Kolor stolca, czyli co mówi o Tobie Twoja kupa

Obserwowanie koloru, konsystencji i formy stolca może dostarczyć istotnych informacji o stanie naszego zdrowia, dlatego regularne monitorowanie funkcji organizmu jest zalecane. W medycynie stosuje się bristolską skalę oceny kształtu kału pacjenta. Warto także uwzględnić porę i częstotliwość wypróżnień. W tym artykule najbardziej interesuje nas kolor stolca i to jemu poświęcimy najwięcej uwagi.

Od czego zależy kolor stolca?

Kolor stolca odzwierciedla różnorodne aspekty zdrowia oraz procesów zachodzących w organizmie. Zazwyczaj ma on odcień brązowy, spowodowany przede wszystkim obecnością bilirubiny – żółciowego barwnika wydalniczego. Jednakże zmiany w kolorze stolca mogą wskazywać na różne stany zdrowotne.

Kolor stolca jest zależny od różnych czynników, w tym od:

 1. Obecności barwników pokarmowych. Barwniki zawarte w pożywieniu, takie jak chlorofil, czyli zielony pigment roślinny, mogą nadawać stolcowi zielony odcień. Podobnie spożycie warzyw liściastych czy barwników spożywczych.
 2. Procesów trawiennych. Produkty przemiany materii, takie jak bilirubina (żółciowy barwnik) i sterkobilina, które powstają w przewodzie pokarmowym podczas trawienia, mogą nadawać stolcowi charakterystyczny brązowy kolor.
 3. Przyswajania tłuszczów. Zaburzenia w przyswajaniu tłuszczów mogą prowadzić do zmiany koloru stolca, np. nadawania mu pomarańczowego odcienia.
 4. Działania wątroby i układu żółciowego. Problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi mogą wpływać na barwę stolca. Na przykład, zastoje żółci mogą powodować białawy lub gliniasty kolor stolca.
 5. Krwi w stolcu. Obecność krwi w stolcu może nadawać mu czerwony, czarny lub inny niestandardowy kolor, w zależności od pochodzenia krwawienia.
 6. Stężenia żelaza. Spożywanie dużych ilości żelaza może wpłynąć na kolor stolca, powodując jego zmianę na ciemnobrązowy lub nawet czarny.
 7. Zakażeń lub chorób przewodu pokarmowego. Niektóre infekcje czy choroby przewodu pokarmowego mogą wpływać na barwę stolca poprzez zmiany w procesach trawiennych lub wchłanianiu substancji.
 8. Leków i suplementów. Niektóre leki, suplementy diety lub substancje chemiczne mogą wpływać na kolor stolca.

Warto zauważyć, że niektóre zmiany koloru stolca mogą być normalne, szczególnie jeśli są krótkotrwałe i związane z dietą. Jednakże, istnieją też zmiany, które mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne, dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na te niestandardowe i skonsultowanie się z lekarzem, jeśli zachodzą niepokojące objawy.

Prawidłowy kolor stolca

Odpowiednia konsystencja i kolor stolca to istotny wskaźnik zdrowia układu pokarmowego. Jak rozpoznać zdrowy stolec? Zdrowa kupa jest brązowa – wynika to z obecności w niej bilirubiny. Sam stolec powinien być miękki, ale dobrze uformowany, dzięki czemu jego wydalenie nie stanowi problemu. Idealny kształt stolca przypomina małego banana. Charakteryzuje się gładką lekko wydłużoną formą. Zdrowy stolec oczywiście nie pachnie fiołkami, jednak jego woń nie powinna być zabójcza. Jeśli zapach kupy jest bardzo nieprzyjemny, trudny do zniesienia, najprawdopodobniej nie jest to zdrowa kupa.

Fakt, że zdrowa kupa ma kolor brązowy nie oznacza, że inne kolory od razu oznaczają chorobę. Przyjrzyjmy się pełnej palecie stolców i sprawdźmy jakie kolory kału powinny wzbudzić nasz niepokój.

Zobacz też: Kolor sraczkowaty.

Czarny stolec – o czym świadczy czarna kupa?

