kolor żółty

Kolor żółty

Żółty to jasny i ciepły kolor, który znajduje się między zielonym a pomarańczowym w widmie kolorów. Jest to kolor kojarzony z promieniami słońca, cytrusami i wiosennymi kwiatami.

Jaki to kolor żółty – w kodzie RGB i HEX

W kodzie RGB, żółty kolor to (255, 255, 0), co oznacza pełną intensywność kolorów czerwonego i zielonego oraz brak intensywności koloru niebieskiego.

W kodzie HEX, żółty to #FFFF00, gdzie FF oznacza pełną intensywność czerwonego i zielonego, a 00 oznacza brak intensywności niebieskiego.

Kolor żółty HEX #FFFF00

W modelu kolorów CMYK, żółty jest jednym z kolorów podstawowych, podczas gdy w modelu kolorów RGB, który jest stosowany w telewizorach i monitorach, żółty nie jest kolorem podstawowym, lecz uzyskuje się go poprzez połączenie kolorów czerwonego i zielonego.

Odcienie żółci

Żółty kolor występuje w wielu różnych odcieniach, które różnią się temperaturą, nasyceniem i jasnością. Oto najpopularniejsze odcienie żółtego:

  • Bursztynowy – ciepła barwa, która ma odcień podobny do naturalnego bursztynu. Jest to mieszanka żółtego i pomarańczowego, czasem z nutką brązu lub czerwieni. Kolor ten kojarzy się z przyjemnym, słonecznym ciepłem i zwykle kojarzy się z naturą i jesienią.
  • Cytrynowy – to odcień żółtego, który charakteryzuje się intensywną, jasną i soczystą barwą. W porównaniu do innych odcieni żółtego, cytrynowy ma więcej zieleni, co nadaje mu chłodniejszy ton.
  • Miodowy – to ciepła odmiana koloru żółtego, z dużym udziałem pomarańczu. Nazwa koloru pochodzi od koloru miodu, który ma właśnie taki odcień.
  • Musztardowy – to intensywny odcień żółtego, który ma domieszkę ciemnych barw, takich jak brąz czy szary.
  • Neonowy żółty – to bardzo jaskrawy odcień żółtego koloru, który często kojarzy się z intensywną barwą zakreślaczy do notatek lub odblasków na drodze.
  • Pastelowy żółty – to delikatna, jasna wersja koloru żółtego, która ma chłodną tonację. Jest to bardzo subtelny odcień.
  • Złoty – metaliczny odcień żółtego, często z nutą pomarańczu lub brązu.
  • Limonkowy – jest mieszanką odcienia zieleni i chłodnej żółci.

Symbolika żółtego koloru

Żółty kojarzy się z pozytywnymi emocjami, takimi jak radość, optymizm, energią i zabawa. Używa się go w reklamie i projektowaniu, aby przyciągnąć uwagę i wywołać pozytywne emocje. Ale żółty może być również kojarzony z negatywnymi emocjami, takimi jak zazdrość i zdrada. Na przykład w XIX wieku róże w kolorze żółtym reprezentowały negatywne emocje, takie jak zazdrość, zdradę lub oszustwo. Jednakże obecnie znaczenie żółtej róży uległo zmianie i zazwyczaj symbolizuje ona uczucia platoniczne: przyjaźń, radość i chęć niesienia pomocy.

Żółty w psychologii kolorów

Pozytywne konotacje koloru żółtego z energią i dobrą zabawą wynikają z jego skojarzenia ze słońcem. Słońce symbolizuje energię, aktywność, radość i szczęście, a światło słoneczne jest niezbędne do życia w przyrodzie. Dlatego nasze samopoczucie jest zwykle lepsze w pogodne dni, gdy nas otacza jasne, żółte światło.

Kolor żółty był kojarzony z wizerunkiem światła i majestatu, a także był bliski symbolice bieli i złota. Miał jednak także negatywne znaczenie, ponieważ reprezentował wrogość, zdradę i bezwstyd. Przykładowo, w żółtej szacie przedstawiano postacie takie jak Judasz i tańcząca Salome.

Ciekawostki na temat koloru żółtego

Ludzkie oko przetwarza kolor żółty jako pierwszy. Kolor żółty jest najbardziej widocznym kolorem w spektrum (oprócz czystej bieli rzecz jasna). Chociaż istnieją głębokie żółcienie, żółcienie musztardowe i żółcienie ochrowe, to nie ma ciemnych tonów żółtego.

