Kolor szafirowy

Głęboki odcień niebieskiego, który może mieć różne intensywności i tonacje to właśnie kolor szafirowy. Swą nazwę zawdzięcza kamieniowi szlachetnemu – szafirowi, o charakterystycznym ciemnoniebieskim kolorze. Podobnie jak kamienie szlachetne, szafir kojarzy się z elegancją, luksusem i prestiżem.

Skąd pochodzi nazwa koloru?

Szafiry to kamienie szlachetne pochodzące z grupy minerałów zwanej korundami. Występują w skałach metamorficznych, magmowych i osadowych. Najwięcej szafirów wydobywa się w krajach takich jak Mjanma, Sri Lanka, Tajlandia, Indie, Australia, Tanzania i Kenia.

Są piękne i bardzo rzadkie. Ich nazwa pochodzi od stgr. σάπφειρος sappheiros, w starożytności oznaczała przede wszystkim lapis-lazuli. Grecka nazwa została zapewne przejęta z języków semickich. W naturze spotyka się także kamienie w kolorze żółtym, zielonym, różowym, fioletowym, białym i czarnym.

szafiry kamienie szlachetne

Te niebieskie szafiry przeważnie mają głęboki błękitny kolor i to właśnie on nazywa się szafirowym. Kolor szafirowy może mieć różne odcienie, od jasnego i delikatnego niebieskiego po intensywny i głęboki niebieski z wyraźnymi tonami fioletu lub zielonego. Intensywność koloru może również różnić się w zależności od źródła światła i sposobu postrzegania. Szafiry stosuje się w biżuterii, w elektronice, a także w przemyśle laserowym. Są cenione ze względu na swoją twardość, odporność na zarysowania oraz intensywny kolor.

Kolor szafirowy RGB i HEX

Kolor szafirowy to odcień niebieskiego o intensywności podobnej do koloru szafiru. Notacja koloru szafirowego w kodzie szesnastkowym (HEX) to #0F52BA, a w notacji RGB to RGB(15, 82, 186).

Szafirowy HEX #0F52BA

Szafirowe oczy

Wyrażenie „szafirowe oczy” odnosi się do jasno-niebieskiego koloru oczu, który przypomina błękit naturalnego szafiru. Osoby posiadające takie oczy mają często jasną karnację, a ich włosy i brwi są zwykle ciemne.

Oczy szafirowe nie są tak powszechne jak na przykład oczy brązowe, zielone czy szare, co sprawia, że ​​są one uważane za dość rzadkie i unikalne. Szafirowe oczy pojawiają się zwykle u osób o dziedziczeniu genetycznym, które odpowiada za ich kolor.

Uważa się, że osoby z takimi oczami są szczególnie inteligentne, tajemnicze i zmysłowe. Szafirowe oczy są również często kojarzone z morską tajemnicą, spokojem i harmonią.

Natura w kolorze szafiru

W przyrodzie nie istnieją zwierzęta w kolorze szafiru, ponieważ szafir to kamień szlachetny, a nie naturalny pigment. Niemniej jednak, niektóre zwierzęta są nazywane „szafirowymi” ze względu na swoje niebieskie, błękitne lub turkusowe ubarwienie, które może przypominać kolor szafiru. To samo tyczy się roślin i ich niebieskich kwiatów.

Zwierzęta w kolorze szafirowym

Przykładem zwierząt o szafirowym umaszczeniu są niektóre gatunki ptaków, takie jak chwostka szafirowa oraz papuga modrolotka szafirowa i piona niebieskogłowa.

Także wśród owadów nie brakuje osobników z tym kolorem. Na przykład pięknie wybarwiony myscelia cyaniris – motyl o ciemnoniebieskich skrzydłach.

Rośliny w odcieniu szafiru

Z roślin musimy nadmienić kwiaty z rodziny szparagowatych o nazwie szafirki. Są to niewielkie rośliny cebulowe wytwarzające gęste grona kuleczkowatych, niebieskich kwiatów.

