fuksja kolor

Fuksja czy fuchsia

Gdy jesteśmy zdeterminowani, by poszukać konkretnych informacji o fuksji, wpisując tą frazę w wyszukiwarkę Google możemy dosłownie dostać spazmów. Wszystko i nic. Jak w gąszczu bzdur i ofert znaleźć konkretne informacje o tym kolorze? O jego pochodzeniu, znaczeniu i wartości w designie szeroko pojętym? Spłycana do mocnego różu fuksja, to iście szlachetny kolor, który ma bardzo ciekawą historię.

Fuksja kolor – od czego wszystko się zaczęło?

Fuksja to kolor, który od lat podbija serca nie tylko kobiet. Jest żywy, piękny, bardzo energetyzujący. Znakomicie sprawdza się zarówno w segmencie moda/uroda, jak i we wnętrzach. Znamy go doskonale z natury – istnieją wszak kwiaty z gatunku fuksja. Nie do końca jednak wiemy, czy to właśnie kwiatom kolor ten zawdzięcza swoją nazwę. Istnieje wiele teorii na ten temat. Jakie tajemnice skrywa fuksja? Co warto o niej wiedzieć? Na pewno dużo więcej, niż podaje polska Wikipedia, czyli, że jest to kolor będący połączeniem barwy niebieskiej i czerwonej.

Fuksja w literaturze funkcjonuje pod różnymi nazwami. Nazywana jest często również fuchsią i magentą. Potocznie wspomina się fuksję jako kolor cesarzy rzymskich. Historycy sztuki twierdzą, że kolor ten zawdzięcza swą nazwę bitwie pod Magnetą. Purpurowo-fioletowe mundury, które nosili wojskowi strony francuskiej, przesiąknięte krwią miały bowiem przypominać kolor fuksji. Choć jest to teoria brutalna i raczej smutna, zdaje się być bardzo wiarygodną.

Magenta to niewielkie miasteczko w pólnocno-zachodnich Włoszech. W 1859 roku w czasie drugiej wojny o niepodległość Włoch, wojska francuskie i włoskie pokonały wojska austriackie pod Magentą. Starcie było bardzo krwawe, życie straciło ponad siedem tysięcy ludzi. W niedługim czasie po bitwie, odkryto zupełnie nowy rodzaj barwnika (fioletowo-różowego), który wykonany był ze smoły węglowej. Kolor nazwano fuksynem, z czasem uproszczono na fuksynę. Twórcą barwnika opatentowanego w 1859 roku był francuski chemik Francois Emmanuel Verguin. Kolor miał jednak otrzymać swoją drugą nazwę – MAGENTA – właśnie ze względu na bitwę pod Magentą. Pisarz i badacz, Philip Ball uważa, że kolor ten symbolizuje zwycięstwo armii francuskiej w tej krwawej bitwie.

Gerolamo Induno, BITWA POD MAGENTĄ, 1861

Fuksyna

Fuksyna, zwana również rozaniliną to mieszanina organicznych związków chemicznych z grupy barwników trifenylometylowych oraz jednocześnie anilinowych, która składa się z chlorowodorków pararozaniliny, rozaniliny i wyższych homologów zawierających 2 bądź 3 pierścienie toluidynowe. Brzmi kosmicznie? To po prostu nasza ukochana fuksja i jej barwnik. Fuksyna charakteryzuje się czerwonym kolorem oraz zielonym, metalicznym połyskiem. Fuksynę pierwotnie stworzył Jakub Natanson w 1856 roku. Potem w 1858 roku z innych składników uzyskał ją August Wilhelm von Hofmann. Ostatecznie opatentował ją w 1859 roku Francois Emmanuel Verguin.

Jaki to kolor fuksjowy?