Kolor żółty to najbardziej męczący wzrok kolor. Dzieje się tak dlatego, że ilość światła odbitego przez ten kolor jest bardzo duża. Stosowanie żółtego tła czy napisów męczy oczy na tyle, że może prowadzić do stopniowej utraty wzroku.

W czasach cesarskich Chin kolor żółty był wyłącznie zarezerwowany dla cesarza, gdyż wierzyło się, że symbolizuje on centrum wszechświata, a także harmonijne połączenie sił yin i yang. Kolor żółty był zarezerwowany tylko dla cesarskiej rodziny i używany tylko na oficjalnych ceremoniach, insygniach władzy, a także na budynkach i przedmiotach związanych z cesarzem. Reszta mieszkańców nie mogła używać tego koloru.

W Imperium Rosyjskim na przełomie XIX i XX wieku, prostytutki identyfikowały się za pomocą żółtych biletów, które były dokumentami tożsamości drukowanymi na najtańszym papierze glejty. Służyły one jako zastępcze dowody osobiste, pozwalając parającym się pracą seksualną paniom na pobyt w określonym miejscu lub przemieszczanie się między miastami, a także jako licencje na wykonywanie zawodu. Oryginały tych dokumentów przechowywano w magistratach. Dla Żydówek zamieszkujących strefę osiedlenia, utworzoną przez Katarzynę II w 1791 roku, żółte bilety nabrały dodatkowego znaczenia. Młode Żydówki chcące na przykład wyjechać na studia do Moskwy, musiały posiadać te bilety, co powodowało, że były stygmatyzowane jako rozpustnice i poddawane okresowym kontrolom lekarskim.

Wywieszona żółta flaga oznacza kwarantannę (tzw. Yellow Jack). Z kolei w Chinach filmy dla dorosłych są nazywane żółtymi filmami.

Zażółć gęślą jaźń – jest to zdanie, które wykorzystuje wszystkie znaki diakrytyczne polskiego alfabetu. Powszechnie wykorzystuje się to żartobliwą sentencję do sprawdzania obsługi polskiego alfabetu w fontach oraz programach komputerowych.

Kolor żółty w frazeologii

Mieć żółte papiery – to pejoratywne określenie człowieka z zaburzeniami psychicznymi przez co może być uznana za niepoczytalną. Posiadacze żółtych papierów mogą dzięki nim uniknąć kary więzienia, odpowiedzialności finansowej i innych.

Wylać na kogoś żółć – oznacza wyładować się na kimś, przelać całą swoją gorycz lub że wyraził swoją frustrację lub gorycz wobec kogoś.

Żółta kartka – w piłce nożnej oznacza wykroczenie piłkarza, pierwsze ostrzeżenie. Określenia tego używa się również poza boiskiem.

Żółtodziób – słowo oznaczające osobę niedoświadczoną, początkującą w danej dziedzinie lub branży. Może dotyczyć np. młodego pracownika, studenta, członka zespołu lub kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z danym hobby. Termin ten może też odnosić się do osoby naiwnej lub łatwowiernej.

Żółtaczka

Żółtaczka to choroba wątroby, która powoduje żółtą pigmentację skóry, błon śluzowych i twardówek oka. Choroba ta występuje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, co prowadzi do nadmiernego gromadzenia się bilirubiny we krwi i tkankach.

Bilirubina jest substancją, która powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. W normalnych warunkach, wątroba przetwarza bilirubinę, a następnie wydala ją z organizmu z żółcią. W przypadku żółtaczki, proces ten jest zaburzony, co prowadzi do nagromadzenia się bilirubiny w organizmie, co powoduje objawy choroby.

Objawy żółtaczki obejmują żółtą pigmentację skóry, błon śluzowych i twardówek oka, osłabienie, nudności, utratę apetytu, ból brzucha, ciemne zabarwienie moczu i jasne stolce.

Przyczyny żółtaczki mogą być różnorodne, włącznie z zakażeniem wirusowym, chorobami wątroby, nadużywaniem alkoholu, chorobami autoimmunologicznymi i niektórymi lekami. Leczenie żółtaczki zależy od przyczyny choroby i może obejmować zmianę diety, leki, a w niektórych przypadkach konieczna może być również hospitalizacja i leczenie szpitalne.

Żółte znaki drogowe

Żółte znaki drogowe to znaki informacyjne, ostrzegawcze lub nakazu, których kolor tła jest żółty. Znaki te mają na celu przekazanie kierowcom ważnych informacji na drodze, ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem lub wymaganie określonych zachowań.

