najdziwniejsze nazwy kolorów

Najdziwniejsze nazwy kolorów

Nazwy kolorów pochodzą z różnych źródeł, w tym z natury, historii, kultury, sztuki i języka. Niektóre jednak są tak odjechane, że człowiek zaczyna się zastanawiać co przysłowiowy autor miał na myśli. Zebraliśmy dla Was najdziwniejsze nazwy kolorów w jednym miejscu. Nie dziękujcie, tylko przejdźcie do rankingu.

Skąd się biorą nazwy kolorów?

Wiele nazw kolorów odnosi się do przedmiotów, które są z nimi związane, takich jak owoce, warzywa, minerały, rośliny, zwierzęta czy elementy krajobrazu. Inne nazwy kolorów pochodzą z historii i kultury, np. nazwy kolorów związanych z monarchią (np. purpurowy, złoty), kolorów tradycyjnie stosowanych w malarstwie (np. ultramaryna, sienna) lub kolorów związanych z różnymi kulturami (np. czerwień chińska, niebieski Majów).

Często nazwy kolorów powstają również od nazwisk osób, które je wynalazły lub popularne w ich czasie, jak np. kolor Baker-Miller Pink, nazwany na cześć dwóch naukowców, którzy badali jego wpływ na zachowanie ludzi.

Kolory farb na ściany i ich dziwne nazwy

Jeśli zaś chodzi o nazewnictwo farb do ścian… tutaj to w ogóle można dostać zawrotu głowy. Przy nazywaniu projektanci często korzystają ze skojarzeń, aby stworzyć nazwy kolorów, które będą łatwe do zapamiętania i kojarzyć się z określonymi cechami. Takie kreatywne nazwy wzbudzają zainteresowanie, szybko rozchodzą się w mediach społecznościowych, i prowadzą do pytania, kto to wymyśla.

Kolor na ścianę? Zapach mchu, Kawowy welur czy karmelowy zamsz? I jeśli sądzisz, że to są dziwaczne nazwy, to zapraszamy do naszego rankingu.

Najdziwniejsze nazwy kolorów – nasz ranking

Fuzzy Wuzzy

Fuzzy Wuzzy to nazwa koloru, który jest jasnobrązowy z czerwonawym odcieniem. Nazwa ta odnosi się do koloru runa foki, której kołtun ma podobny odcień.

Kolor Fuzzy Wuzzy HEX #C97D60

Eozyna

To czerwony lub różowawy barwnik powszechnie stosowany jako barwnik histologiczny w biologii i medycynie. Jest często używany do barwienia jąder komórkowych, kolagenu i innych struktur w tkankach do badania pod mikroskopem. Eozyna jest również wykorzystywana w przemyśle tekstylnym i kosmetycznym.

Kolor eozyna ma kod HEX #C35C6F

Grynszpan

Pod tą dziwaczną nazwą kryje się kolor okreslający barwę miedzianej patyny. Jest to jasnozielony ocień z nutą niebieskiego.

Grynszpan ma kod HEX #00A693

Baker-Miller Pink

Ten odcień różu znany jest również jako P-618, Schauss pink lub Drunk-Tank Pink. Zaobserwowano, że ten kolor tymczasowo zmniejsza wrogie, gwałtowne lub agresywne zachowanie.

Baker-Miller Pink kod HEX #FF91AF

Razzmatazz

To kolor „wynaleziony” w 1993 roku przez firmę produkującą kredki świecowe – Crayola. Pod nietypową nazwą razzmatazz kryje się połączenie czerwieni i różu. Mówiąc jeszcze konkretniej razzmatazz znajduje się gdzieś pomiędzy czerwienią i magentą.

Razzmatazz to odcień koloru różowego, który jest jasny, żywy i intensywny. Jest to kolor, który zawiera więcej czerwieni niż niebieskości i zwykle jest opisywany jako odcień fuksji lub malinowy.

Ta niezwykle oryginalna nazwa została wymyślona przez pięcioletnią Laurę Barolomei-Hill w czasie konkursu Crayoli na nowe nazwy kolorów. Nazwa „razzmatazz” pochodzi z języka angielskiego i przywołuje na myśl określenie „razzle-dazzle”, który oznacza błysk i jaskrawość. Kolor razzmatazz jest popularnym odcieniem w sztuce, modzie, projektowaniu graficznym i innych dziedzinach, gdzie chce się uzyskać wrażenie energii, witalności i pozytywnego nastroju.

Crayloa razzmatazz ma kod HEX #E30B5C

Gumiguta

Jest to pigment naturalny, który powstaje z wysuszonego na słońcu zastygłego soku z rośliny o nazwie Guttafera (Kambodża, Cejlon).

Gumiguta kod HEX #E49B0F

Kolor chamois

To nazwa określająca kolor wyprawionej koziej skóry (irchy). Inną, bardziej swojską nazwą tego koloru jest Giemza, co również wpisuje się w tendencję naszego rankingu.