Najprościej rzecz ujmując, fuksja to połączenie barwy czerwonej i niebieskiej w proporcji 1:1. Dzięki temu, jest ona w takim samym stopniu ciepła, jak i zimna. Fuksji bardzo blisko do koloru amarantowego, purpurowego, burgundowego. Niektórzy ludzie mają poważny problem z rozróżnieniem tych barw. Fuksja jednak jest niezwykle żywa, nasycona, wyróżniająca się na tle tych kolorów. To wyjątkowa energetyczna barwa. Potocznie uchodzi za bardzo kobiecy kolor – nic bardziej mylnego. Nowoczesne trendy pokazują, że jest to kolor równie dobry dla kobiet, jak i mężczyzn.

Mężczyzna w stylizacji w kolorze fuchsia
Mężczyzna w stylizacji w kolorze fuchsia

Świadomość

O fuksji jako o kolorze zaczęło być głośno dopiero na początku lat 90-tych XIX wieku. Wcześniej określenie fuksja niemal zawsze odwoływało się do kwiatów. W dziewiętnastowiecznym lesie wśród prawdziwych drzew fuksji, sporządzona została notatka – z dnia 6 stycznia 1895 roku. W Daily News of London kwiaty fuksji opisano jako jasnofuksjowe – czerwonawe z domieszką niebieskiego. I właśnie to nowe poczucie koloru sprawiło, że fuksja z przytupem weszła na salony. Magazyny lat 90 tych XIX wieku zapowiadały, że będzie to najmodniejszy kolor nowych damskich sukienek i czapek. Trend modowy na fuksję wyraźnie było widać w czasie Grand Prix de Paris w 1893 roku. Kobiety, które pojawiły się na wydarzeniu, ubrały się w dostojne suknie właśnie w tym kolorze.

Ze względu na popularność rośliny ”fuksja’ oraz zbieżność koloru jej kwiatów z kolorem fuksja, potocznie przekazywano informację, że nazwa koloru wzięła się od właśnie kwiatów fuksji. Niestety prawda jest zgoła odmienna. Kwiaty fuksji są znane od wielu lat. Występują w bardzo zróżnicowanej gamie kolorów – od indygo przez czerwony, różowy, biały, fuksjowy nawet do odcieni pomarańczu i łososiowego. Dzisiejsi znawcy dosłownie irytują się na myśl o tym, że głęboką, zmysłową fuksję interpretowano kiedyś jako wyblakły fiolet czy kolor stęchłego kwiatu.

W latach 30-tych XX wieku fuksja zaczyna funkcjonować jako osobny, zdefiniowany kolor. W wydanym w 1930 roku Słowniku Kolorów (The Dictionary of Color), Aloys Maerz i Morris Paul skodyfikowali fuksję/magentę jako kolor dla odważnych projektantów, wyznaczników trendów.

Psychologia i znaczenie koloru fuksja

Fuksja to bardzo wyrazisty kolor, ale wbrew pozorom wcale nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób odważnych. Jest to odcień, który albo się kocha, albo się nienawidzi. Wzbudza kontrowersje i z całą pewnością należy do krzykliwych barw. Jako kolor informuje odbiorcę o tym, że ma do czynienia z osobą „twardą” i wytrzymałą. Kolor fuksji oznacza witalność, odwagę, piękno i kreatywność.

Fuksja uznawana jest za kolor młodzieńczy i dodający pewności siebie. Energia przekazywana przez fuksję to namiętność, szlaeństwo zmysłów. Takie odcienie jak fuksja, mają moc podwyższania ciśnienia krwi i tętna. Motywują, rozwijają kreatywne myślenie.

Rodzaje i odmiany koloru fuksji

  • Czerwony fioletowy – ta barwa została usystematyzowana w Przewodniku Koloryzacji autorstwa Rosy Gallego i Juana Carlosa Sanza – jest to słownik kolorów z 2005 roku, który największą popularnością cieszy się w krajach latynoamerykańskich. W języku hiszpańskim jest uznawana za jeden z głównych odcieni fioletu.
  • Fuksja francuska – jest to dobrze znany kolor fuksji, który we Francji funkcjonuje jako fuksja francuska.
  • Starożytna fuksja lub Fuksja Antyczna – jest to stary kolor fuksji, który ma zarejestrowane użycie jako nazwa koloru w języku angielskim w 1928 roku. Podstawą tej barwy jest Plochere Color System. Na podstawie tego systemu projektanci wnętrz od lat 50-tych XXI wieku przygotowują szkice kolorystyczne swoich projektów.
  • Fuchsia pink – to kolor oznaczony przez Pantone jako kolor roku 2001.
  • Głęboka fuksja – to odcień fuksji zarezerwowany przez firmę Crayon na potrzeby odcienia kredki.
  • Fandango – jest to kolor uznawany za fuksję, a jego użycie po raz pierwszy odnotowano w języku angielskim w 1925 roku.

