kolor alabastrowy

Kolor alabastrowy

Jasne kolory zdecydowanie należą do najbardziej uniwersalnych, a tym samym najczęściej spotykanych barw we wnętrzach i w modzie. Do takich odcieni pasuje niemal wszystko, przez to łatwo stworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne. Kiedyś dzielił i rządził kolor biały, później wyparł go nieco szary i kolor kremowy. Coraz częściej miejsce białego, szarego czy beżowego zajmuje kolor alabastrowy. Warto zatem bliżej poznać ten piękny i wytworny kolor.

Jaki to kolor alabastrowy?

Alabastrowy kolor najłatwiej opisać jako czystą biel o lekko różowawym odcieniu utrzymanym w ciepłym tonie. Wiele osób kolor alabastrowy określa mianem jasnokremowego i mają w tym sporo racji. Kod HEX koloru alabastrowego to #FAFFFA, składowe RGB zaś rozkładają się następująco: czerwony 250, zielony 255, niebieski 250. Natomiast składowe CMYK wynoszą: cyjan 1,96%, magenta 0%, żółty 1,96% oraz czarny 0%.

Kolor alabastrowy HEX #FAFFFA

W odniesieniu do tego koloru można spotkać się również z określeniem alabastrowa biel. O „białości alabastrowej” pisał chociażby Cyprian Kamil Norwid w znanym utworze Fortepian Szopena. Z kolei osoby, które nie przywiązują większej wagi do barw, na odcień alabastrowy mogą mówić brudny biały. I choć rozróżnianie i postrzeganie kolorów to kwestia indywidualna, to jednak trudno zaakceptować określenie brudny, ponieważ alabastrowy należy do niezwykle szlachetnych barw. Wskazują zresztą na to jego korzenie i geneza nazwy.

Skąd nazwa koloru alabastrowego?

Kolor alabastrowy swoją nazwą zawdzięcza minerałowi – alabastrowi. Alabaster znany i ceniony był już w starożytności jako kamień do urządzania wnętrz. Jako pierwsi jego walory docenili starożytni Egipcjanie, jednak to za czasów antycznej Grecji i Rzymu alabaster przeżywał największy rozkwit. Używano go przede wszystkim do wykładania podłóg i witraży. Praktycznie nie było świątyni ani pałacu, w których nie znalazłby się alabaster. Do dziś alabaster znajduje się w większości meczetów. Wykorzystywano go również później w kościołach i witrażach. Stąd też jego inna nazwa – szkło maryjne. Kamień alabaster wyróżniał się szlachetnym, ciepłym i jasnym kolorem, bardzo zbliżonym do białego. Wiele osób utożsamia alabaster z marmurem, co jest jednak błędem.

alabaster
Wytworny kamień alabaster.

Alabaster – rodzaje i zastosowanie kamienia

Wyróżnić możemy dwa rodzaje alabastru – gipsowy i kalcytowy. Obie odmiany różnią się nieco składem chemicznym, a tym samym właściwościami. Alabaster gipsowy to drobnoziarnisty gips, który jest dość miękki, kruchy i mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo też go zarysować. Twardszy i odporniejszy na uszkodzenia i zarysowania jest alabaster kalcytowy. Wykonuje się z niego przede wszystkim elementy dekoracyjne, takie jak: ramy luster, abażury lamp i konsole meblowe. Alabaster wykorzystuje się również do zabudowy kominka, wykończenia stolików oraz na podłogi i ściany. Trzeba tu jednak podkreślić, że ogólnie dostępne ozdoby rzadko powstają z samego alabastru. Do ich produkcji wybiera się tańszą i trwalszą imitację alabastru.

Ozdoby z alabastru często można spotkać również w ogrodzie. Z kamienia wykonuje się bowiem przeróżne figury ozdobne, poidła i wszelkie dekoracje ogrodowe.

Kolor alabastru określa się jako jasny, perłowo-biały lub beżowy z charakterystycznymi żyłkami lub cętkami w kolorze brązowym bądź beżowym. Natomiast biorący swoją nazwę od alabastru kolor alabastrowy to ciepły biały z przebijającym się delikatnie różowym lub kremowym. W kolorze tym nie ma już żadnych przebarwień w postaci żyłek czy cętek. Kolor alabastrowy jest zatem jednolity i gładki, w przeciwieństwie do samego alabastru.

