kolor malachitowy

Kolor malachitowy

Kolor malachitowy to dla wielu osób odcień zagadkowy. Zdecydowanie nie każdy zdaje sobie sprawę, jakiej barwy jest sam malachit. Tym bardziej więc mają trudność z określeniem, jak wygląda barwa malachitowa. A to bardzo piękny i szlachetny kolor będący jednym z odcieni zielonego. Odcień ten przypomina mocno modną butelkową zieleń i kolor szmaragdowy. Co jeszcze warto wiedzieć o kolorze malachitowym i gdzie można go spotkać?

Malachitowy – jaki to kolor?

Najprościej powiedzieć, że kolor malachitowy to odcień głębokiej i ciemnej zieleni. Często barwa ta nosi też nazwę szmaragdowozieloną bądź po prostu kolor malachitu. Malachit z kolei to popularny minerał o intensywnej zielonej barwie. Właśnie od malachitu wzięła się nazwa koloru malachitowego. W kolorze malachitowym – poza dominującą zielenią – odnaleźć można jeszcze niebieskie lub żółtawe odcienie. Warto podkreślić, że odcienie malachitu mogą różnić się między sobą – dokładnie tak, jak różnią się nieco kamienie malachitowe.

Kod HEX koloru malachitowego to #006633, składowe RGB zaś prezentują się następująco: czerwony 0, zielony 102 i niebieski 51. Natomiast składowe CMYK to: cyjan 100%, magenta 0%, żółty 50% i czarny 60%.

Malachitowy #006633

Znaczenie koloru malachitowego

Kolor malachitowy – podobnie jak inne odmiany zieleni – bardzo mocno związany jest z naturą. Zatem barwa ta koi, relaksuje i uspokaja, daje wytchnienie i wewnętrzną równowagę. Odcień malachitu jest bardziej stonowany niż chociażby limonkowy czy soczyście zielony, dzięki temu pozwala zatrzymać gonitwę myśli, a jednocześnie pobudza wyobraźnię. Kolor ten potrafi niwelować stres, wzmacniać siły życiowe, a nawet przyciągać pozytywną energię.

Nie bez powodu odcienie zieleni wykorzystuje się również w psychologii. Z racji tego, że kolory te poprawiają humor i nastrajają pozytywnie, to poleca się wprowadzić je do pomieszczenia osób zmagających się z zaburzeniami nastroju bądź depresją. Tym bardziej, że malachit jest także jednym z kolorów symbolizujących nadzieję i nowy początek. Stonowana i jednocześnie intensywna barwa malachitowa daje energetycznego kopa i pobudza do działania. To kolor pełen kreatywności i mądrości – także tej życiowej.

Kolorowi malachitowemu przypisuje się również symbolikę bogactwa, dobrobytu i urody. Od dawna kolor ten kojarzył się z elegancją i luksusem zarezerwowanym dla wyższych sfer. Z kolei w kulturze egipskiej kolor malachitowy uznawano za symbol ochrony i siły. W tradycji hinduskiej zaś malachitowi nadawano bardziej uczuciowe znaczenie, traktując go jako kolor miłości i serca.

Kolor malachitowy we wnętrzach

O tym, że kolor malachitowy świetnie sprawdza się we wnętrzach, wiedzieli już starożytni Grecy, którzy malowali swoje świątynie właśnie na ten kolor. Już od dobrych paru lat odcienie intensywnej i głębokiej zieleni skradły serca ludzi i coraz częściej trafiają do domów. Największą sławą cieszy się butelkowa zieleń, ale także barwa malachitu zyskuje na popularności.

Kolor malachitowy nadaje się praktycznie do każdego pomieszczenia. Nie ma stylu, do którego nie pasowałby chociażby dodatek w tym odcieniu. Sukces koloru malachitowego we wnętrzu opiera się głównie na tym, że jest to kolor bardzo elegancki, wyrazisty, a jednocześnie nie przytłaczający. Nie kłuje w oczy, nie razi i nie męczy wzroku. Wręcz przeciwnie – kolor malachitowy poleca się jako kolor uspokajający i relaksujący. To w końcu kolor przypominający wielkie liście tropikalnych roślin rodem z dżungli czy też gęsty las.