Fuksja w malarstwie

Kolor fuksjowy w malarstwie pojawia się dziś nader często. Był wykorzystywany również dawniej, jednak z nieco mniejszą świadomością. Uważa się, że ruch fowistów był pierwszą grupą twórczą, która świadomie wykorzystała fuksję w swoich obrazach. Kolor jest niezwykle ekspresywny i pozwalał wzbudzać w odbiorcy emocje, jakich nie generował żaden inny do tej pory kolor. Fuksję znajdziemy między innymi na obrazach Henriego Matissa, Fridy Kahlo czy Paula Gaugina.

Henri Matisse, CONVERSATION, 1938
Paul Gaugin, PORTRET MARIE LAGADU, 1890
Maurice Denis, ONDE, 1916

Tkaniny w kolorze fuksji

Tkanina w kolorze fuksji

Kolor fuksji i jej odcienie to znakomity pomysł również na tkaniny. Materiały i tekstylia w tym kolorze sprawdzą się w wielu branżach – tak odzieżowej, wykończeniowej, dekoracyjnej jak i meblarskiej. Bielizna w kolorze fuksji, sukienki magenta, a może ultra różowy fotel uszak? W kolorze fuksji wszystko będzie prezentować się fantastycznie! Zmysłowo, energetycznie, nowocześnie.

Fuksja kwiat – co ma wspólnego z kolorem?

Ułanka czyli fuksja to roślina z rodziny wiesiołkowatych. Obejmuje aż 108 gatunków. endemicznie rośliny występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Spoza tego rejonu kilka gatunków pochodzi z Nowej Zelandii i Tahiti. Fuksje rosną głównie w formacjach leśnych i zaroślowych. Ptakami zapylającymi są głównie przedstawiciele rodzin kolibrowatych.

Kwiat fuksji

Fuksje coraz częściej uprawiane są jako rośliny ozdobne, głównie odmiany mieszane. W klimacie umiarkowanym, w tym w Europie szczyty popularności bije odmiana magellańska. Nazwa kwiatów pochodzi wbrew pozorom nie od ich barwy, a od niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. Nadał ją w XVII wieku Charles Plumier.

Fuksje uprawia się ze względu na zwisające kwiaty – głównie w pojemnikach na balkonach, werandach, w ogrodach. Uprawiane są głównie kultywary, które są mieszańcami międzygatunkowymi. Odmiany te, ze względu na to, że ciężko ustalić ich pierwotne pochodzenie, najczęściej nazywa są fuksjami mieszańcowymi.

Kolor kwiatów fuksji może powodować podejrzenia, że roślina ta swoją nazwę zawdzięcza barwie. Powinno być jednak na odwrót, zwłaszcza, że roślina została wcześniej „zarejestrowana”.

Fuksja magellańska

Fuksja magellańska czyli odmiana Riccartoni to mrozoodporny gatunek fuksji. Charakteryzuje się bardzo dużą mrozoorpodnością oraz zdolnością do przetrwania w gruncie w klimacie Polski. Osiąga do 1,2 metra wysokości i nawet 100 cm średnicy. Ta odmiana jest jedną z nielicznych, którą bez problemu da się hodować w klimacie europejskim.