Czarny stolec, podobnie jak zmiana w konsystencji lub częstotliwości wypróżnień, może sygnalizować obecność niepokojących zmian w organizmie. Stolec o ciemnym zabarwieniu, nazywany również stolcem smolistym, charakteryzuje się wyglądem przypominającym smołę. Czarny kał może być zarówno dobrze uformowany, jak i zbyt zbity lub luźny (luźne stolce mogą być skutkiem intensywnego krwawienia, gdyż krew działa przeczyszczająco, przyspieszając pasaż jelitowy). Takie zmiany w kolorze stolca mogą być efektem choroby, jednak nie zawsze mają takie znaczenie.

Różnorodne produkty spożywcze, takie jak buraki, jagody, lukrecja, szpinak, wiśnie, aronia, wątróbka czy czereśnie, mogą również wpływać na zmianę koloru stolca. Z kolei, pewne leki mogą również prowadzić do pojawienia się czarnego stolca. Okazuje się, że zmiana koloru kału może być efektem ubocznym niektórych preparatów leczniczych. Stolec o wyglądzie smoły może być spowodowany stosowaniem leków zawierających żelazo, bizmut czy węgiel aktywny. Zatem, ciemny kolor stolca może wynikać z nadmiernego spożycia suplementów diety zawierających duże ilości żelaza.

Czy czarny kał to powód do niepokoju?

Tak jak w przypadku każdej niepokojącej sytuacji zdrowotnej, także w przypadku wystąpienia czarnego stolca istotne jest skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista, opierając się na odpowiednich badaniach, będzie w stanie zidentyfikować przyczynę pojawienia się czarnego stolca. Na początku przeprowadzane jest badanie podmiotowe, a kluczowym elementem tego procesu jest wywiad z pacjentem, obejmujący pytania dotyczące diety. Jak wspomniano wcześniej, dieta może być odpowiedzialna za wystąpienie czarnego kału. Przed wizytą u lekarza pacjent powinien przygotować listę przyjmowanych leków, ponieważ także one mogą prowadzić do pojawienia się czarnego stolca. Lekarz może również przeprowadzić badanie per rectum w celu oceny sytuacji.

Aby ustalić, czy czarny stolec jest związany z obecnością krwi w przewodzie pokarmowym, wykonywany jest test na obecność krwi utajonej w kale. Niewielka próbka kału jest przekazywana do laboratorium w specjalnym pojemniku, gdzie poddawana jest analizie przez specjalistów. Dodatni wynik skłania do dalszych badań obrazowych. W celu dokładnej oceny przewodu pokarmowego może być wykonana kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego, w którym kamera wprowadzana jest przez odbyt) lub gastroskopia (badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, w którym kamera wprowadzana jest przez przełyk). Dodatkowo, badania morfologiczne krwi mogą dostarczyć istotnych informacji o stanie organizmu. Plan leczenia ustala lekarz gastrolog.

Zielona kupa – czy panikować gdy przytrafi Ci się zielony kał?

Zielony stolec stanowi nietypowy odcień kału, który może budzić niepokój. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zielonego kału, począwszy od spożycia pokarmów zawierających barwniki spożywcze, a skończywszy na przyjmowaniu różnego rodzaju leków, w tym leków przeciwbakteryjnych. Jednak zielony stolec może również być objawem poważniejszych chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie jelita grubego. W przypadku takich objawów zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Zielona kupa u dziecka

Zielony stolec u dzieci może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być nadmierne spożycie pokarmów zawierających sztuczne barwniki spożywcze, które nadają produktom atrakcyjny kolor. Wśród tych pokarmów mogą być ciasta, ciastka, napoje, lody i inne słodycze. Kolejną możliwą przyczyną jest stosowanie leków przeciwbakteryjnych, które mogą zakłócać naturalną równowagę bakterii w jelitach dziecka, prowadząc do zmiany koloru stolca. Zatrucie pokarmowe również może prowadzić do zielonego stolca u dzieci. Zwiększone ryzyko zatrucia pokarmowego wynika z mniejszej świadomości higieny rąk i tendencji dzieci do wkładania różnych przedmiotów do ust. Choroby układu pokarmowego, takie jak infekcja w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna lub zapalenie jelita grubego, mogą również być przyczyną zielonego stolca u dziecka. W przypadku obserwacji zielonego kału u dziecka zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia odpowiedniego postępowania.

