

Kolory, które będą współgrały z letnim typem urody, to przede wszystkim stonowane, chłodne odcienie. Przede wszystkim róż, fiolet, błękit, lawenda, mięta oraz delikatne odcienie szarości będą doskonałym wyborem dla letnich typów urody. Dzięki nim delikatna i subtelną elegancja lata zostanie pięknie podkreślona. Dodatkowo, pastelowe i jasne odcienie żółci i zieleni również doskonale będą współgrać z tą paletą kolorów, dodając lekkości i świeżości do całego wizerunku.

Lato powinno unikać intensywnych, ciepłych kolorów, a wybierać stonowane, chłodne barwy. Pomaga one osobom o typie urody lato stworzyć harmonijną i elegancką aurę.

Osoby reprezentujące typ urody lato dobrze wyglądają w jasnych, chłodnych, pastelowych kolorach

Zobacz też:

Modne kolory włosów

Kolory jesieni

Jesienny typ urody charakteryzuje się ciepłą, złoto-brązową karnacją oraz głębokimi, ciepłymi tonami skóry. Osoby reprezentujące ten typ urody często mają skórę o oliwkowych lub złocisto-beżowych odcieniach, która opala się łatwo, nabierając głębokiego, złocistego brązu. Włosy jesieni mają zazwyczaj ciepłe odcienie, takie jak miedziany, ciemny lub miodowy blond, kolor kasztanowy lub mahoniowy. Oczy Pani Jesieni mają intensywne odcienie brązu, orzecha włoskiego, zieleni lub złota.

Do osób reprezentujących jesienny typ urody pasują głębokie, ciepłe odcienie. Należą do nich przede wszystkim brązy, kolor pomarańczowy, musztardowy, złoty, ceglasta czerwień, oliwkowa zieleń oraz intensywne odcienie bordo. Wszystkie będą doskonałym wyborem dla jesiennych typów urody, podkreślając ich naturalne ciepło. Dodatkowo jesień dobrze wygląda w kolorach ziemi oraz intensywnych odcieniach żółci. Osoby o tym typie urody powinny unikać zbyt jasnych, chłodnych kolorów, gdyż ich cera będzie wyglądać na szarą. Wybierając barwy z jesiennej palety stworzą harmonijną całość z kolorem skóry, oczu oraz włosów.

Osoby reprezentujący jesienny typ urody najlepiej wyglądaja w naturalnych nasyconych barwach takich jak brązy, pomarańcze, żółcie, piaskowe beze i złamane zielenie

Typ urody zima – kolory

Typ urody zima charakteryzuje się jasną, porcelanową karnacją oraz chłodnymi tonami skóry. Osoby reprezentujące zimowy typ urody często mają skórę o różowych lub niebieskawych odcieniach, która może być również bardzo blada lub oliwkowa. Włosy zimy mają zazwyczaj naturalnie ciemne odcienie, często występuje ciemny brąz, czerń lub platynowy lub popielaty blond. Oczy zimy mogą mieć intensywne odcienie niebieskiego, szarego, zielonego lub brązowego, ale bez ciepłych tonów na tęczówce.

Barwy najlepiej pasujące do zimowego typu urody, to głębokie, chłodne odcienie. Można je również określić jako czyste lub podstawowe kolory. Będą to odcienie czerni, granatu, szarości, fioletu. Poza nimi także niebieski oraz intensywne odcienie różu i fuksji będą doskonałym wyborem dla zimowych typów urody, podkreślając ich elegancję i urodę pełną kontrastów. Dodatkowo pięknie będą na zimie prezentować się odcienie bieli oraz srebra. Dodadzą one świeżości i chłodu do całego wizerunku. Osoby o zimowym typie urody powinny unikać barw o ciepłym zabarwieniu oraz złotych tonów. Intensywne, chłodne barwy pomogą osobom o zimowym typie urody stworzyć wyrafinowaną i przyciągająca spojrzenia aurę.

Osoby w typie kolorystycznym zima dobrze wyglądają w czystych, nasyconych, kontrastowych kolorach

Po co robić analizę kolorystyczną?

Analiza kolorystyczna jest niezwykle przydatnym narzędziem w procesie kształtowania wizerunku i stylu osobistego. Dzięki niej możemy odkryć lub usystematyzować naszą wiedzę o tym, które kolory są dla nas najbardziej korzystne. Później natomiast możemy tę wiedze wykorzystać. Dzięki temu wybór ubrań, makijażu, czy dodatków będzie znacznie prostszy.

Dzięki zrozumieniu, które kolory komplementują nasz kolor skóry, oczu i włosów, analiza kolorystyczna pozwala podkreślić naszą naturalna urodę. Jednocześnie uczy w jaki sposób ukryć ewentualne niedoskonałości i stworzyć spójną, harmonijną wizję stylu. Dzięki analizie możemy odkryć, które kolory sprawiają, że nasza skóra wygląda świeżo i promiennie, a które mogą sprawiać, że wydajemy się zmęczeni. Dodatkowo może ona pomóc w zakupach. Dzięki świadomości jakie kolory są dla nas dobre dobieranie ubrań i dodatków będzie znacznie szybsze i zdecydowanie bardziej efektywne. Unikniemy niefortunnych wyborów kolorystycznych i zbudujemy wymarzoną garderobę w której rzeczy do siebie pasują. To z kolei jest bardzo ważne w procesie budowania pewności siebie.