Przykłady żółtych znaków drogowych to:

  • Znak ostrzegający przed ostrym zakrętem
  • Znak informujący o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem przejazdu
  • Znak nakazu zatrzymania się
  • Znak nakazu jazdy prosto
  • Znak informujący o utrudnieniach na drodze
  • Znak informujący o przeciętnym czasie jazdy w określonym kierunku

Kolor żółty w modzie

Żółty kolor jest świetnym wyborem na letnie stylizacje. Warto zwrócić uwagę, że jest to jedna z trzech podstawowych barw, która występuje w wielu odcieniach. Chociaż żółty kojarzy się z ciepłem, istnieją zarówno ciepłe, jak i chłodne tony żółci. Odcienie musztardowe czy kanarkowe zaliczamy do tych pierwszych, a neonowe i cytrynowe do tych drugich.

Ciepłe odcienie żółtego pięknie komponują się z południową urodą, intensywną oprawą oczu i ciemnymi włosami. Natomiast blondynkom, szczególnie tym o typie skandynawskiej urody, bardziej pasują chłodniejsze barwy żółtego, takie jak odcienie zielone lub pastelowe.

żółty kolor w modzie

W zasadzie każdy odcień żółtego może być modny, w zależności od sezonu, trendów i preferencji indywidualnych. W sezonie wiosenno-letnim, modne są jasne odcienie żółtego, takie jak cytrynowy, pastelowy czy słoneczny. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym, popularne są bardziej stonowane odcienie żółci, takie jak odcień musztardowy, curry czy szafranowy.

Z czym łączyć żółty?

Ciepłych tonacji żółci jak miodowy używa się jako alternatywy dla klasycznej bieli, ponieważ wizualnie ociepla oraz podbija piękno kobiet o południowym typie urody. Kolor ten doskonale komponuje się z zielenią, brązem i odcieniami czerwieni, a także z bardziej stonowanymi barwami, takimi jak szary czy granatowy.

Czarny z żółtym

Czarna kolorystyka stanowi doskonałą bazę, która pozwala połączyć intensywne barwy w trendy i bezpieczne zestawienia. Żółty kolor może być stonowany przez czarny, ale jednocześnie tworzy z nim ciekawe kontrasty. Zestawienie czerni i żółtego jest szczególnie modne i stylowe. Czarna barwa może w pewnym stopniu złagodzić intensywność żółtego, szczególnie jeśli chodzi o odcienie słoneczne lub przygaszone. Najlepiej prezentuje się to połączenie z żółtym w odcieniu słonecznika. Modne zestawienie na wiosnę to żółta sukienka w stylu boho midi, połączona z czarną, rockową ramoneską i czarnymi botkami na słupku, co szczególnie cenią sobie fashionistki. Możesz też spokojnie postawić na nieco jaśniejszy kolor grafitowy w sowiej stylizacji.

Odcienie niebieskiego i żółty

Niebieski jest kolorem przeciwstawnym do żółtego, dlatego te dwie barwy zawsze będą wyglądać dobrze w połączeniu. Żółty idealnie nadaje się do stylizacji na ciepłe dni. Ładnie komponuje się z każdym odcieniem niebieskiego, szczególnie z kobaltem, błękitem, granatem i jeansowym kolorem. Koszule, bluzki czy sukienki w odcieniach musztardowym czy cytrynowym można dowolnie zestawiać z jeansami, tworząc różne stylizacje.

Zielony z żółtym

Po połączeniu żółtego i niebieskiego powstaje kolor zielony, który jest sąsiadem żółtego na kole kolorów. Dlatego każdy ton i odcień zieleni będzie dobrze pasował do żółtego, zwłaszcza z chłodniejszymi odcieniami cytrynowymi. Żółte dodatki, takie jak buty czy torebka, będą świetnie pasować do zielonej sukienki w odcieniu khaki, podobnie jak zielone dodatki do żółtej sukienki.

Żółty we wnętrzach

Żółty kolor doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz oraz dodaje energii klasycznym aranżacjom. Jego optymistyczna natura pozytywnie wpływa na samopoczucie, zwiększa koncentrację i dodaje motywacji do działania. To świetny wybór do różnych pomieszczeń, takich jak salon, sypialnia, gabinet lub pokój dziecięcy.