Zielony stolec a trzustka

Zielony stolec może wskazywać na różne rzeczy, ale nie jest typowym objawem związany z problemami trzustki. Trzustka jest narządem odpowiedzialnym głównie za produkcję enzymów trawiennych i insuliny. Jeśli trzustka jest dotknięta problemem, takim jak zapalenie trzustki (zapalenie trzustki) lub nowotwór trzustki, mogą pojawić się objawy takie jak ból brzucha, nudności, wymioty, utrata apetytu i zmiana koloru stolca na jasnobrązowy lub nawet szary, a nie zielony.

Żółty stolec – żółta kupa u małych i dużych

Zabarwienie stolca na żółto, jasnożółto, jasne lub gliniaste może sygnalizować trudności z wydzielaniem żółci do przewodu pokarmowego. Taki stan może mieć różnorodne przyczyny, włączając w to schorzenia wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych oraz trzustki. Cholestaza, czyli zmniejszona produkcja lub wydzielanie żółci do dwunastnicy to jeden z możliwych stanów prowadzących do tego objawu. Oprócz zmienionego koloru stolca, objawy mogą obejmować żółtaczkę, czyli żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i twardówek oczu, ciemny mocz oraz czasami uciążliwy ogólnoustrojowy świąd skóry, który zwykle nasila się po położeniu się do łóżka i podczas rozgrzewania ciała. Nietypowe przyswajanie i trawienie tłuszczów, spowodowane chorobami jelit lub trzustki, może przejawiać się jako biegunka tłuszczowa. Kał ma specyficzny zapach, jest trudny do spłukania, ma połyskującą powierzchnię i może mieć jaśniejszy odcień. O żółtym stolcu często mówi się, że jest to tzw. stolec tłuszczowy

Choroby jako przyczyny żółtego zabarwienia stolca

Kamica przewodowa, zapalenie zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC), pierwotny rak dróg żółciowych oraz rak trzustki i inne nowotwory, które mogą uciskać drogi żółciowe, stanowią różne schorzenia związane z zaburzeniami przepływu żółci. Kamica przewodowa polega na nagromadzeniu kamieni żółciowych w przewodach żółciowych, co może zakłócić swobodny przepływ żółci. Zapalenie zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych jest stanem zapalnym, który może wpływać na przepływ żółci przez te drogi. PSC jest chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do zwężenia i uszkodzenia dróg żółciowych, utrudniając przepływ żółci. Pierwotny rak dróg żółciowych to nowotwór zlokalizowany w tych drogach, mogący blokować przepływ żółci. Natomiast rak trzustki oraz inne nowotwory w okolicy trzustki lub pobliskich narządach mogą wywierać nacisk na drogi żółciowe, zakłócając przepływ żółci.

Wszystkie te stany mogą prowadzić do zaburzeń przepływu żółci, co może manifestować się różnymi objawami, w tym żółtaczką, zmienionym kolorem stolca i innymi dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym.

Czerwona kupa czyli gdy pojawia się czerwony stolec (nie tylko po burakach)

Czerwony kolor stolca może być wynikiem różnych czynników, w tym spożycia pokarmów lub napojów o intensywnym kolorze czerwonym, takich jak buraki, czerwona kapusta, czy napoje zawierające barwniki spożywcze. Jednakże, jeśli stolec przyjmuje czerwony kolor, który nie jest spowodowany spożyciem tego typu pokarmów, może to wskazywać na obecność krwi w przewodzie pokarmowym.

Przyczyny obecności krwi w kale mogą być różnorodne i wymagają zwykle oceny medycznej. Mogą to być między innymi:

 1. Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak krwawienie z odbytnicy, jelita grubego lub odbytnicy. Przyczyną może być np. hemoroidy, szczeliny odbytu, wrzody żołądka lub jelit, zapalenie jelit, czy nowotwory.
 2. Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak krwawienie z przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Może to być spowodowane np. owrzodzeniem żołądka, zapaleniem błony śluzowej przełyku, wrzodziejącym zapaleniem jelita cienkiego lub nowotworami.
 3. Inne przyczyny, takie jak choroby związane z krzepnięciem krwi, zaburzenia naczyń krwionośnych czy infekcje.