Odcienie malachitowe dobrze prezentują się na ścianach. Warto jednak rozważyć, czy pomalowanie wszystkich ścian pomieszczenia na kolor malachitowy będzie dobrym pomysłem. Mimo wielu swoich zalet, barwa ta jest dość ciemna, a jej głębia może nieco przytłaczać w nadmiarze. Dlatego lepszym pomysłem jest na przykład pomalowanie jednej ściany w kolorze intensywnej zieleni, a pozostałe potraktować jasnymi odcieniami. Podobnie nie należy przesadzać z liczbą dodatków w tym kolorze. Zatem jeśli stawiamy na malachitową kanapę i fotel, lepiej dobierzmy dodatki w innych kolorach.

kolor malachitowy w salonie
Kolor malachitowy pięknie prezentuje się na meblach.

Kolor malachitowy w salonie

Nic dziwnego więc, że malachitowe elementy wystroju wnętrz najczęściej wykorzystuje się do urządzania salonu. Tu pole do popisu jest ogromne. Możemy bowiem postawić na malachitowe meble wypoczynkowe, dekoracyjne poduszki w odcieniu soczystej zieleni, mięciutkie dywany, narzuty czy dekoracje. Hitem są również zasłony w kolorze malachitu.

Kolor malachitowy w gabinecie

Ale kolor malachitowy sprawdzi się nie tylko w salonie – to także kolor doskonale odnajdujący się w domowym biurze. Nie dość, że relaksuje, koi i uspokaja umysł, to jednocześnie pobudza kreatywność, pomagając wpadać na ciekawe pomysły. W pomieszczeniu, w którym znajdują się meble czy dodatki w kolorze malachitu lub innej odmiany zieleni, bardzo dobrze wpływają na zmysł wzroku i dają oczom odpocząć.

Kolor malachitowy w sypialni

Z powodu swoich wyciszających właściwości, kolor malachitowy nadaje się również do sypialni. Lampka na nocnym stoliku w kolorze ciemnej zieleni, narzuta na łóżko, miękkie poduszki, malachitowa pościel oraz zasłony w kolorze zielonym – to wszystko sprawia, że czujemy się otoczeni przyrodą i zasypiamy łatwo jak dzieci. A będąc w objęciach Morfeusza możemy ładować baterie na kolejny dzień.

Jakie kolory pasują do malachitowego?

Sekretem sukcesu koloru malachitowego jest to, że pięknie komponuje się on z innymi kolorami. Jak na jeden z odcieni zielonego przystało, świetnie dogaduje się on z innymi wariantami zielonymi. Przede wszystkim ciekawie prezentuje się połączenie malachitu z jasną miętą i oliwką. I choć malachit pasuje do butelkowej zieleni, to jednak pamiętajmy, że oba kolory są do siebie bardzo podobne i ich wspólne zestawienie może być przytłaczające.

Znacznie lepiej postawić na duet malachitu z kolorami ziemi. Ciemna zieleń będzie pięknie podkreślana przez wszelkie odcienie beżu i brązu. Do malachitu zatem wspaniale pasują też wszelkie drewniane dodatki czy kolory nawiązujące do drewna. Brązy i zielenie przywołują przyjemne skojarzenia z pełnym świeżego powietrza lasem.

Oczywiście do koloru malachitowego doskonale pasuje również klasyka, czyli biel i wszystkie odcienie szarego. W takich zestawieniach oba kolory wzajemnie wydobywają swoje najmocniejsze strony. Elegancki i wytworny kolor malachitowy idealnie współgra z innymi szlachetnymi kolorami, jak złoty i srebrny.

Do koloru malachitowego pasuje również szlachetny burgund oraz delikatny pastelowy róż. Z kolorem burgundu i bordo malachit tworzy iście królewskie połączenie. Za to zestawienie z pudrowym różem pozwala nieco odświeżyć kolor malachitowy i nadać mu większej lekkości.

Do jakich stylów pasuje kolor malachitowy?

Bogata symbolika i umiejętność dogadywania się z wieloma kolorami sprawiają, że kolor malachitowy pasuje do wielu stylów wnętrzarskich. Z powodzeniem odnajdzie się w mieszkaniach w stylu klasycznym, a także nowoczesnym. W stylu skandynawskim zaś wprowadzi nieco świeżości i przełamie jasny wystrój. Są jednak style, które szczególnie upodobały sobie odcień malachitu.