Chamois w kodzie HEX #FFFFD2

Kolor chartreuse

W Polsce znany bardziej jako żółto-zielony lub zielonkawo-żółty, to kolor między żółtym a zielonym. Francuską nazwę wymawiamy szartuz. Został nazwany ze względu na podobieństwo do zielonego koloru francuskiego likieru zwanego zielonym chartreuse, wprowadzonego w 1764 roku. W 2000 roku żółto-zielony stał się bardzo popularną estetyką ze względu na ogromną popularność i sukces serii Shrek z Dreamworks.

Kolor chartreuse w kodzie HEX: #80FF00

Żółtego chartreuse używa się na kamizelkach bezpieczeństwa ruchu drogowego, aby zapewnić lepszą widoczność pracownikom pracującym w pobliżu ruchu ulicznego.

Sinokoperkowy róż

Najdziwniejsze nazwy kolorów wygrywa ten oto wytwór czyjejś wyobraźni. To chyba najdziwniejszy z kolorów, bo taki kolor po prostu nie istnieje! W mowie potocznej używa się tej nazwy dla wszystkich bliżej nieokreślonych barw. Innymi słowy jest to nazwa koloru, którego nie jesteśmy w stanie zidentyfikować. Co za tym idzie – sinokoperkowy róż nie ma swojego kodu HEX.

Więcej na temat tego koloru przeczytasz w artykule Sinokoperkowy róż.

Xanadu

Xanadu to kolor o odcieniu szaro-zielonym. Odcień ten wziął swe miano od nazwy mitycznego miejsca Xanadu, opisanego w wierszu Samuela Taylora Coleridge’a „Kubla Khan”. Istnieje wiele odcieni koloru Xanadu, ale najczęściej opisuje się go jako kolor bliski szarości, z wyraźnym tonem zieleni lub niebieskim. Oficjalny kolor Xanadu został zdefiniowany przez Pantone jako „Xanadu Green” (Pantone 16-6020 TPX) i ma on odcień szaro-zielony, zbliżony do oliwkowego.

Xanadu w kodzie HEX #75876E

Feldgrau

Feldgrau to niemiecki termin, który oznacza kolor polowy, czyli kolor używany przez niemieckie wojska w okresie I i II wojny światowej. Jest to kolor szary o odcieniu zbliżonym do oliwkowego, który zwykle stosuje się na mundurach żołnierzy oraz na pojazdach wojskowych. Kolor feldgrau używany jest zarówno przez niemieckie siły lądowe, jak i lotnicze.

Feldgrau ma kod HEX #4d5d53

Caput Mortuum

Ten kolor to czerwony barwnik mineralny uzyskiwany przez prażenie siarczanu żelaza(III) i stosowany w malarstwie. Nazywany jest także „czerwoną ochrą”. W alchemii termin Caput Mortuum oznaczał bezwartościową pozostałość po destylacji lub sublimacji substancji.

Caput Mortuum w kodzie HEX #592720

Kolor Hgkh

Wyraz Hgkh opisuje dźwięk lub odgłos wydawany przez osobę, która stara się utrzymać na powierzchni kadzi wypełnionej świeżą śmietaną. Właśnie taka scena miała miejsce w komiksie Scotta McClouda „Hearts and Minds”, gdzie kadź ze śmietaną ma właśnie kolor późnej mianowany kolorem hgkh. Sam kolor to jasny odcień szarego, który można opisać jako „jasny szary” lub „jasny odcień szarości”.

Kod Hex dla koloru Hgkh #CCC2C3

Kolor taupe

Słowo „taupe” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „kreta”. Kolor taupe nazywa się tak ze względu na swoje podobieństwo do naturalnego koloru skóry kreta. Jest to mieszanka szarości, brązu i fioletu. Nazwa ta pojawiła się w XIX wieku i od tego czasu jest stosuje się ją do opisu różnych odcieni tego koloru.

Taupe w kodzie HEX #8B8589

Opaque Couche

Pantone 448 C, znany również jako „Opaque Couche”to według australijskich badaczy kolor o najmniejszej atrakcyjności. Tak zadecydowano w 2016 roku podczas przeprowadzania badań dotyczących przeciwdziałania paleniu papierosów. Respondenci określali ten kolor jako „brudny”, „nieestetyczny” i „mdły”.

Kod HEX dla koloru Pantone 448 C (Opaque Couche) to #4A412A

Gainsboro

Gainsboro to odcień szarości o stosunkowo jasnym tonie. Barwę nazwano na cześć miasta Gainsborough w Anglii. Kolor ten ma kod hexadecymalny #DCDCDC w modelu RGB i składa się z równych wartości czerwieni, zieleni i niebieskiego na poziomie 220.

Gainsboro w kodzie HEX #DCDCDC

Zobacz też alfabetyczne zestawienie kolorów w artykule: Kolor na literę – kolory od A do Ż