Szafirowy w modzie

W modzie kolor szafirowy jest szczególnie popularny w sezonie jesienno-zimowym, ale jest to także kolor, który można nosić przez cały rok. Szafirowe sukienki, spódnice, bluzki, torebki i buty są teraz bardzo modne, a szafirowe biżuterie, takie jak pierścionki, kolczyki i naszyjniki, dodają elegancji każdej stylizacji.

Połączenie koloru szafirowego z bielą tworzy elegancki i klasyczny look. Można na przykład zestawić szafirową sukienkę z białymi szpilkami lub marynarkę w kolorze szafiru z białą koszulą. Szafirowy wygląda pięknie także w połączeniu ze srebrnymi lub platynowymi akcentami. Można na przykład nosić srebrną lub platynową biżuterię z szafirowymi kamieniami (jeśli cię na to stać).

szafirowy kolor w modzie

Kolor szafirowy dobrze komponuje się z kolorami ciemnymi, w szczególności z czarnym. Zestawienie szafirowej sukienki z czarnymi szpilkami lub czarną torebką to dobry wybór na eleganckie wyjście. Ale ten kolor dobrze wygląda także w połączeniu z akcentami w kolorze złotym. Na przykład można nosić złote dodatki do szafirowej sukienki lub marynarki. Szafir świetnie wygląda z delikatnymi odcieniami beżu lub kremowymi, szczególnie w połączeniu z naturalnymi tkaninami, takimi jak len lub bawełna.

Wnętrze w odcieniach szafirowych

Kolor szafirowy to jeden z najmodniejszych kolorów w dekoracji wnętrz i w modzie w ostatnich latach. Byłby nim nadal, gdyby PANTONE nie wybrało w 2023 kolorem roku Viva Magenta.

Kolor szafirowy nadaje się doskonale na ściany, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać elegancki i szlachetny wygląd w pomieszczeniu. Można na przykład pomalować jedną ścianę lub cały pokój w kolorze szafiru. Szafki, komody, krzesła, a nawet sofy i łóżka w kolorze szafiru to świetny wybór dla tych, którzy chcą dodać do swojego wnętrza trochę koloru i stylu. Akcenty w kolorze szafiru, takie jak poduszki, narzuty, zasłony, dywany, lampy, obrazy i dekoracje, dodają pomieszczeniu charakteru. Zestaw jasne poduszki z granatowymi lub szafirowymi, aby stworzyć interesujący kontrast.

Malarstwo z kolorem szafirowym w roli głównej

Jeśli chodzi o sztukę, wszelkie odcienie niebieskiego są często wykorzystywane przez artystów. Wszak Picasso miał swój słynny okres błękitny, podczas którego powstało wiele dzieł z niebieskim w roli głównej.

Impresjoniści kochali kolory – w tym szafirowy. Słynny obraz Renoira Huśtawka przedstawia scenę rodzajową z kobietą w białej sukni z szafirowymi kokardami. Sama scena odbywa się w niebieskawym półcieniu. Ogólnie nie jest to jedyny przykład płótna Renoira, na którym postacie ubrane są w szafiry. Na obrazie W ogrodzie centralnie usytuowana postać kobieca siedzi w ciemnoszafirowej sukni.

kobieta na obrazie w szafirowej sukni
August Renoir, Huśtawka

Z rodzinnego podwórka zauważyć należy Stanisława Wyspiańskiego, który tworzył piękne pastele. Wśród jego prac znajdujemy wiele autoportretów o przenikliwym spojrzeniu szafirowych oczu. Wyspiański popełnił nawet swój autoportret w pastelach, który zatytułował Autoportret szafirowy właśnie. Ukazuje on artystę na szafirowym tle.

autoportret szafirowy Wyspiański
Stanisław Wyspiański, Autoportret szafirowy