Ciemna zieleń fantastycznie prezentuje się w stylu urban jungle. Malachit to kolor natury, nic dziwnego więc, że tak dobrze odnajduje się w stylu, który jest uwielbieniem dla przyrody. Z pomocą koloru malachitowego można tworzyć soczyste kreacje w mieszkaniu, które oddadzą klimat dżungli lub rodzimego gęstego lasu. Jak jeszcze dodamy do tego drewniane i brązowe elementy, to mamy nastrojowe pomieszczenie, które doskonale wycisza i koi duszę.

kolor malachitowy we wnętrzu
Kolor malachitowy świetnie pasuje chociażby do stylu boho i urban jungle.

Kolor malachitowy świetnie sprawdzi się też w nieco szalonym stylu boho, który wyróżnia się brakiem ściśle określonych reguł aranżacji. Na ogół jednak w takim wnętrzu mamy sporo kolorów ziemi i właśnie przeróżnych odcieni zieleni. Styl boho bowiem kocha wszystko, co naturalne i nawiązujące do otaczającej nas przyrody.

Z racji swojej niekwestionowanej elegancji i szlachetnego wymiaru, kolor malachitowy pasuje również do wnętrz aspirujących do tych najbardziej szykownych. Trudno wyobrazić sobie styl glamour bez chociażby dodatku w kolorze wyrazistej zieleni. Tym bardziej, że malachitowy odcień fantastycznie dogaduje się ze srebrem i złotem. Razem tworzą iście królewskie połączenie. Należy pamiętać, że styl glamour lubi także odcienie pastelowe, czyli pudrowy róż i miętowy. A jak już wiemy, na tle tych kolorów dobrze wypada malachitowy.

Dobre relacje koloru malachitowego z bordowym i burgundowym sprawiają zaś, że po ten odcień możemy sięgnąć w przypadku wnętrza urządzonego w stylu industrialnym. Soczysty ceglany kolor w połączeniu z głęboką zielenią to duet mistrzowski.

Kamień malachit – cechy charakterystyczne i symbolika

Snując opowieść o kolorze malachitowym, nie możemy pominąć jednego z głównych bohaterów, od którego kolor zaczerpnął swą nazwę. Przyjrzymy się zatem nieco samemu malachitowi. Malachit to kamień naturalny, uznawany jednocześnie za kamień ozdobny. Najwięcej malachitu znajduje się w Afryce, USA, Australii i Rosji. Charakteryzuje się on stosunkowo małą twardością, a jego barwa może przyjmować odcień od jasnozielonej do ciemnozielonej. Można w nim czasem dopatrzeć się także niebieskich lub żółtawych wstawek. Swój oryginalny kolor malachit zawdzięcza obecności miedzi. Co ciekawe, kolor malachitu zmienia się pod wpływem temperatury.

Ten charakterystyczny i nietypowy wygląd malachitu sprawia, że jest on wykorzystywany głównie do tworzenia biżuterii. Kolczyki, wisiorki, bransoletki i pierścionki – wszystkie wyglądają wyjątkowo pięknie z malachitem. Jednocześnie biżuteria z malachitem jest bardzo uniwersalna – z jednej strony nadaje się do codziennego noszenia, a z drugiej będzie doskonałym wyborem na wieczorne wielkie wyjścia.

Poza niekwestionowaną elegancją bijącą od malachitu, kamieniowi temu przypisuje się również działanie ochronne. Ma on za zadanie pochłaniać negatywną energię i zanieczyszczenia ze środowiska, a jednocześnie pomagać osiągnąć spokój i harmonię. Istnieje przekonanie, że gdy malachit pęknie, zwiastuje to nadchodzące niebezpieczeństwo. Malachit uznawany jest także za kamień wojowników i mędrców. Wykorzystywali go wojownicy Indiańscy, aby dodawać sobie męstwa i odwagi.

Kamień malachit przez wielu uważany jest również za symbol miłości bezwarunkowej. Osobom, które wciąż szukają swojej wielkiej miłości, poleca się nosić malachit blisko serca, ponieważ ma on związek z czakrą serca.

