Kolor biskupi

Kolor biskupi to zazwyczaj określenie różowego koloru, który noszą duchowni kościoła katolickiego – biskupi. Barwa ta często mylona jest z pokrewną magentą lub intensywnym różem. Jaki to kolor dokładnie i z czym go łączyć – dowiedz się z tego artykułu.

Jak wygląda kolor biskupi?

Biskupi to barwa o intensywnym różowym odcieniu, którym dodano domieszkę fioletu. Jest to mocny, soczysty i dominujący kolor. Jest to barwa bardzo bliska w odcieniu do intensywnej magenty czy amarantowego. Inną nazwą tego koloru jest fiolet biskupi.

kolor który noszą biskupi

Kolor biskupi jest również często nazywany „intensywnym różem” z tą różnicą, że biskupi ma w sobie fioletowe nuty, które da się zauważyć.

RGB, HEX I CMYK dla koloru biskupiego

Wartość RGB dla typowego odcienia koloru biskupiego wynosi R: 255, G: 0, B: 128, z kolei wartość HEX dla koloru biskupiego to #FF0080, a wartość CMYK to (0,100,50,0).

Kolor Biskupi

HEX

#FF0080

RGB

(255,0,128)

CMYK

(0,100,50,0)

Z czym łączyć kolor biskupi?

Biskupi to barwa, która jest na tyle intensywna i wyrazista, że warto połączyć ją z innymi kolorami, które uzupełnią jej intensywność i sprawią, że wnętrze będzie harmonijne.

Ten kolor dobrze komponuje się z odcieniami szarości, bieli, beżu oraz ciemnej zieleni. Połączenie z jasnymi kolorami, takimi jak biały, kremowy lub jasnoszary, sprawi, że kolor biskupi stanie się jeszcze bardziej wyrazisty. Można także zastosować połączenie koloru biskupiego z innymi odcieniami fioletu lub różu, tworząc w ten sposób interesującą, jednolitą paletę barw.

Dla kogo odcień biskupi?

Wbrew swej nazwie kolor biskupi nie jest zarezerwowany tylko dla biskupów i kościołów. Ta intensywna i odważna barwa znajduje swoje zastosowanie w wielu innych dziedzinach, w tym w modzie, designie czy dekoracji wnętrz.

kolor biskupi jak nosić

W jakich stylach sprawdzi się biskupi?

Jeśli chodzi o style wnętrzarskie, biskupi często kojarzy się z barokiem lub stylem glamour, ale można go z powodzeniem wykorzystać także w innych stylach, takich jak nowoczesny czy skandynawski.

Biskupia barwa będzie doskonale pasować do stylu eklektycznego, który polega na łączeniu ze sobą różnych stylów architektonicznych i elementów dekoracyjnych. Ważne jest jednak, aby ostrożnie dobierać dodatki i kolory, aby nie utworzyć chaotycznego mieszania stylów. Eklektyczne wnętrze powinno być zwariowane, ale jednocześnie spójne. Połączenie tak wyrazistego koloru jakim jest biskupi, daje wnętrzu pazur przy jednoczesnym zachowaniu elegancji.

kolor biskupi we wnętrzu

Aranżacje z kolorem biskupim

Ten soczysty, wyrazisty kolor doskonale pasuje do sypialni, gdzie pobudza zmysły. Swoje zastosowanie znajdzie też w salonie – reprezentacyjnym pomieszczeniu, w którym przyjmujemy gości. Kolor fioletowy biskupi jest zdecydowanym i eleganckim odcieniem, który może wprowadzić do wnętrza nieco tajemniczy klimat. Po pierwsze ten kolor świetnie sprawdzi się na ścianach. Można pomalować nimi całe pomieszczenie lub tylko jedną ścianę, która będzie stanowić tło dla mebli i dodatków w podobnej tonacji.

Nie musimy malować ścian na kolor biskupi, aby stworzyć spójną aranżację wnętrza. Wystarczy, że wprowadzimy ten kolor na dodatkach, takich jak zasłony, dywan czy poduszki na sofie. Ten odcień można wykorzystać też na meblach. Różowo-biskupia sofa, fotele czy krzesła staną się centralnym elementem wnętrza i będą przyciągać uwagę.

Z kolei jeśli nie chcesz wprowadzać biskupiego koloru w dużych ilościach, można zastosować go w postaci dodatków. Dekoracyjne poduszki, firanki, zasłony czy dywaniki w odcieniach biskupiego różu wprowadzą do wnętrza subtelny akcent.

Kolor biskupi w naturze

Choć jest to kolor, który wywodzi się od szat noszonych przez duchownych katolickich, biskupi odcień znajdziemy też w naturze. Jest wiele kwiatów kwitnących w tym odcieniu różu. Na przykład tulipany, róże czy rododendrony to popularne rośliny kwitnące właśnie w tym odcieniu.