Kolor alabastrowy – znaczenie i symbolika

Odcień alabastrowy bardzo wiele czerpie z symboliki i znaczenia koloru białego. W końcu kolor alabastrowy to jedna z odmian bieli. Zatem kolor alabastrowy kojarzy się ze świeżością, czystością i niewinnością. Kolor ten łagodzi emocje, wprowadza harmonię, uspokaja i wycisza. Jednocześnie wprowadza radosną beztroskę i swobodę. Kolor alabastrowy jest cieplejszy i delikatniejszy niż klasyczna biel, a tym samym też bardziej pozytywny. Dobrze sprawdza się przy kreatywnej i umysłowej pracy, ponieważ uporządkowuje myśli i pobudza do twórczego myślenia.

Kolor alabastrowy we wnętrzu

Barwa alabastrowa doskonale odnajduje się praktycznie we wszystkich wnętrzach. Wynika to przede wszystkim z uniwersalności koloru. Nie ma bowiem koloru, który gryzłby się z alabastrowym. Kolor alabastrowy wprowadza do wnętrza przyjemną, ciepłą i przytulną atmosferę. Pomieszczenie zyskuje świeżości i harmonii. Dodatkowo kolor alabastrowy optycznie powiększa i rozjaśnia pokój, tworząc tym samym radosny klimat pełen spokoju i równowagi.

Kolor alabastru umożliwia także bezproblemowe wprowadzenie do domu innych kolorów, bowiem świetnie dogaduje się ze wszystkimi barwami. Jest jednak kilka połączeń kolorystycznych z alabastrem, które są szczególnie warte uwagi.

Z jakimi kolorami łączyć kolor alabastrowy?

Można śmiało stwierdzić, że nie ma koloru, który nie pasowałby do alabastrowego. Choć oczywiście sporo zależy od naszego gustu i tego, co nam się podoba. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zestawienia kolorystyczne z barwą alabastru.

Kolor alabastrowy z bielą i szarością

Najbardziej oczywistym połączeniem jest zestawienie ze sobą pokrewnych, jasnych barw. Zatem kolor alabastru będzie rewelacyjnie komponował się z wszystkim odcieniami bieli, szarości i beżu. Takie wnętrze będzie niesamowicie jasne, przestronne i świeże. Ta kwintesencja klasycznego stylu wycisza i uspokaja, umożliwiając wypoczynek i naładowanie bateryjek. Kolor alabastrowy z białym, szarym lub beżowym nadaje też eleganckiego, choć niezobowiązującego tonu.

Kolor alabastrowy z pudrowym różem

Skoro w kolorze alabastrowym wprawne oko dostrzeże cień delikatnego różu, to oczywiste staje się, że połączenie alabastru i subtelnego różu będzie strzałem w dziesiątkę. Pudrowy róż pięknie rozświetli dodatkowo kolor alabastrowy i razem stworzą duet bardzo ciepły, radosny i zwiewny. Z pewnością takim połączeniem nie pogardzi żadna romantyczka.

Kolor alabastrowy i magenta

W ostatnim czasie niezwykle modne staje się zestawienie alabastrowych odcieni z żywą i energetyczną magentą. Kolor magenta to w uproszczeniu kolor fuksji lub maliny – jest więc soczysty i intensywny. Doskonale więc dopasowuje się do niego delikatny alabaster. Razem dają idealnie wyważony efekt.

Kolor alabastrowy z błękitnym i granatem

Z kolorem alabastrowym bardzo lubią się również wszystkie odcienie niebieskiego. Szczególnie zaś polecamy zestawienie z pastelowym błękitem bądź szlachetnym i mocnym granatem. Kolor błękitny i alabastrowy stworzą razem niesamowicie przytulną i wakacyjną parę, która przywodzi na myśl rozgrzany piasek tropikalnej plaży i bezchmurne czyste niebo. Z kolei połączenie alabastru z kolorem granatowym sprawia, że wnętrze nabiera bardzo eleganckiego charakteru. Wyrazisty i mocny kolor granatowy doskonale przełamuje spokój jasnego alabastru, a jednocześnie wciąż zachowuje klasyczną równowagę.