Fuksja w modzie

W modzie fuksja najczęściej kojarzy się z damskimi garniturami, letnimi sukienkami, sportowymi bluzami, bielizną, a także coraz częściej okryciami wierzchnimi. Wachlarz odzieży w kolorze fuksjowym jest bardzo duży, gdyż jest to kolor bardzo doceniany przez kobiety, a ostatnimi czasy także przez mężczyzn. Ubrani w fuksję dostajemy „energetycznego kopa”. Warto korzystać z nich zwłaszcza w pochmurne dni.

fuksja w modzie

Komu pasuje fuksja?

Powszechnie uważa się, że kolor fuksja najlepiej prezentuje się na zimnych typach urody, jednak nie oznacza to, że nie mogą po niego sięgać kobiety o jasnej karnacji i włosach. Wszystko zależy od tonów koloru, a dokładnie od tego, czy są one zimne, czy ciepłe, fuksja będzie pasować do różnych typów urody. Kobiety o ciemnych włosach, ciemnych oczach i jasnej cerze będą świetnie prezentowały się w tym kolorze. Pięknie ożywi on i rozjaśni ich cerę. Jesienne typy urody także mogą eksperymentować z tym kolorem zwłaszcza, jeżeli ich skóra jest opalona. Co ważne nawet jeżeli mocny, energetyczny róż nie bardzo pasuje do Twojej urody, nie rezygnuj z niego. Kluczem jest, aby nosić go dalej od twarzy. Postaw wtedy na spódnicę lub spodnie lub dodatki w kolorze fuksji.

Zobacz także – Kolor czerwony

Sukienka fuksja – najmodniejszy róż lat 90-tych

To coś dla kobiet, które lubią wyraziste stylizacje. Sukienki w kolorze fuksji powracają niemal co sezon w wersjach mini, midi i maxi. Warto pamiętać, że dodatki do takiej sukienki powinny być minimalistyczne np. beżowe lub brązowe sandałki. Z drugiej jednak strony do różu świetnie pasują wzory etno np. na dużej torbie shopperce lub dodatki w tym stylu, jak sandały z pomponami i frędzlami. Na większe wyjścia postaw na złote szpilki i biżuterię w tym samym kolorze. Świetnie zagrają one z sukienką w kolorze różu.

Fuksja dale mnóstwo możliwości stylizacyjnych. Pięknie wygląda damski garnitur w tym kolorze, jak również sportowa bluza z kapturem. W sukience w kolorze fuksji z pewnością poczujesz się bardzo kobieco.

Paznokcie w kolorze fuksja

Paznokcie w kolorze fuksji

Jak łączyć ubrania w kolorze fuksji

W zależności od tego, czy chcesz, aby rzecz w kolorze fuksji, którą nosisz grała pierwsze skrzypce, łącz ją z bielą. Podkreśli ona odcień i energię naszego różu. Urodę różu podkreśli także granat, szarość i czerń, a nawet butelkowa zieleń. Połączenia te będą dosyć stonowane, o ile można użyć takiego określenia w przypadku fuksji. Kolor ten pięknie gra również z czerwienią i kolorem pomarańczowym – są to połączenia zdecydowanie zwracające uwagę. Można określić je nawet jako zaczepne i drapieżne.

Fuksja w domu – fuksja we wnętrzach

Tak jak w sztuce, naturze i modzie, również we wnętrzach fuksja odnajduje się doskonale. To piękno samo w sobie. Jako kolor wiodący lub wyróżniający – i w takiej i takiej opcji odnajdzie się doskonale. Wbrew powszechnie panującej opinii, fuksja nie jest kolorem tylko dla odważnych. To kolor, który może być zmienić Twoje postrzeganie innych barw, w zależności od tego z czym go zestawisz. Oczywiście, zastosowanie tego koloru we wnętrzach wymaga wyczucia albo przynajmniej pewnego przemyślenia sprawy, jednak aranżacje wykorzystujące fuksję we wnętrzach to zdecydowanie ekscytujące projekty.