Warto jeszcze podkreślić, że jubilerstwo to nie jedyne zastosowanie malachitu. Z powodzeniem kamień ten wykorzystuje się w architekturze jako okładzina ścian. Jako koronny przykład może tu posłużyć sala malachitowa w Ermitażu – wielkim muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Petersburgu. Malarstwo zaś sięga po malachit jako pigment.

malchit
Kamień ozdobny malachit.

Co to jest szkło malachitowe?

Charakterystycznym przedstawicielem koloru malachitowego jest szkło malachitowe. Powstaje ono na skutek dodania stopionego szkła stopu miedzi, czemu szkło to zawdzięcza wyjątkową barwę malachitową. Szkło to jest bardzo piękne, ale stosunkowo rzadko spotykane. Dzieje się tak ponieważ jego produkcja jest dość skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

To szkło ozdobne wykorzystuje się przede wszystkim do wyrobu dekoracyjnych waz i kieliszków. Jego największym atutem jest oszałamiający kolor malachitowy, którego intensywność i odcień mogą się nieco różnić w zależności od ilości dodanej miedzi. Dodatkowo szkło malachitowe wyróżnia się półprzezroczystością oraz gładką i błyszczącą powierzchnią, która nadaje mu eleganckiego wyrazu. Ponadto na szkle często dostrzec można oryginalne wzory i nieregularności, które są bardzo pożądane. Należy pamiętać też, że szkło malachitowe jest wrażliwe na działanie światła i pod jego wpływem może zmieniać kolor. Warto więc dbać, by ozdoby z malachitowego szkła nie były narażone na promieniowanie słoneczne.

Kolor malachitowy w modzie

Ubrania w kolorze malachitowym to bardzo ciekawe rozwiązanie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Ten głęboki i intensywny kolor przyciąga spojrzenia, ale jednocześnie nie jest zbyt krzykliwy ani agresywny. To kolor pasujący o każdej porze roku, choć niewątpliwe szczyt jego sezonu przypada na wiosnę i lato. Wtedy cały świat budzi się do życia i rozkwita, a ubrania w odcieniu malachitu i zieleni świetnie wpasowują się w ten trend.

Atutem malachitowych ubrań jest to, że pasują praktycznie do każdego typu urody. Z powodzeniem w malachitowe odcienie stroić mogą się blondynki, brunetki i rudowłose panie. Kolor ten pasuje również mężczyznom. Jest to bowiem odcień neutralny i spokojny.

Malachitowe ubrania ładnie komponują się z jasnymi odcieniami, jak szary, biały i beżowy. Również wszelkie brązy i jasne warianty zieleni dobrze razem wyglądają. Klasyczna czerń i granat wraz z kolorem malachitowym tworzą bardzo eleganckie zestawienie. Ciekawie wypada też zestawienie ubrań malachitowych z bordową czerwienią i pudrowym różem.

kolor malachitowy stylizacje

Z racji rosnącej mody na kolor malachitowy, w odcieniu tym można dostać już praktycznie wszystko. W odcień malachitu możemy ubrać się wręcz od czubka głowy po stopy. Płaszcze i kurtki w kolorze głębokiej zieleni to bez wątpienia modne nakrycie w chłodniejsze dni. Ślicznie prezentują się również swetry, bluzki, koszule i marynarki w odcieniu malachitu. Nie można zapomnieć o sukienkach w kolorze malachitowym, od których trudno odwrócić wzrok. Ale to wciąż nie wszystko, bo w kolorze tym fantastycznie wypadają także czapki, szaliki, chusty, rękawiczki, a nawet buty. A do tego jeszcze niezwykle modne zrobiły się torebki i plecaki w kolorze malachitu, najczęściej na dodatek z materiału przypominającego zamsz lub welur.

Kolor malachitowy w muzyce

Odcień malachitu to kolor pełen symboliki i głębokiego znaczenia. Nic dziwnego więc, że nawiązania do niego można spotkać chociażby w muzyce. Na polskiej scenie muzycznej o „malachitowej łące mórz” śpiewał Grzegorz Turnau w utworze Znów wędrujemy. Natomiast Bożena Kraczkowska wydała album pod tytułem Malachitowy las, na którym znalazło się sześć utworów.