Żółty w łazience

Żółty kolor jest często używany w łazienkach, ponieważ jest to jasny i pogodny kolor, który może wprowadzić w pomieszczeniu wrażenie świeżości i czystości. Oto kilka pomysłów, jak urządzić żółtą łazienkę. Możesz zdecydować się na żółte płytki na ścianach lub żółtą farbę, która nada pomieszczeniu ciepłego i przyjaznego wyglądu. Dodaj akcenty żółtego koloru do białych lub szarych ścian i podłóg, np. żółte ręczniki, dywaniki łazienkowe, kosze na pranie, zasłony prysznicowe.

Możesz także połączyć żółty kolor ze szlachetnymi i ciepłymi materiałami, takimi jak drewno, np. drewniane półki, rama lustra, uchwyt do papieru toaletowego. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie w łazience, aby zapewnić jasność i wygodę podczas korzystania z niej. Możesz zainstalować lustra z oświetleniem lub kinkiety przy lustrze, aby oświetlić twarz podczas makijażu lub golenia.

Filmy z żółtym

Oto niektóre z bardziej znanych filmów, które mają słowo żółty w tytule:

  • Żółty szalik – polski dramat obyczajowy z Januszem Gajosem w roli głównej. Film wyreżyserował Janusz Morgenstern. Mężczyzna w średnim wieku jest szanowanym biznesmenem, lecz od długiego czasu zmaga się z poważnym uzależnieniem od alkoholu. Nawet porannej szklanki koniaku nie może sobie odmówić i jego życie jest skomplikowane, co jest odzwierciedlone przez żółty szalik, który ciągle gdzieś gubi.
  • Żółtego się nie nosi (Yellow is Foribben) – nowozelandzki film – współczesna wersja opowieści o Kopciuszku. Bohaterka jest odważną, drobną i ambitną kobietą, która nie chce zakończyć swojego marzenia na balu. Zamiast tego, chińska projektantka Guo Pei goni za swoją fantazją, aby stać się częścią dzikiego i ekskluzywnego świata mody haute couture. Film dokumentalny rozgrywa się w Chinach XXI wieku i ukazuje globalną dynamikę władzy oraz opozycję między sztuką a komercją. Przygląda się również historii mody, która otacza piękno mody.
  • Żółty bilet – (The Yellow Ticket) – kino, ukazujące prawdę o rosyjskim antysemityzmie oraz zepsuciu i ucisku, wszechobecnych na terytorium cesarstwa.
  • Żółty Rolls-Royce (The Yellow Rolls-Royce) – film opowiada trzy historie miłosne, które łączy wspólny element – właśnie żółty samochód marki Rolls-Royce.
  • Żółte psisko – (The Old Yeller) Ten film jest adaptacją książki Freda Gipsona o tym samym tytule, osadzonej w Teksasie pod koniec XIX wieku, opowiadającej historię rodziny Coatsów. Podczas nieobecności ojca rodziny, Jim’a, na ich gospodarstwo zjawia się stary pies. Na początku Travis, starszy syn, usiłuje go przegonić, ale młodszy Arliss szybko zaprzyjaźnia się z psem.
  • Żółty balonik – (The Yellow Balloon) – Dwunastoletni Frankie traci sześć pensów, które dostał od ojca na zakup dużego, żółtego balona od ulicznego sprzedawcy. Kiedy zauważa, że jego przyjaciel Ronnie kupił sobie taki balon, Frankie rzuca się na niego i odbiera mu zabawkę, a następnie ucieka. Ronnie goni go do wielkiego, zniszczonego budynku, gdzie biegają po ruinach. Niestety, Ronnie poślizguje się i upada z dziewiątego piętra, ginąc na miejscu. Frankie próbuje mu pomóc, ale uświadamia sobie, że nie może nic zrobić, aby uratować przyjaciela.
  • Żółte cytrynki – (Små citroner gula) – szwedzka komedia romantyczna o zwolnionej z pracy i rzuconej przez chłopaka kucharce, ktróra zostaje współwłaścicielką restauracji.
żółty w tytułach filmów

Żółte motywy w filmach

Wchodząc głębiej, poza tzw. okładkę – sprawdźmy filmy, które używają żółtego jako symbolu i mocnego akcentu kolorystycznego. Na przykład Maska w filmie o tym samym tytule nosi jaskrawożółty garnitur, podkreślający jego pewność siebie i przebojowość.

Kolor żółty w sztuce

Myśląc o żółtym w malarstwie, wielu ma przed oczami słynne Słoneczniki Van Gogha. Niewielu jednak wie, że nie był to jeden obraz, a cykl 11 obrazów przedstawiający te żółte kwiaty.