Fuksja jest kolorem, obok którego po prostu nie da się przejść obojętnie. Choć nie jest to kolor przeznaczony do total looków, a raczej na wyróżniające dodatki i akcenty, nic nie stoi na przeszkodzie by był to motyw przewodni całej stylizacji domu czy mieszkania, który połączy pomieszczenia koncepcyjnie. Kolor fuksjowy może być wyborem na barwy ściany, jednak pamiętajmy, że nie do każdego wnętrza – na pewno nie tam, gdzie będziemy chcieli się wyciszyć i zrelaksować. Fuksja pobudza, działa energetyzująco – nada się do salonu, łazienki, biura.

Fuksja – z czym łączyć?

Zastosowanie fuksji we wnętrzach to wyzwanie, jednak odpowiednie zgranie kilku barw da spektakularny efekt. Fuksja bardzo dobrze komponuje się z bielą i czernią, a także srebrem i szarościami. Mądrze połączone odcienie fuksji i świeżej zieleni również dadzą fajny orientalny klimat. Elementy wyposażenia wnętrz w kolorze fuksji powinny być dobrze oświetlone – inaczej zabraknie efektu WOW. Odważnym połączeniem, które daje spektakularny efekt jest połączenie fuksji i kobaltu.

Fuksja będzie dobra do nowoczesnych wnętrz, tych utrzymanych w stylu orientalnym, ale i glamour.

Kolor amarantowy a fuksja

Często pojawiają się także dywagacje na temat tego, czy dana barwa jest jeszcze fuksją czy już amarantem. Są to pytania, które niejednokrotnie zadają sobie osoby w trakcie remontu, projektanci mody, a nawet stylistki paznokcie i ich klientki. Kolory są do siebie bardzo podobne, jednak dzielące je subtelne różnice sprawiają, że można oddzielić fuksję od amarantu.

Ciekawe jest to, że uważa się, że oba te kolory wzięły swoje nazwy od roślin. I o ile amarantowy i amarantus są raczej bezsprzeczne, o tyle przy kolorze fuksjowym takiej pewności mieć już nie możemy.

Fuksja w grafice komputerowej i poligrafii

Również w sferze internetu, informatyki czy programowania fuksja to wyjątkowy kolor. Między innymi dlatego, że magenta jest jednym z 3 najważniejszych dla kodowania kolorów barwnikiem. W standardzie HEX (trójka heksadecymalna czyli system szesnastkowy) fuksja to po prostu #FF00FF, natomiast biorąc pod uwagę model RGB, fuksja to R: 255 G: 0 B: 255. Z kolei w języku html można wykorzystać po prostu nazwę koloru: fuchsia.

W formacie kolorów CMYK, który wykorzystywany jest w poligrafii, fuksja to C: 0 M:100% Y: 0 K: 0.

Najpopularniejsze odcienie fuksji i magenty w formie kodów:

  • Fuchsia: Hex #ff00ff | RGB 255,0,255 | CMYK 0,100,0,0
  • Hot Pink: Hex #ff69b4 | RGB 255,105,180 | CMYK 0,59,29,0
  • Deep Pink: Hex #ff1493 | RGB 255,20,147 | CMYK 0,92,42,0
  • Dark Magenta: Hex #8b008b | RGB 139,0,139 | CMYK 0,100,0,45
  • Neon Fuchsia: Hex #fw59c2 | RGB 254,89,194 | CMYK 0,65,24,0
  • Fashion Fuchsia: Hex #f400a1 | RGB 244,0,161 | CMYK 0,100,34,4
  • Deep Fuchsia: Hex #c154c1 | RGB 193,84,193 | CMYK 0,56,0,24
  • Antique Fuchsia: Hex #915c83 | RGB 145,92,131 | 0,37,10,43

Kolor roku 2001: Fuchsia rose czyli różana fuksja

O tym, że fuksja to wyjątkowa barwa wie również samo Pantone Color Institute, który wyznacza od lat trendy projektowania w każdym wymiarze. Od 2000 roku, co roku instytut ogłasza tzw. Kolor Roku. W 2001 roku tym kolorem ogłoszona została Fuchsia Rose (#C74375), która jest złamaną wersją fuksji. Kolor ten kojarzony głównie ze zmysłowością wyrażał nową energię i siłę kobiecości.

Kolor roku 2021 – FUCHSIA ROSE