Kolor malachitowy w muzyce wykorzystywany jest jako element estetyczny lub symboliczny. Szerokie znaczenie tego koloru jest również bogatą inspiracją dla kompozytorów i twórców tekstów piosenek. W muzyce klasycznej kolor malachitowy można traktować jako symbol o wielu znaczeniach. Warto wymienić tu chociażby operę Malachitowa skrzynia Piotra Czajkowskiego, gdzie kolor malachitowy może oznaczać bogactwo i luksus. Do koloru malachitowego nawiązuje również często Claude Debussy.

Ale po inspirację kolorem malachitowym sięgali nie tylko twórcy muzyki poważnej. Na potwierdzenie tych słów wystarczy wspomnieć o progresywno-rockowym zespole Kansas i ich piosence Malachite. W utworze tym nawiązano do koloru malachitowego, aby podkreślić tęsknoty i marzenia głównego bohatera. Potwierdzają to słowa refrenu „Malachite dreams come true”, czyli marzenia zostały spełnione.

Kolor malachitowy w malarstwie

Głęboki i intensywny kolor malachitowej zieleni to popularny kolor używany w malarstwie. Zalety koloru malachitowego odkryto już w starożytnym Egipcie i Grecji. Wówczas malachitowy pigment używano do malowania rzeźb oraz malowideł ściennych w świątyniach i grobowcach.

W czasach nowożytnych kolor malachitowy stał się jednym z charakterystycznych kolorów zwłaszcza w malarstwie abstrakcyjnym i ekspresjonistycznym. Po barwę malachitu w swoich dziełach sięgali między innymi Pablo Picasso, Claude Monet czy też Wassily Kandinsky.

Ogólnie kolor malachitowy w malarstwie może być używany w różny sposób. Może bowiem odgrywać pierwsze skrzypce jako główny kolor, może też być dodatkiem do palety kolorystycznej. Jest używany w monochromatycznych pracach bądź też stanowi niebanalną kombinację z innymi odcieniami. Warto tu jednocześnie podkreślić, że używanie koloru malachitowego w malowaniu może być nie lada wyzwaniem. Wszystko dlatego, że jest to kolor bardzo intensywny i nie w każdym połączeniu uzyska się zadowalający efekt. Na szczęście odcień ten jednocześnie dość łatwo rozjaśnić przy użyciu białej farby.

W malarstwie istnieje jeszcze pojęcie malowania na malachicie, które jest specyficznym rodzajem sztuki. Polega ona na aplikacji farby na kamień ozdobny. Nie jest to takie łatwe, ponieważ jak już wspomnieliśmy wcześniej – malachit zawiera w sobie miedź, która może reagować z niektórymi chemikaliami, będącymi składnikami farb. Przed przystąpieniem do malowania na kamieniu należy go zatem oczyścić i upewnić się, że na jego powierzchni nie ma żadnych olejów i innych substancji. Do malowania na malachicie należy wybierać wyłącznie farby przeznaczone do malowania na kamieniach. Samo malowanie nie jest też proste, ze względu na nierówną powierzchnię kamienia. Jednak umiejętne przygotowanie się do tej czynności owocuje pięknym efektem końcowym.

Kolor malachitowy w literaturze

Z racji szerokiej symboliki i nieco poetyckiego charakteru, po kolor malachitowy do swoich dzieł sięgają również pisarze i poeci. Najczęściej malachit w literaturze symbolizuje bogactwo, luksus i przepych, ale równie często barwę tę wybiera się do opisu krajobrazu. Wówczas autorzy dzieł zamiast o zieleni, piszą o malachitowym odcieniu, który nadaje bardziej poetyckiego wydźwięku utworu.

Przykładem wykorzystania barwy malachitu jako opis wyglądu otaczającego świata może być słynny Pies Baskerville’ów Arthura Conana Doyle’a. W opowiadaniu o legendarnym Sherlocku Holmesie przenosimy się na wzniesienie, na którym „stała willa Baskerville’ów, zielona jak malachit wśród gęstych lasów i wrzosowisk”.

O szklanej i malachitowej urnie pisała w swoim wierszu W czwartą rocznicę śmierci mojego ojca Sylwia Plath: „Urna, w której jesteś, jest szklana, / malachitowo-zielona, / z białym płomieniem serca w środku.”