Warto zauważyć, że obecność krwi w kale zawsze wymaga oceny lekarskiej, nawet jeśli objaw występuje tylko raz, ponieważ może to sygnalizować poważny problem zdrowotny, który wymaga diagnozy i leczenia. Jeśli zauważysz czerwony kolor stolca, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę tego objawu.

Biały stolec

Biały stolec, znany również jako acholiczny stolec, jest rzadkim zjawiskiem, które może być objawem różnych zaburzeń zdrowotnych. Normalnie stolec ma kolor brązowy, który jest spowodowany obecnością bilirubiny, pigmentu wytwarzanego przez wątrobę. Białe lub bezbarwne stolce mogą wskazywać na obniżone stężenie bilirubiny lub zupełny brak jej obecności w kale.

Przyczyny białego stolca u człowieka mogą być różnorodne. Zablokowanie przewodów żółciowych może prowadzić do braku bilirubiny w kale. Przyczyny takiego zablokowania mogą obejmować kamienie żółciowe, nowotwory, blizny lub infekcje. Cholestaza, czyli ograniczenie przepływu żółci, może być spowodowana przez choroby wątroby, takie jak marskość wątroby czy zapalenie wątroby. Również ciąża może być czynnikiem prowadzącym do cholestazy ciążowej, która wpływa na kolor stolca.

Choroby wątroby, takie jak wirusowe zapalenie wątroby, alkoholowa choroba wątroby, czy pierwotna marskość żółciowa, mogą prowadzić do zaburzeń w produkcji lub wydzielaniu żółci, co może wpływać na kolor stolca. Zatrucie toksynami lub lekami może również być przyczyną białego stolca jako skutku ubocznego. Zakażenia, szczególnie te związane z zaburzeniami wątroby, mogą rzadko prowadzić do białego stolca. Ponadto, niektóre rzadkie zaburzenia metaboliczne, takie jak zespół Alagille’a, mogą również wpływać na kolor stolca.

Jeśli ktoś doświadcza białego stolca lub innych niepokojących objawów, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Diagnoza i leczenie przyczyny białego stolca są istotne dla zachowania zdrowia. Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować takiego objawu.

Pomarańczowy stolec czyli czy pomarańczowy kolor kupy to coś dziwnego?

Pomarańczowy kolor stolca może mieć różne przyczyny. Może to być wynikiem spożycia dużych ilości pokarmów zawierających barwniki, takich jak marchew, dynia, czy papryka. Pomarańczowa kupa może także świadczyć o żółtaczce, spowodowanej np. zablokowaniem przewodów żółciowych, chorobami wątroby lub innymi problemami z układem żółciowym. Zaburzenia trawienne, takie jak celiakia, zapalenie trzustki lub niedobór enzymów trawiennych, również mogą wpływać na kolor stolca. Do takiego koloru kału może prowadzić również zatrucie pokarmowe lub nieprawidłowe działanie niektórych leków. Istnieje także możliwość, że pomarańczowy kolor stolca jest spowodowany przez przyjmowane leki, zwłaszcza te zawierające barwniki. Zapalenie trzustki, które zmniejsza produkcję enzymów trawiennych, może również prowadzić do pomarańczowego stolca. Podobnie, zaburzenia wchłaniania tłuszczów mogą być powiązane z pomarańczowym kolorem stolca ze względu na nieprawidłowe trawienie i wchłanianie tłuszczów.

Fioletowa kupa

Fioletowy stolec to rzadko występujący objaw, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Obecność krwiaka w przewodzie pokarmowym lub żołądku. Może tak być np. w wyniku urazu, choroby lub skazy krwotocznej, może prowadzić do zmiany koloru stolca na fioletowy. Pewne schorzenia krwi, takie jak małopłytkowość czy hemofilia, mogą zwiększać ryzyko krwawień, które objawiają się fioletowym stolcem. Rzadziej prowadzi do tego spożycie dużych ilości pokarmów lub napojów zawierających sztuczne barwniki, które nie zostały całkowicie strawione. Jeśli ktoś doświadcza fioletowego stolca bez oczywistej przyczyny, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, konieczna jest konsultacja lekarska.