Kolor alabastrowy z butelkową zielenią

Bardzo modne od ładnych już kilku lat odcienie zieleni także dogadają się z alabastrem. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim połączenie koloru alabastrowego z soczystą głębią butelkowej zieleni. Te dwa kolory razem robią niesamowite wrażenie i doskonale się uzupełniają. Kolor alabastrowy dobrze wygląda również z innymi odmianami zieleni, takimi jak oliwkowy zielony czy limonkowy.

Kolor alabastrowy z czernią

Nie mogło tu zabrakną także jednego z bardziej klasycznych połączeń kolorystycznych. Skoro biały i czarny to ponadczasowe zestawienie kolorów, to kolor alabastrowy – jeden z odcieni białego – również świetnie wypada na tle czerni. Oba kolory fantastycznie się uzupełniają i łamią schemat. Alabastrowy rozjaśnia czerń, a czarny nadaje alabastrowi bardziej wyrazistego i drapieżnego charakteru.

Kolor alabastrowy w różnych stylach aranżacji wnętrz

Z racji tego, że odcień alabastrowy tak świetnie pasuje do innych kolorów, można z powodzeniem włączyć go do niemal każdego pomieszczenia. Uniwersalność koloru alabastrowego sprawia bowiem, że wprowadzi wyjątkowy klimat do domu bez względu na to, w jakim stylu urządzono wnętrze. Najbardziej oczywistym wyborem dla koloru alabastrowego jest styl klasyczny, ale barwa ta ma wiele do zaoferowania również w innych stylach.

Kolor alabastrowy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski lubuje się w jasnych kolorach. We wnętrzu urządzonym w tym stylu rodem ze Skandynawii królują biele i szarości. Takie pomieszczenie wydaje się większe, bardziej przejrzyste i czuć w niej lekkość i świeżość. Styl skandynawski jest jednak dość chłodny i jeśli chcemy wprowadzić więcej przytulnego ciepła, to kolor alabastrowy będzie idealnym pomysłem. Utrzyma bowiem całość w jasnych barwach, a jednocześnie nieco ociepli pomieszczenie.

Kolor alabastrowy w stylu śródziemnomorskim i hampton

Fakt, że alabaster ładnie odnajduje się z wszelkimi odmianami niebieskiego sprawia, że z powodzeniem możemy włączyć go do aranżacji w stylu śródziemnomorskim i stylu hampton. Oba te style stawiają przede wszystkim na pozytywne skojarzenia z wakacjami, morzem, słońcem i plażą. Nie brakuje tu zatem turkusu, błękitu i granatu. Zamiast klasycznej bieli i beżu można dodać do wnętrza kolor alabastrowy.

Kolor alabastrowy w stylu boho

Z kolei styl boho to umiłowanie szaleństwa, natury i beztroskiej swobody. Znajdziemy tu zatem przeróżne zestawienia kolorystyczne. Barwa alabastrowa doskonale wyciszy jaskrawe odcienie czy też rozjaśni ciemne i mocne kolory. Pamiętajmy też, że boho to styl kochający wszystko, co bliskie naturze. We wnętrzu w stylu boho dobrze więc odnajdują się naturalne kolory, jak beże i brązy. Do nich skutecznie dopasuje się kolor alabastrowy.

Kolor alabastrowy w stylu prowansalskim i rustykalnym

Bliskie naturze i wiejskiej sielance są też mieszkania w stylu prowansalskim i rustykalnym. Kolor alabastrowy zatem świetnie pasuje do lawendy, beżu i jasnej zieleni rodem z Prowansji. Także w stylu rustykalnym może grać pierwsze skrzypce razem z jasnymi brązami, drewnem i beżem.

Kolor alabastrowy w stylu glamour

Z racji tego, że odcień alabastrowy dobrze komponuje się z czernią oraz pastelami, takimi jak pudrowy róż czy miętowy, to bez obaw można dołączyć alabaster do pomieszczeń w stylu glamour. To elegancki, szykowny, a jednocześnie subtelny styl, który buduje niepowtarzalny i przytulny klimat. Szlachetny kolor alabastrowy pasuje tu zatem jak ulał.

