kolor chabrowy

Kolor chabrowy

Kolor chabrowy zawdzięcza swą nazwę polnym kwiatom w kolorze intensywnego błękitu. Kojarzy się z ciemnym odcieniem fioletu lub niebieskiego. Jest to kolor intensywny i głęboki, który może wywoływać różne emocje, w zależności od kontekstu jego zastosowania. W niektórych częściach Polski barwę tę nazywa się kolor modrakowy.

Chaber może kojarzyć się z tajemniczością, elegancją, szlachetnością oraz powagą. Jest to kolor, który dobrze sprawdza się w aranżacjach związanych z tematyką romantyczną, a także w stylach glamour czy boho.

Chabrowy w HEX i RGB

Chabrowy to kolor, który można określić jako mieszankę fioletu i niebieskiego, często z domieszką różu. Jest to intensywny, ale jednocześnie delikatny kolor. W zapisie RGB modrakowy zapisujemy jako RGB (51,0,204). Przybliżone wartości HEX dla koloru chabrowego:

Chabrowy kolor HEX #3300CC

Warto jednak zauważyć, że kolor chabrowy może różnić się w zależności od kontekstu i interpretacji, niektórzy ludzie mogą opisywać nim także inne odcienie niebieskiego z dodatkiem szarości lub zieleni.

Kolor chabrowy w modzie

Pamiętaj, że dobierając kolory do chabrowego, warto postawić na spokojniejsze i stonowane odcienie, które będą równoważyć intensywność tego niebieskiego odcienia.

Zestawienie chabru z bielą to klasyka, która zawsze się sprawdza. Biała koszula, bluzka lub spódnica w połączeniu z chabrowymi spodniami lub żakietem będą wyglądać bardzo elegancko. Barwa chabrowa będzie także pięknie się komponować z odcieniami zieleni, szczególnie z butelkową zielenią lub miętowym. Kolor morski i chabrowy to także dobre połączenie kolorystyczne.

Jeśli chcesz dodać swojemu strojowi nieco dziewczęcego uroku, to połączenie chabrowego z różowym będzie idealne. Możesz na przykład zestawić chabrową spódnicę z różową bluzką lub sweterkiem. Jeżeli chcesz postawić na elegancję, zestaw chabrowy z elementami złotymi, np. z broszką, kolczykami czy bransoletką.

ubrania w kolorze chabrowym

Wnętrza w kolorze chabrowym

Zbyt wiele chabrowego może przytłoczyć pomieszczenie i sprawić, że stanie się ciemne i przygnębiające. Dlatego warto stosować kolor chabrowy z umiarem, np. w postaci jednego większego elementu, takiego jak kanapa czy fotel, i kilku mniejszych dodatków. Aby złagodzić ciemną tonację chabru, warto łączyć go z jasnymi kolorami, takimi jak biel, szarość czy beż. Jasne kolory rozjaśnią pomieszczenie i ożywią je.

Nie musisz malować ścian w tym kolorze, aby dodać go do wnętrza. Możesz zastosować chabrowe dodatki, takie jak poduszki, firanki, dywaniki, obrusy, ręczniki czy dekoracje, aby dodać koloru i uzupełnić stylistykę pomieszczenia. Chabrowy dobrze komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, rattan czy lina. Dlatego warto dodać do pomieszczenia meble lub dekoracje z takich materiałów, aby uzupełnić stylizację i dodać jej naturalnego charakteru.

Chabrowy jest odcieniem niebieskiego, dlatego warto łączyć go z innymi odcieniami tego koloru, np. błękitem czy turkusowym. Taka kombinacja kolorów sprawi, że wnętrze będzie wyglądało harmonijnie i spójnie.

Zwierzęta w kolorze chabrowym

Chabrowy to dość specyficzny kolor, który występuje rzadziej w świecie zwierząt niż na przykład kolor czerwony czy zieleń. Niemniej jednak, niektóre zwierzęta mają akcenty kolorystyczne w kolorze chabrowym, które są charakterystyczne dla ich gatunku lub płci.

Niewielki płaz drzewołaz malarski Dendrobates tinctorius ma właśnie skórę w kolorze ciemnoniebieskim. Szlachetnie wyglądające samce pawi mają głowę i szyję w barwie ciemno chabrowej.

Z owadów wymienić należy motyle, a wśród nich np. Morpho menelaus, który ma chabrowe skrzydła z czarną obwódką.

Podróżniaczek – ptak wielkości naszego wróbla. W okresie godowym ma jaskrawoniebieską plamę na podgardlu i piersi obwiedzioną czarną i rdzawą obwódką.

Rośliny w kolorze chabrowym

Najbardziej oczywistym wyborem będą oczywiście chabry, po których to kolor dostał swą nazwę. W kulturze popularnej chabry kojarzone są z romantyzmem i nostalgicznością, a ich niebieski kolor symbolizuje miłość i przyjaźń. W Polsce chabry są również uważane za symbol narodowy i często pojawiają się na polskiej sztuce, w tym na ludowych haftach i malowidłach.

Bławatek łąkowy (Centaurea jacea) to przykład kwiatu, który ma płatki w odcieniach fioletu i różu, ale nieco ciemniejszych niż chaber. Kolejnym dobrym przykładem jest mietlica pospolita (Agrostis capillaris), która ma liście i kwiatostany o chabrowym odcieniu. A także ostróżka ogrodowa, tojad mocny, goryczka wiosenna czy słynący ze swoich leczniczych właściwości ogórecznik lekarski. Ten ostatni jest często dodawany jako składnik aktywny kremów.