W ogóle w malarstwie impresjonistów, żółty był jednym z najważniejszych kolorów, używanym do ukazania światła i atmosfery w otaczającej naturze. Artyści tak jak Claude Monet, Vincent van Gogh czy Paul Cézanne stosowali żółty w celu przedstawienia słońca, liści drzew, pól zbóż i innych elementów przyrody.

W malarstwie renesansowym z kolei żółta barwa to przede wszystkim kolor złota, słońca i światła. Był on często stosowany w strojach postaci na obrazach, jak również w innych elementach dekoracyjnych. W renesansie żółty był też często stosowany jako kolor tła, np. na obrazach o tematyce religijnej.

Malarstwo prerafaelitów także nie skłoniło od żółci. Żółtego używano przede wszystkim do przedstawienia złota, jak np. złote ozdoby na strojach postaci na obrazach. Był też stosowany jako kolor akcentujący, np. w kwiatowych motywach.

Zwierzęta koloru żółtego

Istnieje wiele zwierząt, które występują w kolorze żółtym lub z elementami żółci. Oto niektóre z nich:

  1. Tygrys – żółty kolor z czarnymi paskami to znak rozpoznawczy tych drapieżników.
  2. Pszczoły – posiadają pomarańczowo-żółte paski na swoim ciele.
  3. Węże – niektóre gatunki węży posiadają żółty kolor, np. boa kubańska.
  4. Kaczka mandarynka – samiec kaczki mandarynki ma jaskrawożółte pióra na swoim ciele.
  5. Chomiki – niektóre gatunki chomików mają żółtą sierść, np. chomik syryjski.
  6. Motyle – niektóre gatunki motyli mają piękne, żółte skrzydła, np. motyl cytrynek.
  7. Kraby – niektóre gatunki krabów mają jaskrawo żółte lub pomarańczowe pancerze, np. krab marmurkowy.
  8. Papugi – papugi posiadają wiele różnych kolorów, a niektóre z nich mają piękne, żółte pióra, np. ary.
  9. Pingwiny – choć większość ludzi kojarzy pingwiny z czarno-białą sierścią, gatunek o nazwie pingwin królewski posiada żółtą pętlę na swoim czole.

Ryby w kolorze żółtym

Pyszczek żółty (Labidochromis caeruleus) to popularna ryba akwariowa. Pochodzi z jeziora Malawi w Afryce i charakteryzuje się jaskrawożółtym ubarwieniem. Kolejnym przykładem jest zebrasoma żółta (Zebrasoma flavescens). Jest to ryba morska również hodowana w akwariach morskich. Oryginalnie występuje na rafach koralowych na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Ma jaskrawożółte ciało z niebieskimi i czarnymi plamami. Ze słodkowodnych okazów należy wymienić także żółtego suma afrykańskiego (Synodontis flavitaeniatus) oraz żółtego karpia.

Żółte rośliny

Słoneczniki są popularnym przykładem rośliny o żółtym zabarwieniu kwiatów. Ale w królestwie flory jest całe mnóstwo innych kwiatów kwitnących w tym kolorze. Jeśli nie jest to charakterystyczny dla tej rośliny kolor, to jest to jedna z jego odmian kolorystycznych. I tak mamy więc żółte róże, tulipany, krokusy, pierwiosnki.

Z typowo żółtym kwiatostanem najpopularniejsze to oczywiście:

  • narcyz – posiada jaskrawo żółte kwiaty i wąskie liście o kolorze ciemnozielonym.
  • mniszek lekarski – mlecz zwyczajny – posiada liście z zielonym wierzchem i białawym spodem, a także żółte kwiaty.
  • miłek wiosenny – ma piękne, duże kwiaty o intensywnie żółtej barwie, złożone z wielu płatków.
  • forsycja – ma kwiaty o żółtawej lub złocistej barwie, drobne, zebrane w koszyczki lub kłębiki na końcach pędów.
  • złotokap pospolity – posiada drobne, zielonkawe lub żółtawozielone, zebrane w baldachogrona na końcach pędów.
  • nagietek lekarski – posiada jaskrawo żółte kwiaty i zielone liście.
  • płomyk wiechowaty – ma intensywnie żółte kwiaty i zielone liście.
  • złocień pospolity – ma jaskrawo żółte kwiaty i zielone liście.
  • jaśminowiec wonny – posiada zielone liście i jaskrawo żółte kwiaty o intensywnym zapachu.