Z kolei w powieści Władcza siła Jamesa Rollinsa kolor malachitowy posłużył jako bardziej poetycki i wzniosły opis koloru oczu jednej z bohaterek – „Jej oczy były koloru malachitu, z głębokim, intensywnym błękitem, który pochłaniał światło i odbijał je z powrotem jako zielone płomienie”. Zastosowanie takiego określenia podkreśliło wyjątkowość tych oczu.

Natomiast kolor malachitowy jako symbol bogactwa i przepychu opisał Victor Hugo w Nędznikach – „Tak, to był salon w pałacu, pełen wykwintu i przepychu, z potężnym stołem, na którym stał malachitowy zegar, z zielonymi kolumnami”.

Kolor malachitowy w filmie

Podobnie sprawa wygląda w kinematografii, gdzie kolor malachitowy służy na ogół podkreśleniu statusu majątku danej postaci lub grupy społecznej. Najczęściej symbolizuje zatem bogactwo, luksus i wysoką pozycję społeczną. Barwa malachitu jest również wdzięcznym kolorem do przygotowywania scenografii i kostiumów. Poza symboliką bogactwa i przepychu, malachit spełnia się więc także jako doskonała dekoracja.

Kolor ten występuje w filmie Grand Budapest Hotel (2014 r.), gdzie odcień ten dominuje w aranżacji wnętrz, podkreślając ich bogactwo i elegancję. Z kolei wysoką pozycję społeczną i wiążące się z tym bogactwo uwypuklają stroje postaci z Dystryktu 1 w popularnym filmie Igrzyska śmierci (The Hunger Games, 2012 r.).

Natomiast w filmie Indiana Jones i Świątynia Zagłady (Indiana Jones and the Temple od Doom, 1984 r.) odcień malachitu pojawia się na poszukiwanej przez bohaterów biżuterii. Kolor malachitowy podkreśla tu dodatkowo jej piękno i dużą wartość.

Ubrania i dekoracje malachitowe znajdziemy także w tak znanych filmach, jak Moulin Rouge (2001 r.) i Ocean’s 8 (2018 r.)

Kolor malachitowy w przyrodzie

Oczywiście koloru malachitowego – jako jednego z odcieni zieleni – nie może zabraknąć w przyrodzie. Sam kolor zresztą symbolizuje bliskość natury i płynący z niej spokój i harmonię. Głównym przedstawicielem świata przyrody, który może poszczycić się intensywną zielenią, jest wspomniany wielokrotnie już kamień malachit. Od niego zresztą wywodzi się nazwa koloru.

Ponadto kolor malachitu dumnie prezentują niektóre rośliny, zwłaszcza takie, jak monstera, kalatea i filodendron. Ich imponujące liście zachwycają nie tylko w środowisku naturalnym, ale także coraz częściej stanowią ozdobę naszych domów.

Swoimi wspaniałymi skrzydłami zachwyca też motyl malachitowy, choć na pierwszy rzut oka kolor bardziej przypomina limonkowy niż malachitowy. Imię jednak zobowiązuje.

motyl malachitowy
Motyl malachitowy.

O kolor malachitowy w świecie zwierząt zaś najłatwiej w grupie ptaków. To one wyróżniają się często bajecznym i efektownym upierzeniem. Prym wiodą w tym papugi, u których często można spotkać pióra w kolorze malachitu. Niektóre ptaki natomiast nawet w swojej nazwie gatunkowej nawiązują do malachitu, jak np. oszałamiająco piękny zimorodek malachitowy. Nie można tu nie wspomnieć także o pawiach i ich niesamowitych ogonach. Pawie pióro kryje w sobie wiele obłędnych odcieni, w tym także malachitowy. Warto tu jednocześnie podkreślić, że pawie pióro symbolizuje bogactwo i urodzaj, czyli dokładnie tak jak sam kolor malachitowy.

pawie pióro
Niesamowicie piękne pawie pióra prezentują liczne odmiany zieleni.

Różne odcienie zieleni i malachitu możemy podziwiać również w przypadku zjawiska w przyrodzie znanego jako zielone błyski. Polega ono na specyficznym efekcie optycznym na powierzchni wody oświetlanej promieniami słońca. Za sprawą rozproszenia światła przez krople wody, na jej powierzchni naszym oczom ukazuje się kolor zielony o różnych wariantach.