Tkaniny w kolorze alabastrowym

Alabaster to bardzo wdzięczny kolor i rewelacyjnie prezentuje się na tkaninach. Z racji swojej uniwersalności, możemy znaleźć tkaniny w kolorze alabastrowym o przeróżnym zastosowaniu. Pięknie wyglądają miękkie welury i pikowane tkaniny alabastrowe, jak chociażby tkanina pikowana w heksagony przypominająca plaster miodu. Specjalne mikrowłoski weluru jeszcze bardziej podkreślają szlachetność alabastru. Odcieniem alabastrowym olśniewa również tkanina glamour oraz sztuczne futro. Często w sklepach kolor alabastrowy spotkać można częściej pod nazwą kremowy. A wszystko to z obawy, że nie wszyscy wiedzą, jaki to kolor alabastrowy.

tkaniny alabastrowe
Alabastrowe tkaniny zwane są często też kremowymi.

Moda w kolorze alabastru

Podobnie jak w aranżacji wnętrz, także w modzie kolor alabastrowy jest bardzo popularny. Choć większość osób na wszelkie odcienie bieli – w tym na alabastrowy – mówią kremowy albo po prostu biały. Wprawne oko jednak bez problemu dostrzeże ubrania w kolorze alabastrowym. Przede wszystkim kolor ten najchętniej wykorzystuje się do szycia eleganckich koszul, bluzek i sukienek. Koszula czy bluzka alabastrowa jest mniej oficjalna i sztywna niż biała, dlatego jest dobrym pomysłem nie tylko na ważne spotkania, ale także na niezobowiązujące wyjście do kawiarni lub knajpy.

kolor alabastrowy jak nosić

Sukienka alabastrowa z kolei świetnie sprawdza się głównie latem. Zwiewna, delikatna sukienka w jasnym kolorze przypasuje z pewnością fankom stylu boho, ale nie tylko. W czasie upałów zdecydowanie lepiej postawić na jasne kolory. Tym bardziej, że kolor alabastrowy będzie pięknie komponował się z opaloną skórą. W kolorze alabastrowym szyje się również modne sukienki koktajlowe na każdą okazję. Coraz częściej też panny młode rezygnują z tradycyjnej bieli i wybierają alabastrowe sukienki na ślub i wesele.

Alabastrowa cera – co to znaczy?

Kolor alabastrowy uznawany jest za szlachetny, piękny i nieskazitelny. Zatem alabastrowa cera jest pożądana przez wiele kobiet. Taka cera bowiem kojarzy się z młodością, świeżością i zdrowiem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że alabastrowa cera w dużej mierze zależy od genetyki. Skóra alabastrowa jest bardzo jasna, naturalnie blada lub wręcz porcelanowa. Kiedyś odcień alabastrowy zarezerwowany był dla szlachty i osób wysoko urodzonych. Wynikało to z faktu, iż kobiety z wyższych sfer nie pracowały na dworze, zatem ich twarzy nie pokrywała opalenizna i zmarszczki. Stąd też przyjęło się, że alabastrowa cera to cecha królowych i cesarzowych.

Alabastrowa twarz jest szczególnie popularna w Chinach i Japonii, choć także w Europie wiele pań stara się uzyskać taki odcień skóry. Osoby z naturalnie jasną karnacją mogą przy pomocy dobrze dobranych kosmetyków stworzyć oczekiwany efekt. Dużo trudniej mają osoby z ciemną karnacją. Alabastrowa cera często podkreślana jest dodatkowo wyrazistą szminką w kolorze magenty. Należy też pamiętać, że alabastrowa skóra jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane kremy, żele do demakijażu i serum z kwasem hialuronowym to podstawa codziennej troski o alabastrową cerę.

Róża alabastrowa.

Kwiaty w kolorze alabastru

W świecie przyrody można odnaleźć wiele kwiatów o alabastrowych płatkach. Najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej spektakularnym kwiatem jest róża rabatowa alabaster. Wyróżnia się dużym, pełnym i zwartym kwiecie. Często też można dostrzec w akwenach wodnych kremowo-białe kwiaty unoszące się na powierzchni wody, czyli lilie wodne. Alabastrowe kwiaty wyróżniają również kłosowiec fenkułowy alabaster oraz jaśminowiec panieński alabaster.